چگونه از یاس رازقی در خانه نگهداری کنیم؟

گیاه یاس رازقی اصالتی هندی دارد و در کشور فیلیپین به عنوان یک نماد و سمبل مهم شناخته می شود. این گیاه فضای داخلی آپارتمان بخصوص ورودی (لابی) آن را بسیار زیبا و خوشبو می کند.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری گیاه یاس رازقی عبارت است از:

  • گلدهی: مهم ترین ویژگی ظاهری یاس رازقی گل های سفید و بسیار معطر آن است که پس از غروب آفتاب و بامداد شروع به عطرافشانی می کنند، معمولاً تعداد گل ها هم حدود 10 عدد در هر خوشه است. بهترین زمان گلدهی یاس رازقی، فصل بهار می باشد و در اوایل پاییز هم که هوا خنک می شود، این گیاه دور جدیدی از گلدهی را تجربه می کند.
  • آبیاری: این گیاه نیاز به آبیاری روزانه دارد و این نیاز در گرمای تابستان بیشتر نیز می شود.
  • نور: به نور زیاد اما غیر مستقیم نیاز دارد. به عنوان مثال بالکن شمالی برای این گیاه بسیار مناسب است. اگر آفتاب تند و مستقیم به آن بتابد زودتر از آنچه فکرش را بکنید برگ هایش می سوزد.
  • تغذیه کمکی: یاس رازقی عاشق جذب آهن است. در فصل بهار که اوج گلدهی گیاه است و انرژی زیاد مصرف می کند هر دو هفته یکبار با کود آهن آن را تغذیه کنید تا همیشه پُر گل باشد و برگ های آن زرد نشود.
  • تکثیر: به راحتی با روش قلمه زدن قابل تکثیر است. درباره خاک مورد نیاز رازقی هم باید بگوییم نیاز به خاک غنی از پیت ماس یا کمپوست دارد.

این گیاه نیاز به فضایی برای رفت و آمد جریان هوا دارد به عنوان مثال بالکن، راه پله یا ورودی ساختمان فضایی مناسب است. اگر گیاه در چنین فضایی نباشد، گلدهی و رشد آن متوقف می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از یاس رازقی در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا