چرا گربه ها بیرون ظرف خاک شان دستشویی می کنند؟

افرادی که گربه دارند معمولاً مشکلی با دستشویی رفتن او ندارند. گربه ها تقریباً همیشه در خاک خود دستشویی می کنند اما گاهی استثناء وجود دارد. دستشویی کردن بیرون از ظرف خاک مخصوص گربه ها یکی از مشکلاتی است که احتمالاً باعث دردسر صاحبان گربه ها می شود. یکی از تصورات اشتباه این است که گربه ها به خاطر انتقام یا تنبیه این کار را می کنند اما مسئله به این سادگی ها نیست.

خیس کردن خود یا دفع نامناسب به استرس گربه ها مربوط می شود اما این دلیل نمی شود گربه تان بخواهد از شما انتقام بگیرد.

اینکه گربه ها بیرون از ظرف خاک شان دستشویی می کنند، چند دلیل دارد: پزشکی، مشکلات ظرف خاک یا استرس. در این مقاله شما می توانید با تشریح هر کدام از این موارد آشنا شوید.

پزشکی

قبل از توجه به هر نکته دیگر باید مطمئن شوید این مشکل به دلیل پزشکی نیست. گربه هایی که در جاهای نامناسب ادرار می کنند، ممکن است عفونت ادراری داشته باشند یا دلایل پنهان تری که باعث می شود به میزان بیشتری ادرار کنند. آیا مصرف آب گربه تان هم بالا است؟ برای انجام یک تست مطمئن، گربه تان 24 ساعت پیش دامپزشک خواهد ماند و تمام ادرارهایش جمع آوری می شود و اگر این میزان بیش از 70 میلی لیتر در 24 ساعت باشد، خطر دارد.

3 بیماری اولی که موجب تشنگی می شوند مشکل تیروئید، دیابت و عارضه های کلیوی است. اگر زود شناسایی شوند قابل درمان هستند. اگر مدفوع تکه های کوچک و خشک است، یا خون دارد و گهگاه روان است، ممکن است خبر از مشکلات معده و روده بدهند. خصوصاً اگر گربه تان وزن کم می کند یا اشتهایش به غذا را از دست داده است.

بعضی مواقع که گربه تان می خواهد در ظرف خاکش مدفوع و ادرار کند اما دچار درد و سوزش می شود ممکن است این درد و سوزش را به آن ربط بدهد و برای همیشه با ظرف خاکش خداحافظی کند. ممکن است به نظرتان خنده دار باشد اما کاملاً حقیقت دارد! به این مسئله بیزاری از ظرف خاک می گویند. اما قبل از هر چیزی گربه تان را پیش دامپزشک ببرید. دامپزشکان از این کار استقبال می کنند چون دیدن نمونه خیلی راحت تر از توضیحات شما از مشکلات گربه تان است.

مشکلات ظرف خاک

گربه هایی که از دستشویی کردن داخل ظرف خاک امتناع می کنند، ممکن است با خود ظرف مشکل داشته باشند. گربه ها موجوداتی بسیار تمیز، سختگیر و حساس هستند. به همین خاطر اگر ظرف خاک کاملاً تمیز نباشد خیلی عجیب نیست که جای دیگری را برای دستشویی کردن انتخاب کنند. حس بویایی گربه ها 14 برابر بیشتر از انسان ها است. حتی این نگرانی وجود دارد که گربه ها حس بویایی قوی تری نسبت به سگ ها دارند اما علاقه شان به گرفتن جایزه کم است و برای همین گربه ها ردیابی نمی شوند.

گربه ها ممکن است ظرف خاک شان را دوست نداشته باشند چون جایش را دوست ندارند یا به نظرشان تعداد ظرف های خاک کم است. چند نکته پایه ای راجع به ظرف خاک را مرور می کنیم:

 • اگر از ظرف خاک بزرگی استفاده می کنید و قسمت مدفوع و ادرار را جدا می کنید، تمام خاک باید هفته ای دو بار عوض شود؛ قبل از اینکه به بو بیفتد.
 • یکی از راه های افزایش بهداشتی بودن ظرف خاک، استفاده کردن از چند فنجان خاک و دور ریختن کامل آن بعد از هر بار مدفوع و ادرار است. با این روش مقدار بیشتری خاک استفاده نمی کنید و ظرف خاک همیشه بوی خوبی دارد. با این روش احتمالاً باید روزی دو بار خاک را عوض کرد.
 • داخل ظرف خاک کیسه زباله نگذارید.
 • دقت کنید برای گربه های مسن لبه های ظرف خیلی بلند نباشد.
 • برای گربه های بزرگ و چاق به ظرف خاک بزرگتری احتیاج دارید.
 • از مواد شوینده برای تمیز کردن استفاده نکنید؛ فقط شستن با آب داغ کفایت می کند.
 • اگر شک دارید که جای ظرف خاک باعث مشکل است (ظرف نزدیک اتاق بازی بچه ها است، نزدیک ماشین لباسشویی پُر سر و صدا است و یا جایی از خانه که رفت و آمد زیاد است) جای دیگری از خانه هم ظرف خاک دیگری بگذارید.
 • برای هر گربه باید یک ظرف خاک و یک ظرف اضافی هم داشته باشید. پس اگر دو گربه دارید حداقل سه ظرف خاک در خانه حیاتی است.
 • اگر دوست ندارید هر گوشه خانه تان یک ظرف خاک باشد، به یاد بیاورید که این مسئله ای موقتی است و خیلی بهتر از تمیز کردن کثیف کاری ها است! در نهایت می توانید هفته ای 10 سانتیمتر جای ظرف را تغییر دهید؛ البته وقتی که گربه تان عادت کرد. وقتی مشکل حل شد می توانید از شر ظرف های اضافه خلاص شوید اما همیشه قانون یکی برای هر گربه و یکی اضافه را رعایت کنید.
 • اگر از خاک های معطر استفاده می کنید احتمالاً اصلاً از آن بویی که گفته می شود خوشبو است، خوش تان نمی آید. خاک های کریستالی هم صدای ناخوشایندی تولید می کنند. سعی کنید به جای اینها از خاک های بازیافتی استفاده کنید یا خاک طبیعی باغچه همراه با خاک هایی طبیعی تر که بسته بندی شان موجود است.

ادرار در جاهای مختلف

اگر گربه تان به دیوار یا مبل پشت می کند و روی سطح عمودی ادرار می کند، اکثر اوقات یا به مکان واقف نیست، یا می خواهد حضورش را به گربه های دیگر نشان دهد. اگر گربه تان را در این حال ببینید، دمش معمولاً به سمت بالا است. اینکار در گربه های ماده و گربه های نر عقیم شده شایع است اما گربه های نر معمولاً اینکار را نمی کنند. احتمالاً برای این رفتار عامل باز دارنده ای هم وجود دارد؛ مثلاً اگر گربه نر همسایه روی پله ها ادرار می کند و گربه تان از پنجره می بیند، در این صورت می توانید آن نقطه از خانه را بپوشانید، پرده را بکشید و با ترساندن گربه همسایه جلوی اینکار را بگیرید.

گربه هایی که روی تخت یا مبل ادرار می کنند.

اگر گربه تان به جایی عادت کرده، باید از تاکتیک هایی برای ترک دادن او استفاده کنید.

 • اول از همه چند ظرف خاک تهیه کنید و انواع خاک ها را در آنها بریزید. ظرف ها را خیلی تمیز نگه دارید و در جاهای مختلف خانه بگذارید. به زودی می توانید از تعداد ظرف ها کم کنید؛ تا زمانی که گربه تان یاد گرفت به یک جای خاص برای دستشویی برود.
 • با یک پاک کننده بیولوژیک مبل تان را پاک کنید. معمولاً بیشتر پاک کننده ها فقط بو را می گیرند، اما گربه تان کماکان از مبل بوی دستشویی حس می کند. چیزی روی مبل بگذارید که متفاوت باشد و گربه تان رویش راه رفتن را دوست نداشته باشد، مثلاً کیسه پلاستیکی یا فویل. اینکار باعث می شود دیگر آن نقطه برای گربه مکان مناسبی برای ادرار نباشد.
 • از هر گونه تنبیهی خودداری کنید؛ حتی اگر گربه تان را حین ادرار کردن دیدید، اینکار فقط استرس گربه را زیاد می کند.
 • از دستگاه های آرامش بخش مخصوص گربه ها استفاده کنید و جایی نزدیک مبل به برق بزنید.

راه حل های بالا معمولاً مشکل را بر طرف می کنند اما اگر گربه تان به رفتارش ادامه داد، راه های دیگری هم وجود دارد.

داروها

اگر دستگاه های آرامش بخش به تنهایی کارساز نبود، احتمالاً گربه تان به داروهایی برای کم کردن استرس اش نیاز دارد. در بیشتر مواقع اگر داروها را با ساعت های بازی و تفریح همراه کنید که موجب کم شدن استرس گربه تان می شود، گربه تان می تواند بعد از چند وقت دارو را ترک کند.

بازآموزی

اگر گربه تان عادت های بد جدی در مورد دستشویی کردن دارد، باید استفاده از ظرف دستشویی را به او بازآموزی کنید. یکی از راه ها این است که تمام وسائلش را در یک اتاق توی خانه بچینید (جایی که تمیز کردنش راحت باشد، مثلاً حمام) که فقط تختش آنجا باشد همراه غذا و آب و دو ظرف خاک در گوشه های اتاق. گربه تان باید ظرف را برای مدفوع انتخاب کند. تمام نکاتی که راجع به تمیزی و ویژگی های ظرف خاک گفته شد، رعایت کنید. وقتی بعد از چند هفته گربه تان به این برنامه عادت کرد، می توانید برای مدت زمان های کوتاه در خانه گردش کند و مطمئن شوید که به اندازه کافی ظرف خاک در خانه برایش هست.

گربه ها خیلی حیوانات اجتماعی ای نیستند. بیشترشان از داشتن حریم خودشان لذت می برند تا اینکه آن را با گربه دیگری شریک شوند. گربه هایی که در خانه هستند، معمولاً بیشتر دچار چنین مشکلی می شوند که در ظرف خودشان دستشویی نکنند چون احساس می کنند بوی گربه دیگری می دهد، یا اینکه احساس می کنند از طرف گربه دیگری مورد اذیت قرار می گیرند. به همین دلیل داشتن ظرف در جاهای مختلف خانه اهمیت بسیاری دارد. گربه ها عاشق روتین هستند. دلشان می خواهد در یک زمان مشخص به آنها غذا داده شود، با آنها بازی شود؛ تغییر را دوست ندارند. در طول روز برای گربه ها وقت بگذارید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا گربه ها بیرون ظرف خاک شان دستشویی می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله مجله پیام دامپزشکان، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

‫4 دیدگاه

 1. من و همسرم یک گربه نزدیک به دو ساله نر داریم و همیشه داخل ظرف خاکی که از بیرون میاوردم وان را الک میکردم و داخل ظرفش میریختم تا ادرار و مدفوع کند و او همین کار را میکرد تا اینکه تازگیا که بیرون از خانه میرود (البته قبلا هم میرفت ولی از شعاع پنجاه متری خانه بیشتر دور نمیشود) متوجه شدیم میرود طبقه بالای بالا جایی که درب به پشت بام باز میشود و رفت و آمد خیلی کم است و روی سنگ کف زمین فقط مدفوع میکند و چون زمستان است زود خشک میشود و بو نمیکند ولی مدیر آپارتمان دید و گفته من خودم این گربه شما را دوست دارم ولی با این کارش بهانه به همسایه ها ندهید. حال چه کار کنم که دوباره در ظرف خودش مدفوع کند و انجا برای مدفوع کردن نرود. ممنون از راهنمائیتان

 2. سلام
  من یک گربه یک ساله و نیمه ماده دارم که همیشه سرجاش دستشویی میکرد و هیچوقت هیچ مشکلی باهاش نداشتم. بدون اینکه شرایط زندگیمون تغییر کنه، جدیدا خارج از ظرف خاکش مدفوع می‌کنه (دستشوییش سر جاش مثل همیشه انجام می‌ده). همیشه ظرف خاکش تمیز بوده و هیچ چیزی هم تغییر نکرده.
  یعنی در طول روز یکی، دو بار می‌ره روی فرش کنار دستشوییش مدفوع می‌کنه، بعد هم فرش رو می‌کشه رو مدفوعش (تا مخفیش کنه، مثل کاری که معمولا با خاکش میکرد)
  بنظرتون باید برم دامپزشکی یا علت مشخصی داره که میتونم خودم درمانش کنم؟

 3. سلام من یه گربه دو ساله نر دارم. خیلی دوسش دارم ولی متاسفانه یه چند وقت بود که بر خلاف گذشته در خارج از خاک خود مدفوع می کرد خیلی چیزها رو امتحان کردم که جواب نداد مثل خاک رو عوض کردم نظافت خاک رو بیشتر کردم ولی باز جواب نداد، ولی وقتی در ظرف رو برداشتم و با خودم گفتم شاید سقف واسش کوچک شده باشه مشکل حل شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا