آیا بازگشت تیر هوایی به زمین، خطرناک و کشنده است؟

انرژی جنبشی تیر در لحظه اولیه شلیک برابر است با حاصلضرب نصف جرم در مجذور سرعت (K.E. = 1/2 m v2). این انرژی باعث جلو رفتن تیر هوایی به سمت بالا می شود. با افزایش ارتفاع، انرژی جنبشی تیر کاهش می یابد و پتانسیل گرانشی آن بیشتر می شود. تیر تا جایی بالا می رود که پتانسیل گرانشی آن با انرژی جنبشی برابر شود. در نقطه اوج، تیر تمام انرژی خود را از دست می دهد و آن وقت به سمت پایین حرکت می کند؛ یعنی سقوطش آغاز می شود.

حالا دقیقاً برعکس حالت قبل، با کاهش ارتفاع از پتانسیل گرانشی گلوله، کم و به انرژی جنبشی آن افزوده می شود. انتظار می رود که در لحظه آخر رسیدن به زمین، تیر همان مقدار، انرژی جنبشی داشته باشد که در لحظه اول یعنی زمان شلیک داشته است. در چنین شرایطی تیر هوایی بازگشتی می تواند موجب کشته شدن کسی شود. ولی در عمل این اتفاق نمی افتد؛ چون گلوله خیلی بیشتر از آنچه فکرش را می کنیم، برای مقابله با اصطکاک هوا انرژی از دست می دهد. به همین دلیل در لحظه آخر گلوله انرژی بسیار کمتری دارد و نمی تواند به اندازه شلیک مستقیم خطری داشته باشد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا بازگشت تیر هوایی به زمین، خطرناک و کشنده است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا