خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / حیوانات / چگونه اختاپوس حرکت می کند؟
آموزش مکالمه خیلی ضروری زبان انگلیسی در ۴۵ روز

چگونه اختاپوس حرکت می کند؟

اختاپوس متعلق به گروهی از حیوانات به نام سرپایان می باشد، چون پاها به شاخک های بلند بازو مانند تقسیم شده و در اطراف سر قرار گرفته است. اختاپوس، دارای هشت عدد از این نوع پاها می باشد.

اگرچه اختاپوس نیز به خانواده نرم تنان متعلق است، ولی کاملاً با حلزون ها و راب ها که آنها نیز از این خانواده اند، فرق دارد ولی با اسکوئیدها خویشاوندی نزدیک دارد.

هیچکدام از اختاپوس ها صدف ندارند و فقط پوشش نرمی به نام «مانتل» دارند که آنها را در بر گرفته است. شاخک ها بلند و قابل انعطاف اند و در بخش زیرین هر یک مکنده هایی قرار گرفته اند. این مکنده ها اختاپوس را قادر می سازند تا آنچه را که به چنگ می آورد، محکم نگه دارد.

در قسمت پشتی این جانور، سیفون قیفی شکل قرار دارد. این جانور به همان روشی که ماهیان تنفس می کنند، آب را از طریق این سیفون به داخل کشیده و اکسیژن آن را می گیرد، همچنین این سیفون به او کمک می کند که با چالاکی حرکت کند. او به این وسیله جریان آب را با قدرت به خارج می فرستد و بدین ترتیب به سمت عقب حرکت می کند. این راهی است که این جانور می تواند با استفاده از هشت پای خود از دشمنان به بالای صخره و یا داخل شکاف ها خزیده و فرار کند.

زمانی که به آرامی دراز می کشد، پاهایش در اطرافش به روی کف آب گسترده می شوند. اگر دشمنی به او حمله کند، یا فرار می کند و یا دشمن را به سختی در میان پاهایش می گیرد. چنانچه مسئله بسیار جدی شود، می تواند ماده ی دودی رنگ از خود ساطع کرده و فرار کند.

اختاپوس از کیسه ای واقع در قسمت زیرین پشت خود می تواند ماده سیاه جوهر مانندی بیرون بریزد که آب اطرافش را تیره می سازد، همچنین می تواند همرنگ محیط اطراف خود شده و از قرمز به خاکستری، زرد، قهوه ای و یا سبز و آبی تغییر رنگ دهد.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چگونه اختاپوس حرکت می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page
آموزش مکالمه خیلی ضروری زبان انگلیسی در ۴۵ روز

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*