پرندگان نیز مثل انسان ها رنگ را طبقه بندی می کنند

دانشمندان به تازگی کشف کرده اند که گونه هایی از پرندگان نیز مانند انسان ها قابلیت دسته بندی رنگ ها و تخصیص معانی خاص به هر دسته را دارند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید) بسیاری از موجودات، قابلیت تشخیص و تفکیک رنگ ها از یکدیگر را دارند، ولی کمتر موجودی قادر به دسته بندی رنگ ها است. این قابلیت معمولاً در اختیار انسان ها بوده و به همین دلیل نیز وقتی دانشمندان کشف کردند که گونه ای از پرندگان شرایط و قابلیت یکسانی دارند، به نوعی شگفت زده شدند.

دانشمندان در تحقیقات خود دریافتند که موجوداتی به نام فنچ های راه راه که گونه بسیار کوچکی از پرنده ها هستند، نه تنها قابلیت تشخیص و طبقه بندی رنگ ها را دارند؛ بلکه می توانند به خوبی این قابلیت را برای کاربری های خاص مورد استفاده قرار بدهند.

جذابیت به تفسیر رنگ

دانشمندان دانشگاه دوک دریافته اند که فنچ های راه راه در حقیقت جفت خود را از روی زیبایی و جذابیت بصری انتخاب می کنند. بخش عمده ای از این جذابیت به نوک پرندگان باز می گردد که در پرندگان نر در بازه رنگ مابین قرمز تا نارنجی گستردگی دارد. هر یک از ماده ها به رنگ خاصی علاقه مند است و آن را جذاب می داند و به همین دلیل نیز دسته بندی رنگ در ذهن این پرندگان مورد استفاده قرار می گیرد تا جفت جذاب تر را انتخاب کنند.

این موجودات می توانند بین رده های رنگی قرمز و مشکی تفاوت قائل شوند و به همین دلیل نیز می توان ساختار تشخیص رنگ و طبقه بندی آن در این پرندگان را شگفت انگیز دانست. به این ترتیب جستجو برای موجودات بیشتری که این قابلیت را دارند، آغاز شده و تحلیل عملکرد مغز آنها نیز انجام خواهد شد تا پیچیدگی بیشتر مغز این حیوانات بتواند راهکارهایی جدید در زمینه شناسایی تحول ارائه کنند. شایان ذکر است که نتایج تحقیقات انجام شده در قالب یک مقاله علمی منتشر شده تا همه دانشمندان جهان بتوانند از آن بهره مند شوند.

منابع

خبر علمی «پرندگان نیز مثل انسان ها رنگ را طبقه بندی می کنند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceDaily و PHYS و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا