شیر چگونه به ماست تبدیل می شود؟

تبلیغات
HiU Company

شیر یک ماده غذایی طبیعی است که نوزاد تمام پستانداران از آن تغذیه می کنند. این ماده تمامی مواد غذایی مورد نیاز نوزاد را تامین می کند. شیر ترکیبی از آب، چربی، قند، نشاسته، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی است. انسان از شیر چهارپایانی مثل گاو، بز، گوسفند، شتر و حتی گوزن تغذیه می کند. شیر برای تهیه ماست، کره، پنیر، خامه و بستنی بکار می رود.

برای تهیه ماست به روش های تجاری ابتدا نوعی باکتری مخصوص به نام لاکتوباسیلوس را به شیر می افزایند. پس از آن، شیر را برای مدتی در دمای ۴۴ درجه سانتیگراد نگهداری می کنند تا باکتری شروع به فعالیت کند. سپس آن را تا دمای ۵ درجه سانتیگراد سرد می کنند تا فعالیت باکتری متوقف شود و شیر شروع به بستن و به اصطلاح ماست بندی کند.

برای تهیه ماست به روش خانگی، به جای باکتری از مقداری ماست که قبلاً تهیه شده است (مثلاً از بازار خریده اید)، استفاده می شود.

انسان از گذشته های دور از ماست به عنوان یک ماده غذایی استفاده می کرده است. در زمان های گذشته ماست به عنوان نوعی دارو نیز مصرف می شده است. ماست به هضم غذا کمک می کند و مانع از برخی ناراحتی های معده می شود.

تبلیغات کتاب های کدینگ آموزش زبان انگلیسی

ماست را می توان با طعم های مختلف تهیه کرد. برخی از مردم آن را با نمک و برخی دیگر با شکر می خورند. یونانی ها معمولاً ماست را با عسل مصرف می کنند. در یونان، ترکیه، هند و ایران، ماست را با خیار و سبزی به صورت سالاد در می آورند. ماست را می توان به صورت شیرین شده با شکر و میوه نیز تولید کرد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «شیر چگونه به ماست تبدیل می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات
HiU Company

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا