دی اکسید کربن چیست؟

تبلیغات

دی اکسید کربن یا گاز کربنیک، گازی بی رنگ و بو است که کمتر از یک درصد اتمسفر زمین را تشکیل می دهد و در اتمسفر سایر سیارات (خصوصاً مریخ و زهره) نیز یافت شده است. دی اکسید کربن هنگامی تولید می شود که ترکیباتی به نام کربنات (حاوی کربن و اکسیژن) حرارت می بینند یا با اسید ترکیب می شوند.

بر اثر سوزاندن زغال سنگ، نفت، چوب و سایر ترکیبات کربنی نیز دی اکسید کربن به وجود می آید. جانوران هنگام بازدم، دی اکسید کربن را از بدن بیرون می دهند. گیاهان از طریق فتوسنتز، دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل می کنند. دی اکسید کربن، گرما را گیر می اندازد و در نزدیکی سطح زمین نگه می دارد.

دی اکسید کربن (CO2) ترکیبی از دو قسمت اکسیژن و یک قسمت کربن است. حباب های نوشابه های گازدار، دی اکسید کربن هستند. اشیاء در دی اکسید کربن نمی سوزند و به همین دلیل از این گاز در وسائل اطفای حریق نیز استفاده می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «دی اکسید کربن چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
حراج کفش زنانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل در های یو شاپ
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا