جنگ جهانی اول چگونه به وقوع پیوست؟

جنگ جهانی اول در سال 1914 میلادی آغاز شد و تا سال 1918 میلادی ادامه یافت. اکثر کشورهای مهم جهان در این جنگ شرکت کردند؛ به همین دلیل آن را جنگ جهانی نامیده اند.

در این جنگ در یک طرف کشورهای انگلستان، فرانسه و روسیه قرار داشتند که «متفقین» نامیده می شدند و در طرف دیگر، آلمان، اتریش و بلغارستان با عنوان «متحدین» می جنگیدند. بعدها، ایالات متحده آمریکا به متفقین و ترکیه به متحدین پیوست.

جنگ به مدت چهار سال ادامه پیدا کرد و در نهایت با پیروزی متفقین پایان یافت. در این جنگ انگلستان برای اولین بار از تانک استفاده کرد.

ریشه های وقوع جنگ جهانی اول را باید در اواخر قرن نوزدهم میلادی جستجو کرد. وقوع جنگ فرانسه و پروس (که الان آلمان نامیده می شود) در سال 1871 میلادی باعث شد که دو ایالت آلزاس و لورنِ فرانسه به تصرف پروس در آید. فرانسه پس از آن، منتظر فرصتی بود تا از آلمان انتقام بگیرد. به علاوه رقابت کشورهای انگلستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و آلمان برای بدست آوردن مستعمره به نامساعد شدن اوضاع و بروز جنگ یاری رساند. موجودی سلاح های پُر قدرت کشورهای مهم جهان نیز به ایجاد احساسات جنگ طلبی در بین این کشورها دامن زد.

سرانجام، قتل ولیعهد اتریش در 29 ژوئن 1914 میلادی بدست یک صرب اهل سارایوو آتش جنگ را برافروخت. اتریش مستقیماً صربستان را به خاطر این جنایت مقصر دانست و در 28 ژوئیه 1914 میلادی علیه صربستان اعلان جنگ کرد. پس از آن، به تدریج تمام کشورهای مهم اروپا وارد جنگ شدند. روسیه در دوم نوامبر 1914 میلادی به ترکیه اعلان جنگ کرد و انگلستان و فرانسه نیز به پیروی از آن وارد جنگ شدند.

در هفتم ماه مه 1915 میلادی آلمان یک کشتی آمریکایی را غرق کرد. به این ترتیب آمریکا نیز در جنگ درگیر شد. آمریکا در 16 آوریل 1917 میلادی به آلمان اعلان جنگ کرد. ژاپن نیز در این جنگ علیه آلمان جنگید.

جنگ در سال 1918 میلادی در پی پیمانی که به معاهده ورسای شهرت دارد، خاتمه یافت.

منابع

مقاله آموزشی «جنگ جهانی اول چگونه به وقوع پیوست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا