چگونه قند و شکر تهیه می شود؟

قند یکی از قدیمی ترین فرآورده هایی است که انسان موفق شده آن را از طبیعت بدست آورد. بیش از 2 هزار سال پیش، مردمی که در هندوستان زندگی می کردند، طرز تهیه ی قند را از نیشکر کشف کردند. اروپایی ها نیز در جریان جنگ های صلیبی، به وجود قند پی بردند.

در ابتدا، قند بسیار کمیاب بود و حتی به عنوان دارو مصرف می شد اما امروزه از خوراکی های ارزان قیمت به شمار می رود.

توجه داشته باشید زمانی که از قند صحبت می کنیم، منظور از واژه قند بیش از صد نوع ماده ی شیرین است که همه آنها از لحاظ ترکیبات شیمیایی یکسان هستند. همه ی قندها از سه عنصر زیر به وجود آمده اند:

  1. عنصر کربن
  2. عنصر هیدروژن
  3. عنصر اکسیژن

مقدار کربن ممکن است تغییر یابد ولی هیدروژن و اکسیژن همیشه باید به نسبت دو به یک باشند. به این ترتیب، از لحاظ شیمیایی، قند نوعی از هیدرات های کربن به شمار می رود.

گیاهان برای مصرف خودشان قند می سازند و آن را در خود ذخیره می کنند و بعد به تدریج برای درست کردن الیاف، دانه و مواد لازم برای رشد خویش از این قند استفاده می کنند. یکی از گیاهانی که سرشار از قند می باشد، نیشکر است.

نیشکر از خانواده ی گندم می باشد و در آب و هوای گرم و مرطوب در مناطق گرمسیری یا حوالی آن رشد می کند و گاهی از اوقات ارتفاعش به 6 متر می رسد.

برای تهیه ی قند و شکر از نیشکر، ساقه های آن را می بُرند و سپس آنها را تمیز می کنند و به کارخانه های تصفیه ی شکر حمل می نمایند.

در این کارخانه ها ساقه ها را خوب می شویند و بعد ریز ریزشان می کنند و از لای غلتک های بسیار سنگین عبورشان می دهند. آنگاه در نتیجه ی فشار، مایعی از چلاندن نیشکرها بدست می آید. این مایع به رنگ سبز یا خاکستری تیره است و حالت اسیدی دارد. سپس برای تصفیه کردن این مایع و گرفتن مواد زائدش، مواد شیمیایی مخصوصی به آن اضافه می کنند.

شیره ی تمیز و پالایش یافته ای که از آن بدست می آید، به درون تغارهای مخصوص که در دستگاه های خلا هستند، رهسپار می گردد و در آنجا بر اثر تبخیر، به صورت مایع غلیظی در می آید. این مایع، مخلوطی از بلورهای شکر و ملاس (یعنی شیره ی قند) است که باید آن را از استوانه هایی عبور بدهند تا شیره ی قندش جدا شود و فقط شکر قهوه ای رنگ و خام از آن باقی بماند.

البته کار در همین جا پایان نمی گیرد بلکه تازه آن شکر خام را به تصفیه خانه می برند. در آنجا شکر را ذوب می کنند و بوسیله ی مواد شیمیایی تصفیه اش می نمایند تا بالاخره به صورت ذرات شکر تصفیه شده در دسترس ما قرار می گیرد. پس در این مرحله است که ما شکر خالص و سفید رنگ را بدست می آوریم. بعد از این مرحله، می توانیم این شکر خالص و سفید را هم به شکل های گوناگونی مانند حبه، پودر و یا کلوخه در بیاوریم.

شما می توانید مراحل بیان شده را، در فیلم How Cane Sugar is Made و به زبان انگلیسی در ادامه از YouTube مشاهده نمایید.

قند در بدن انسان حرارت و نیرو تولید می کند و سبب رشد انسان نیز می گردد. ما انسان ها مواد قندی را از طریق لاکتوز، فروکتوز، گلوکز و ساکارز دریافت می کنیم. به عبارتی:

  • لاکتوز (Lactose) قند شیر است، که همراه با نوشیدن شیر وارد بدن ما می شود.
  • فروکتوز (Fructose) قندی است که ما از مصرف میوه ها بدست می آوریم.
  • گلوکز (Glucose) قندی است که از سبزیجات و حبوبات و همچنین از سیب زمینی به دست می آید.
  • ساکارز (Sucrose) متداول ترین قندی است که ما مصرف می کنیم و از چغندر و یا نیشکر تهیه می شود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه قند و شکر تهیه می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا