چگونه طوطی ها حرف می زنند؟

تبلیغات

زمانی که می گوییم طوطی ها و بعضی از پرنده های دیگر می توانند حرف بزنند، منظورمان این است که می توانند از صداهای انسان به هنگام حرف زدن شان تقلید کنند. اما توجه داشته باشید که پرنده ها واژه های تقلید شده را برای انتقال دادن احساسات یا اندیشه ها یا گرفتن چیزهای مورد نیازشان به زبان نمی آورند.

این موضوع احتمال دارد که پرنده ها به این علت حرف می زنند که دوست دارند صداهای گوناگونی از خودشان در بیاورند. مردم از سخن گفتن طوطی ها متحیر شده، و از شنیدن آن لذت می برند اما به نظر می رسد که هیچکس نمی تواند توضیح دهد که چگونه این پرندگان می توانند صحبت های انسان را به خوبی تقلید کنند. برخی تصور می کنند علت سخنگویی طوطی ها، مربوط به ساختمان زبان آنهاست که بزرگ و ضخیم می باشد. احتمال دارد که این نوع زبان به صحبت کردن پرنده کمک کند، اما مطمئناً برای حرف زدن پرنده ضروری نیست. شاهین و عقاب ها نیز چنین زبانی دارند ولی قادر به صحبت کردن نیستند.

بسیاری از پرنده ها صداهایی را که در اطراف خویش می شنوند تقلید می کنند و بعضی دیگر از پرنده ها قادر هستند آواز یا صدای پرنده های دیگر را عیناً تکرار نمایند. بعضی دیگر از پرنده ها می توانند صداهایی را که انسان بطور مصنوعی با آلات موسیقی تولید می کنند، تقلید نمایند.

دستگاه صوتی پرنده های سخنگو از لحاظ محل قرار گرفتن و ساختمان شان با دستگاه صوتی ما انسان ها تفاوت دارد. دیگر پرندگان سخنگو مانند مرغ مینا، کلاغ ها و کلاغ های سیاه، زبان بزرگ و ضخیمی ندارند.

تبلیغات
خرید انواع کفش مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ

آیا طوطی ها از دیگر پرندگان با هوش ترند که می توانند صحبت کنند؟
واقعیت این است که بیشتر زیست شناسان معتقدند که طوطی ها و دیگر پرندگان سخنگو، مفهوم کلماتی را که می گویند درک نمی کنند. اما به نظر می رسد که آنها یک ارتباط معین بین گفتار و عملکردشان شکل می دهند. شاید طوطی ها به این علت می توانند صحبت کنند که مکانیسم صوتی آنها آهسته تر از دیگر پرندگان کار می کند و احتمالاً صداهایی که بوسیله انسان تولید می شوند، همانند صداهایی است که طوطی تولید می کند. بنابراین برای آنها، تقلید صدای انسان آسان است.

پرنده ها بر خلاف انسان ها تار صوتی ندارند. بیشتر انواع پرنده های سخنگو بر خلاف پرنده های دیگر، آواز نمی خوانند. اما بیشتر پرنده های سخنگو می توانند سوت بزنند. پرنده های سخنگو مانند طوطی باید سخنگویی یا تقلید صدای انسان را در سنین جوانی بیاموزند.

طوطی و دیگر پرندگان سخنگو طرز تکرار اصوات کلمات انسان ها را به سادگی یاد نمی گیرند. برای اینکه این پرنده ها کلمات انسان ها را فرا بگیرند، باید کلمات برای شان به آرامی و به وضوح و بارها و بارها تکرار شود. به محض اینکه پرنده ی مورد بحث موفق شد یک کلمه یا یک عبارت را یاد بگیرد، به احتمال زیاد دیگر هیچ وقت آن را از یاد نخواهد برد. ولی باید این نکته را نیز بدانید که کلمه ها به ندرت ممکن است معنایی برای پرندگان داشته باشند و معمولاً پرنده های مزبور کلمات ما را چیزی به جز یک مشت صدا نمی پندارند.

یکی از جانورشناس ها سعی کرد پرنده ای را طوری تربیت کند که بتواند بین کلماتی که تقلید می کند و احساسات خویش رابطه ای برقرار سازد. اما او موفق نشد نتیجه ای از این فعالیت خود بگیرد. پرنده ی مزبور با اینکه در سخن گفتن نظیر نداشت، هنگامی که گرسنه می شد قادر نبود کلمه ی غذا یا وقتی تشنه می شد کلمه ی آب را بر زبان آورد.

ولی بسیاری از افرادی که طوطی دارند، موفق شده اند به طوطی خویش یاد بدهند که عبارت هایی مانند صبح بخیر را هنگام صبح بر زبان آورد. به همین مناسبت است که می گویند در این قبیل موارد، کلمه ها و عبارت های مزبور به منزله ی اصوات حرف زدن برای این پرنده ها به شمار نمی روند.

طوطی ها در موارد دیگر نیز پرندگان جالب توجهی می باشند، آنها می توانند عملاً خود را با هر شرایط آب و هوایی تطبیق دهند. به همین دلیل ملوانان در مسافرت های طولانی طوطی ها را با خود می برند، و حتی علیرغم اینکه طوطی یک پرنده منطقه گرمسیری است، مادامی که در قفس به سر می برد می تواند به راحتی در آب و هوای معتدل و حتی سرد زندگی کند.

طوطی ها پرندگان شجاع و وفاداری نسبت به همنوعان خود می باشند. اگر خطری گروه طوطی ها را تهدید کند، به صورت گروهی در مقابل آن ایستادگی می کنند. وقتی که به دنبال غذا می روند، معمولاً با استفاده از پاها و منقارشان از یک شاخه به شاخه دیگر تاب می خورند. در حقیقت طوطی ها می توانند در مواردی از پاهایشان مانند دست استفاده کنند، به ویژه هنگامی که غذا می خورند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه طوطی ها حرف می زنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا