چگونه مروارید به وجود می آید؟

مروارید اصل، بسیار گرانبها می باشد و جالب است بدانید که این مروارید زیبا و درخشان را یک موجود دریایی کوچک به نام صدف تولید می کند. صدف نوعی نرم تن است که گاهی اوقات در ساحل نیز می توان آن را در حال خزیدن دید.

این نرم تنان کوچک غذای لذیذی برای ماهی ها و همنوعان بزرگتر از خودشان هستند. حتی انسان هم از این جانور تغذیه می کند. به همین دلیل نرم تن برای محافظت از خود به کمک ماده ای که از بدنش ترشح می شود، پوسته (صدف) سخت و محکمی می سازد و داخل آن زندگی می کند. در واقع جنس مروارید نیز از همین ماده سخت است. مرواریدها داخل این پوسته به وجود می آیند.

گاهی اوقات یک ذره خارجی مثل دانه ای شن یا یک موجود ریز دریایی وارد پوسته یا صدف این نرم تنان می شود و با بدن نرم و حساس آنها تماس پیدا می کند. این تماس باعث تحریک و خارش بدن نرم تنان می شود. نرم تن برای تسکین خود ماده ای از جنس صدف به دور این ذره خارجی ترشح می کند. جنس این ماده از کربنات کلسیم است. پس از مدتی، مرواریدی گرد، سفید و درخشان در داخل صدف شکل می گیرد. به این نوع مروارید، مروارید اصل می گویند. البته همه مرواریدها سفید نیستند. برخی از آنها سیاه، قرمز، آبی، زرد و یا سبز می باشند.

امروزه از روش های مختلفی برای تولید مصنوعی مروارید استفاده می شود. با استفاده از این روش ها، ذرات شن، داخل صدف قرار می گیرند. بعد از دو الی سه سال صدف را از آب خارج می کنند و مروارید را از داخل آن بر می دارند. به این نوع مرواریدها، مروارید پرورشی می گویند.

مرواریدهای طبیعی و اصل، بسیار گران قیمت تر هستند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه مروارید به وجود می آید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا