چگونه درخت نارگیل رشد می کند؟

درخت نارگیل شباهت بسیار زیادی به درخت خرما دارد. پوسته ی این درخت طوری دانه ی داخلی آن را نگهداری می کند که اگر روی زمین بیفتد، صدمه ای نمی بیند. طول مغز نارگیل تقریباً در حدود 8 تا 20 سانتی متر می باشد. در داخل پوسته ی سخت و تیره رنگ آن، قشر ضخیمی (که گوشت سفید نام دارد) قرار گرفته و قسمت مرکزی آن پُر از مایعی است که «شیر نارگیل» نامیده می شود.

اگر تا به حال یک نارگیل را از نزدیک دیده باشید، حتماً توجه کرده اید که دارای سه «چشم» است که در حقیقت، غنچه های ناکامل هستند. وقتی یک نارگیل را با پوسته اش در زمین می کارند، از یکی از این چشم ها جوانه ای بیرون می زند و هشت سال طول می کشد تا نهال نارگیل به ثمر برسد.

درخت نارگیل کامل در سراسر سال گل می دهد و تقریباً همیشه چندین نارگیل رسیده دارد. تقریباً حدود یکسال طول می کشد تا یک نارگیل رسیده شود و البته این موضوع به محل و نوع نارگیل بستگی دارد و هر نهال نارگیل تقریباً در هر سال 50 عدد نارگیل می دهد.

ارتفاع درخت نارگیل از 6 تا 27 متر می رسد و دارای برگ های بزرگ و پَر مانند و کنگره داری است. طول هر برگ نارگیل ممکن است تا شش متر نیز برسد. نارگیل در مناطقی که ارتفاع شان 900 متر از سطح دریاست، می تواند بروید ولی معمولاً در ارتفاعات کمتر از این نیز کاشته می شود.

از موضوع های شگفت انگیز درباره این درخت، آن است که در آب شور هم می تواند رشد نماید ولی نیاز به آب شور ندارد. درخت نارگیل در نزدیکی دریا می روید زیرا ریشه های کوتاه آن می توانند از رطوبت کافی استفاده کنند. آب شور دریا به پوسته ی نارگیل آسیب نمی رساند؛ بنابراین اگر نارگیل به دریا بیفتد و به فواصل دور دستی هم برده شود، می تواند در ساحل دور دست دیگری ریشه تولید کند، رشد نماید و محصول بدهد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه درخت نارگیل رشد می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا