آیا گیاهان تنفس می کنند؟

تمام موجودات زنده برای ادامه زندگی به اکسیژن نیاز دارند. آنها اکسیژن مورد نیازشان را طی عمل تنفس بدست می آورند. در طول عمل تنفس، اکسیژن جذب و دی اکسید کربن دفع می شود. از ترکیب اکسیژن با هیدروکربن ها انرژی و دی اکسید کربن تولید می شود.

گیاه نیز یک موجود زنده است و برای ادامه زندگی تنفس می کند. گیاهان در طول روز دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن را دفع می کنند و در طول شب عکس این کار را انجام می دهند؛ یعنی اکسیژن را جذب و دی اکسید کربن را دفع می کنند.

کلروفیل موجود در برگ، دی اکسید کربنی را که در طول روز جذب می شود، طی عمل فتوسنتز به گلوکز و آب تبدیل می کند. برای انجام عمل فتوسنتز، وجود نور خورشید ضروری است. اکسیژنی که طی این فرآیند تولید می شود، از طریق منافذی که روی برگ ها قرار دارد وارد هوا می شود و گلوکز تولید شده به مصرف گیاه می رسد.

در طول شب که نور خورشید وجود ندارد، فرآیند فتوسنتز متوقف می شود و گیاه مقداری از گلوکزی را که در طول روز ساخته است، مصرف می کند. بنابراین اکسیژن هوا را جذب کرده، دی اکسید کربن تولید شده را دفع می کند. به همین دلیل شب ها خوابیدن در زیر درختان کار صحیحی نیست.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا گیاهان تنفس می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا