چگونه از گل سانسوریا در خانه نگهداری کنیم؟

گل سانسوریا که در فرهنگ عامه به گل زبان مادر شوهر! و گل شمشیری نیز معروف است، اغلب دارای برگ های سبزه تیره است و اصالت آن به آفریقا و کشورهای نیجریه و کنگو بر می گردد.

سانسوریا جزو گیاهان تصفیه کننده هوا به حساب می آید. برگ های این گیاه، بلند و کشیده و البته خاردار است و ارتفاع برگ ها تا یک متر هم می رسد. البته باید در همین ابتدای کار بدانید که رشد آن خیلی آرام است.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری گل سانسوریا عبارت است از:

  1. خاک مورد نیاز سانسوریا خاکی قلیایی است که شما باید برای آن از ترکیب خاک کاکتوس و کمپوست استفاده کنید.
  2. شمشیری به نور کامل و البته غیر مستقیم نیاز دارد و در مجموع جزو گیاهانی است که در آپارتمان های کم نور هم به رشد آرام خود ادامه می دهد. توجه داشته باشید اگر گیاه تان رنگ پریده است، به دلیل نور کم می باشد.
  3. اگر می خواهید گیاه تان سبز و سر حال باشد در شش ماه نخست سال، ماهی یکبار کوددهی کنید. می توانید از کودهای آماده بهره ببرید.
  4. در زمستان هر 10 روز یکبار و در تابستان هر هفته یکبار آن را آبیاری کرده و دقت کنید حتماً بین دو آبیاری سطح خاک خشک شده باشد. اما گیاه را تشنه نگه ندارید چون باعث قهوه ای و خشک شدن برگ ها می شود.
  5. سانسوریا دمای بین 10 تا 25 درجه را تحمل می کند.
  6. ریشه های سانسوریا در هم تنیدگی را دوست دارد و درست به همین علت گلدان کوچک برای آن مناسب تر است و نیازی نیست هر چند ماه یکبار گلدان را عوض کنید. این گیاه در بهترین حالت هر دو یا سه سال به تعویض گلدان نیاز پیدا می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از گل سانسوریا در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا