چرا گل های برخی از گیاهان فقط شب ها می شکفند؟

بسیاری از جانوران در طول روز استراحت می کنند و شب ها به فعالیت می پردازند. به همین ترتیب برخی از گیاهان نیز فقط شب ها گل می دهند. در واقع این نوع گیاهان به کمک عطر خوشایندشان، شب پره ها و سایر حشرات شب پرواز را به سوی خود جلب می کنند.

زمانی که این حشرات روی گل می نشینند، تعدادی گرده به پاها و بال هایشان می چسبد. وقتی آنها روی همان گل یا گل های دیگر حرکت می کنند، گرده ها را به کلاله گل که قسمت بالایی مادگی گل است، انتقال می دهند.

می دانیم که گرده حاوی سلول جنسی نر گیاه است؛ بنابراین حشرات باعث می شوند که سلول نر و ماده ترکیب شده، تخم تشکیل شود. به این عمل، گرده افشانی می گویند. بدون عمل گرده افشانی، گیاهان نمی توانند دانه و میوه تولید کنند. دانه ها درون میوه گیاه جای گرفته اند. با رویش هر دانه، گیاهی جدید به وجود می آید.

اکثر گیاهانی که گل هایشان شب ها می شکفند، نمی توانند دمای بالای روز را تحمل کنند. به همین دلیل برای اجتناب از حرارت بالای روز، شب ها گل می دهند. ویژگی دیگری که این گیاهان دارند این است که آنها فاقد گل های رنگین هستند.

گل های اکثر این گیاهان سفید رنگ است؛ زیرا رنگ سفید در تاریکی شب به راحتی دیده می شود و حشرات را به سوی خود جلب می کند. در واقع در اکثر گل های سفید رنگ مثل گل شب بو، عمل گرده افشانی توسط شب پره ها و حشرات شب پروازی که به سوی عطر خوشایند این گل ها جذب می شوند صورت می گیرد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا گل های برخی از گیاهان فقط شب ها می شکفند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا