چه زمان و چگونه گلدان گیاه خود را عوض کنیم؟

رشد گیاهان در طول یکسال موجب می شود که مواد غذایی موجود در گلدان کاهش یابد و همچنین با رشد ریشه گیاه، فضای گلدان اصطلاحاً ریشه پُر شود. این امر موجب کاهش رشد و طراوت گیاه می شود؛ بنابراین لازم است گلدان را تعویض کنیم.

زمان تعویض گلدان معمولاً اواخر زمستان و اوایل بهار است. برخی گیاهان که رشد کندتری دارند، مانند پاندانوس، فیکوس و یوکا، معمولاً هر دو سال یکبار به تعویض گلدان نیاز دارند. در کاکتوس های جوان باید به صورت سالیانه گلدان را تعویض کنیم؛ اما گلدان کاکتوس های مسن را هر چند سال یکبار باید عوض نماییم.

خروج ریشه از سوراخ زهکش ته گلدان و همچنین کُند شدن رشد گیاه و کوچک شدن برگ های جدید از علائم فرا رسیدن زمان تعویض گلدان است.

رطوبت خاک گلدان در هنگام تعویض باید مناسب باشد؛ به صورتی که خاک گلدان ضمن اینکه به دست نچسبد، به علت کمی رطوبت پودر نشود. باید از تعویض گلدان هایی که سطح خاک آن خشک شده یا رطوبت زیادی دارد، خودداری کنیم.

برای تعویض گلدان ابتدا یک دست را در سطح گلدان قرار می دهیم و گیاه را بین انگشتان دست جای می دهیم، آنگاه گلدان را وارونه می کنیم و با زدن آرام لبه گلدان به یک جسم، گیاه را همراه با خاک و ریشه از گلدان جدا می کنیم. سپس آن را به گلدانی که یک درجه یعنی حدود 2 تا 3 سانتیمتر در قطر بزرگتر از گلدان قبلی باشد، انتقال می دهیم.

لازم است توجه کنیم سوراخ زهکش ته گلدان جدید حتماً با تکه سفال یا سنگ ریزه های درشت پوشیده شود تا جلوی مسدود شدن آن گرفته شود.

وقتی که گیاه را در گلدان جدید قرار می دهیم، باید دقت کنیم که خاک درون گلدان از لبه آن حدود 2 تا 3 سانتیمتر پایین تر باشد. به عبارتی با افزودن یا کم کردن خاک ته گلدان جدید باید شرایطی فراهم کنیم که وقتی گیاه را در گلدان جدید می گذاریم، خاک آن تا لبه گلدان 2 تا 3 سانتیمتر فاصله داشته باشد. حالا اطراف گلدان یعنی جاهای جانبی و خالی را خاک می ریزیم و آن را با دست به آرامی فشار می دهیم.

قبل از تعویض گلدان باید خاک متناسب با هر گیاه را آماده کنیم. همچنین در گلدان هایی که به تعویض نیاز ندارند، می توانیم چند سانتیمتر خاک سطحی گلدان را با مخلوط خاکی تازه تعویض کنیم.

پس از تعویض گلدان، باید آن را آبیاری کنیم. در خصوص کاکتوس ها آبیاری باید 2 تا 3 روز بعد صورت گیرد.

اگر می خواهید برای تعویض گلدان، به سراغ گلدان های سفالی استفاده شده بروید، باید برای خروج املاحی که به مرور زمان در بدنه گلدان رسوب کرده اند، آنها را حداقل به مدت 24 ساعت در آب تمیز قرار دهید و یک تا دو بار آب را عوض کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چه زمان و چگونه گلدان گیاه خود را عوض کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب نزدیکترین گلخانه نوشته محمدحسن باقری از انتشارات بوی شهر بهشت، منتشر شده در سال ۱۳۹۵ با شابک ۶-۰۳۷-۳۷-۶۰۰-۹۷۸ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا