خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / پزشکی / چگونه از ابتلا به کم خونی فقر آهن پیشگیری کنیم؟

چگونه از ابتلا به کم خونی فقر آهن پیشگیری کنیم؟

کم خونی فقر آهن علل زیادی از جمله از دست دادن خون، مصرف ناکافی آهن در رژیم غذایی و اختلالات دستگاه گوارش دارد که برای هر کدام راه حل هایی وجود دارد.

اگر علت فقر آهن از دست دادن خون طی قاعدگی یا از روده ها باشد، باید حتماً به پزشک مراجعه کرد.
اگر به علت مصرف ناکافی آهن در رژیم غذایی باشد باید آن را اصلاح کرد. بهترین منبع تامین آهن بدن گوشت قرمز بخصوص جگر و گوشت گاو است. حبوبات، عدس، نخودفرنگی، لوبیا و دانه های سویا نیز منابع گیاهی آهن دار هستند. سبزیجات با برگ های سبز تیره مثل اسفناج و همچنین خشکبار مانند برگه زردآلو و کشمش منابع بسیار غنی آهن هستند.

مکمل های غذایی آهن نیز به صورت قرص و قطره در داروخانه ها موجود است. قرص آهن یا همان فروس سولفات برای بزرگسالان تجویز می شود و قطره خوراکی آن برای اطفال می باشد. البته مکمل های آهن هیچگاه جایگزین مواد غذایی نمی شوند و نمی توان آنها را به جای مواد غذایی سالم استفاده کرد. قرص آهن عوارض جانبی مثل مدفوع تیره، سوزش معده و یبوست دارد.

اگر فقر آهن آنقدر شَدید باشد که حیات فرد را به خطر بیندازد، لازم است با تزریق خون این کمبود را سریعاً جبران کرد؛ چرا که عوارض بسیاری به همراه دارد؛ پس حتماً باید این بیماری جدی گرفته شود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از ابتلا به کم خونی فقر آهن پیشگیری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*

x

پیشنهاد یو سی برای مطالعه

گیسو کمند بمانید

گیسو کمند بمانید

برخی از افراد برای داشتن موهای پُر پشت و زیبا دست به ...