چگونه از گیاه مریم گلی در خانه نگهداری کنیم؟

مریم گلی یک گیاه بسیار معروف است که گل سلوی هم به آن می گویند چون از جنس Salvia و خانواده Lamiaceae (نعناییان) است. این گیاه کاملاً تابستانی است که گرمترین روزهای سال بهترین زمان رشد آن تلقی می شود. از این گیاه برای کاشت در حاشیه ها و کنار راهروها با هدف زیباسازی و ایجاد فضای سبز بسیار استفاده می شود.

در این گیاه برگ ها تقریباً پهن و البته نوک تیز هستند و گل های قرمز آن هم در انتهای دم گل به صورت خوشه ای قرار می گیرند.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری گیاه مریم گلی عبارت است از:

  • گلدهی: مریم گلی از اواسط بهار گلدهی را آغاز می کند و در تابستان به اوج گلدهی می رسد.
  • خاک: خیلی خاک مرغوب و خاصی نمی خواهد و خاک معمولی باغچه با قدری کمپوست برایش کافی است.
  • نور و دما: این گیاه به گرما و نور تابستان نه تنها مقاوم است بلکه تقریباً وابسته به آن است و باید در فصول سرما و شش ماهه دوم سال حواسمان باشد در آفتاب کامل قرار گیرد.
  • خاصیت دارویی: مریم گلی به عنوان داروی گیاهی استفاده می شود، چون برگ های آن شدیداً آنتی اکسیدان دارد و می تواند علائم و مشکلات پیری را کاهش دهد و به همین دلیل از عصاره مریم گلی در درمان آلزایمر هم بهره می برند. برگ های این گیاه در حوزه دندانپزشکی هم مصرف دارد و می توان محلول دهانشویه ای تهیه کرد که درمان بیماری های دهان و دندان مفید است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از گیاه مریم گلی در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا