پمپ گرما چیست؟

از پمپ گرما برای انتقال گرما از یک محیط یا شئی سرد به یک محیط یا شئی گرم تر استفاده می شود. گرما نمی تواند بدون انرژی در چنین جهتی جریان یابد، زیرا جریان طبیعی آن از گرم به سرد است.

از پمپ های گرما در یخچال ها استفاده می کنند. سیالی که سیال مبرد یا سردساز نام دارد، امکان انبساط می یابد و در محفظه سردسازی به بخار تبدیل می شود. سیال، انرژی این تغییر حالت را به شکل گرما از یخچال بدست می آورد و در نتیجه، درون آن را خنک می کند. سپس بخار متراکم می شود و از درون یک کندانسور یا مایع کننده می گذرد و دوباره به حالت مایع در می آید. در این مرحله، انرژی گرمایی جذب شده از درون یخچال، بیرون داده می شود. در دستگاه های تهویه مطبوع نیز همین اصل و روش مورد استفاده قرار می گیرد.

گرما از جای گرم تر به جای سردتر حرکت می کند. درست همانطور که آب را می توان از طریق ایجاد سد ذخیره کرد، جریان اتلاف گرما نیز از طریق عایقکاری قابل کند کردن است. اگر بخواهیم گرما را از نقطه سرد به نقطه ای گرم تر انتقال دهیم، به نیرو یا کار نیاز داریم؛ شبیه حالتی که می خواهیم آب را به نقطه بالاتری بفرستیم.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «پمپ گرما چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا