چگونه از گیاه مریم گلی در خانه نگهداری کنیم؟

مریم گلی یک گیاه بسیار معروف است که گل سلوی هم به آن می گویند چون از جنس Salvia و خانواده Lamiaceae (نعناییان) است. این گیاه کاملاً تابستانی است که گرمترین روزهای سال بهترین زمان رشد آن تلقی می شود. از این گیاه برای کاشت در حاشیه ها و کنار راهروها با هدف زیباسازی و ایجاد فضای سبز بسیار استفاده می شود.

در این گیاه برگ ها تقریباً پهن و البته نوک تیز هستند و گل های قرمز آن هم در انتهای دم گل به صورت خوشه ای قرار می گیرند.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری گیاه مریم گلی عبارت است از:

  • گلدهی: مریم گلی از اواسط بهار گلدهی را آغاز می کند و در تابستان به اوج گلدهی می رسد.
  • خاک: خیلی خاک مرغوب و خاصی نمی خواهد و خاک معمولی باغچه با قدری کمپوست برایش کافی است.
  • نور و دما: این گیاه به گرما و نور تابستان نه تنها مقاوم است بلکه تقریباً وابسته به آن است و باید در فصول سرما و شش ماهه دوم سال حواسمان باشد در آفتاب کامل قرار گیرد.
  • خاصیت دارویی: مریم گلی به عنوان داروی گیاهی استفاده می شود، چون برگ های آن شدیداً آنتی اکسیدان دارد و می تواند علائم و مشکلات پیری را کاهش دهد و به همین دلیل از عصاره مریم گلی در درمان آلزایمر هم بهره می برند. برگ های این گیاه در حوزه دندانپزشکی هم مصرف دارد و می توان محلول دهانشویه ای تهیه کرد که درمان بیماری های دهان و دندان مفید است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از گیاه مریم گلی در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا