جنگ جهانی اول چگونه به وقوع پیوست؟

تبلیغات

جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ میلادی آغاز شد و تا سال ۱۹۱۸ میلادی ادامه یافت. اکثر کشورهای مهم جهان در این جنگ شرکت کردند؛ به همین دلیل آن را جنگ جهانی نامیده اند.

در این جنگ در یک طرف کشورهای انگلستان، فرانسه و روسیه قرار داشتند که «متفقین» نامیده می شدند و در طرف دیگر، آلمان، اتریش و بلغارستان با عنوان «متحدین» می جنگیدند. بعدها، ایالات متحده آمریکا به متفقین و ترکیه به متحدین پیوست.

جنگ به مدت چهار سال ادامه پیدا کرد و در نهایت با پیروزی متفقین پایان یافت. در این جنگ انگلستان برای اولین بار از تانک استفاده کرد.

ریشه های وقوع جنگ جهانی اول را باید در اواخر قرن نوزدهم میلادی جستجو کرد. وقوع جنگ فرانسه و پروس (که الان آلمان نامیده می شود) در سال ۱۸۷۱ میلادی باعث شد که دو ایالت آلزاس و لورنِ فرانسه به تصرف پروس در آید. فرانسه پس از آن، منتظر فرصتی بود تا از آلمان انتقام بگیرد. به علاوه رقابت کشورهای انگلستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و آلمان برای بدست آوردن مستعمره به نامساعد شدن اوضاع و بروز جنگ یاری رساند. موجودی سلاح های پُر قدرت کشورهای مهم جهان نیز به ایجاد احساسات جنگ طلبی در بین این کشورها دامن زد.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

سرانجام، قتل ولیعهد اتریش در ۲۹ ژوئن ۱۹۱۴ میلادی بدست یک صرب اهل سارایوو آتش جنگ را برافروخت. اتریش مستقیماً صربستان را به خاطر این جنایت مقصر دانست و در ۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴ میلادی علیه صربستان اعلان جنگ کرد. پس از آن، به تدریج تمام کشورهای مهم اروپا وارد جنگ شدند. روسیه در دوم نوامبر ۱۹۱۴ میلادی به ترکیه اعلان جنگ کرد و انگلستان و فرانسه نیز به پیروی از آن وارد جنگ شدند.

در هفتم ماه مه ۱۹۱۵ میلادی آلمان یک کشتی آمریکایی را غرق کرد. به این ترتیب آمریکا نیز در جنگ درگیر شد. آمریکا در ۱۶ آوریل ۱۹۱۷ میلادی به آلمان اعلان جنگ کرد. ژاپن نیز در این جنگ علیه آلمان جنگید.

جنگ در سال ۱۹۱۸ میلادی در پی پیمانی که به معاهده ورسای شهرت دارد، خاتمه یافت.

منابع

مقاله آموزشی «جنگ جهانی اول چگونه به وقوع پیوست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا