آیا میزان مصرف برق تلفن های هوشمند، سیاره زمین را تهدید می کند؟

همین حالا که شما در حال خواندن این مقاله هستید، میلیون ها گوشی هوشمند به شارژرهای خود وصل شده اند تا باتری شان را شارژ کنند. شاید شما هم یکی از این میلیون ها باشید. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که همین گوشی کوچک چقدر برق مصرف می کند؟ یا در ماه چه هزینه ای از برق مصرفی خانه یا محل کار شما مربوط به تلفن همراه تان است؟

سوال مهم تر اینکه میزان مصرف برق تلفن های هوشمند می تواند تهدیدی برای نسل های بعدی سیاره زمین باشد؟ این صفحه های نمایش که هر روز بزرگتر می شوند، این لامپ های LED خوش آب و رنگ و اسپیکرها و دوربین های قدرتمند گوشی های هوشمند، چه نقشی در آلوده شدن محیط زیست یا حتی گرم شدن سیاره زمین دارند؟

در این مقاله شما می توانید با تاثیر مصرف برق تلفن های هوشمند و دیتاسنترها بر آلودگی محیط زیست آشنا شوید.

موبایل ها چقدر برق مصرف می کنند؟

به جای حدس و گمان در مورد مصرف برق یک تلفن همراه بیایید با یک آزمایش ساده میزان مصرف برق گوشی را محاسبه کنیم. معمولاً هزینه برق مصرفی بر اساس نیرو در کیلووات ساعت محاسبه می شود؛ یعنی همان 1000 وات. شما برای این کار به دستگاهی شبیه کنتورهای خانگی نیاز دارید تا بتوانید به صورت دقیق مصرف گوشی را اندازه گیری کنید.

میانگین هزینه یک کیلووات ساعت برق نزدیک 67 تومان است. برای شارژگیری یک دستگاه 100 وات با مصرف 10 کیلووات ساعت، شما به 10 ساعت شارژدهی نیاز دارید. با این حساب طبق آزمایش ها، یک شارژر اصلی اپل آیفون 135 وات در ماه استفاده می کند که معادل بیش از 1.5 کیلووات ساعت در سال است. به این معنی که شارژ گوشی نزدیک به 2700 تومان در ماه برای شما هزینه دارد. پس می توان گفت با توجه به استفاده ای که از تلفن همراه دارید، این هزینه ناچیز است و نباید نگران آن باشید. اما باید بدانید یک شارژر موبایل، حتی اگر گوشی به آن وصل نباشد هم برق مصرف می کند. آن هم نزدیک به یک سوم زمانی که گوشی به آن وصل است.

کنترل مصرف برق تلفن های هوشمند

همانطور که گفتیم مصرف برق یک تلفن همراه چندان زیاد نیست، اما وقتی فکر می کنید با میلیون ها گوشی دیگر سر و کار دارید باید به این فکر کنید که با یک مصرف وحشتناک روبرو هستید، پس بد نیست به کنترل مصرف نیز فکر کنید. استفاده از شارژرهای غیر اصلی با همین آزمایش نزدیک به 10 تا 20 برابر یک شارژر اصلی برق مصرف می کند، پس یک راه می تواند استفاده از شارژر اصلی باشد. راه دیگر جدا کردن شارژر از برق در زمانی است که از آن استفاده نمی کنید. بسیاری از ما عادت داریم که در زمان خواب یا استراحت گوشی را در شارژ قرار می دهیم و برای چند ساعت رها می کنیم. گوشی در زمانی که به شارژ کامل رسیده هم مانند قبل به مصرف انرژی ادامه می دهد.

همچنین به هزینه های زیست محیطی این شارژرهای مدام در حال کار نیز فکر کنید. میلیون ها شارژر بیکار باقی مانده در برق هر سال به میلیون ها کیلووات ساعت انرژی هدر رفته تبدیل می شود و هر کیلووات ساعت برابر با 500 گرم کربن دی اکسید است که در جو زمین آزاد می شود. با توجه به این نکته، همه ما بهتر است هنگام استفاده نکردن از شارژرها، آنها را از برق جدا کنیم.

تاثیرات مخرب بر محیط زیست

صحبت از کربن دی اکسید آزاد شده شد. حتماً می دانید این نوع از گازهای گلخانه ای می تواند تاثیر مستقیمی بر گرم شدن زمین داشته باشد، اما نقش تلفن های همراه در تاثیرات مخرب زیست محیطی چقدر است؟

نتایج تحقیقاتی که در سال 2016 انجام شده است، نشان می دهد دیتاسنترها و گوشی های هوشمند تا سال 2040 به آلوده کننده ترین عوامل در محیط زیست تبدیل خواهند شد. این یعنی یک تهدید جدی برای بشریت. این مسئله هم مربوط به کربن آزاد شده توسط این دستگاه ها در زمان کار است و هم زباله های تجزیه ناپذیر دستگاه های تکنولوژی مانند لپ تاپ ها، گوشی ها، ساعت های هوشمند و… که در سطح زمین رها خواهند شد.

همچنین مقدار برق مصرفی دیتاسنترهای عظیمی که اطلاعات شما در فضای وب را نگه می دارند نیز بسیار زیاد است که با هیچ گوشی هوشمندی در هیچ ابعادی قابل مقایسه نیست. در واقع وقتی شما یک ایمیل ساده می فرستید، یک گرم کربن دی اکسید بوسیله یک دیتاسنتر تولید و در جو آزاد کرده اید.

گازهای سمی

نکته خطرناک دیگر در مورد گوشی های هوشمند، گازهای سمی است که باتری ها در زمان شارژدهی از خود آزاد می کنند. همانطور که حتماً می دانید، باتری های لیتیوم یونی، انرژی شیمیایی یا پتانسیلی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. یعنی هر بار که باتری گوشی شما انرژی الکتریکی به گوشی انتقال می دهد مقداری گاز خطرناک با عنوان Lithium Ion آزاد می کند. البته این میزان گاز سمی ناچیزتر از آن است که بخواهد برای شما خطرناک باشد، اما مثلاً در کشوری مانند چین سالانه ده ها تن گاز خطرناک توسط باتری های دستگاه های موجود و قابل استفاده تولید می شود.

جالب است بدانید میزان تولید گازهای Lithium Ion در زمانی که گوشی در شارژ صد درصد است، بیشتر از حالت های عادی است. پس در مجموع می توان گفت گوشی هوشمند و زندگی دیجیتال شما یک خطر برای کره زمین به حساب می آید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا میزان مصرف برق تلفن های هوشمند، سیاره زمین را تهدید می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله آرش جهانگیری، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا