باکتری های روده می توانند بر خلق و خو تاثیر بگذارند و از افسردگی جلوگیری کنند

از بسیاری جهات اکوسیستم پُر از میکروب در روده و بافت های دیگر فرد ممکن است سلامت انسان را تحت تاثیر قرار دهد و تاثیر بالقوه آن در مغز ممکن است تحریک آمیز باشد. در حال حاضر، با مطالعه دو گروه بزرگ اروپایی، آنها دریافتند چندین گونه از باکتری های روده در افراد مبتلا به افسردگی از دست رفته است. محققان نمی توانند بگویند که آیا عدم وجود یک علت یا یک اثر از بیماری است اما آنها نشان دادند که بسیاری از باکتری های روده می توانند موادی را تشکیل دهند که بر عملکرد سلول های عصبی یا شاید خلق و خو تاثیر بگذارند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، John Cryan دانشمند عصب شناس دانشگاه College Cork ایرلند که یکی از پُر آوازه ترین استدلال کنندگان اتصال میکروبیوم مغز بوده است، می گوید: «این اولین ضربه واقعی در ردیابی است» این مطالعه «واقعاً حوزه خود را از جایی که بوده است با مطالعات اندک افراد افسرده یا آزمایش های حیوانی جلو می برد.»

مداخلات مبتنی بر میکروبیوم روده اکنون مورد بررسی قرار گرفته است. به عنوان مثال، دانشگاه بازل در سوییس آزمایش پیوند مدفوعی را برنامه ریزی می کند که می تواند در افراد مبتلا به افسردگی میکروبیوم روده را بازگرداند یا تغییر دهد.

مطالعات متعدد در موش نشان داده است که میکروب های روده ای می توانند بر رفتار تاثیرگذار باشند و مطالعات اندک مردم نشان می دهد که این ریزمغذی های میکروبی در افسردگی تغییر کرده است. برای آزمایش این ارتباط در یک گروه بزرگتر، Jeroen Raes یک میکروبیولوژیست در دانشگاه کاتولیک لووان در بلژیک و همکارانش با نگاهی دقیق تر به 1054 بلژیکی که برای ارزیابی میکروبیوم طبیعی استخدام کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. در مجموع 173 نفر در گروه مبتلا به افسردگی بودند یا کیفیت زندگی آنها ضعیف تشخیص داده شد و این تیم میکروبیوم خود را با دیگر شرکت کنندگان مقایسه کرد. دو نوع میکروب به نام های Coprococcus و Dialister از میکروبیوم در افراد افسرده از دست رفته بودند ولی افرادی که کیفیت زندگی بالایی داشتند این میکروب ها را داشتند.

این تیم در Nature Microbiology گزارش دادند که این یافته زمانی که محققان مجاز به استفاده از عواملی مانند سن، جنس یا استفاده از داروهای ضد افسردگی بودند، همه تحت تاثیر میکروبیوم بودند. آنها همچنین متوجه شدند افراد مبتلا به افسردگی دچار افزایش باکتری ای هستند که بیماری کرون را ایجاد می کند و اشاره می کنند که التهاب ها ممکن است در این امر دخیل باشند.

نتایج میکروبیوم در یک جمعیت معمولاً در دیگری ذخیره نمی شود اما زمانی که تیم به اطلاعاتی از گروه دیگری نگاه کرد، 1067 هلندی که از میکروبیوم نیز نمونه برداری شده بودند، متوجه شدند در میان افراد مبتلا به افسردگی دو نوع از نمونه ها از بین رفته بود و در 7 نفر از کسانی که از افسردگی شَدید بالینی رنج می بردند نیز این ماده از بین رفته بود. Raes اذعان می دارد که داده ها رابطه بین علت و معلول را اثبات نمی کنند اما آنها مشاهدات مستقلی بودند که با سه گروه از افراد پشتیبانی شد.

زمانی که Raes و همکارانش به دنبال چیزی بودند تا بتوانند میکروب ها را به خلق و خو ارتباط دهند، فهرستی از 56 ماده مهم را برای عملکرد سیستم عصبی مناسب ایجاد کردند که میکروب های روده هم آن را تولید و هم تجزیه می کنند. برای مثال، آنها دریافتند که به نظر می رسد Coprococcus مسیری را در ارتباط با ماده دوپامین، سیگنال کلیدی مغز دنبال می کند که در افسردگی نقش دارد، اگرچه آنها هیچ مدرکی ندارند که چگونه ممکن است از آن در برابر افسردگی محافظت کنند. همان میکروب همچنین یک ماده ضد التهابی به نام Butyrate می سازد و در افزایش التهاب در افسردگی نقش دارد.

Sara Campbell فیزیولوژیست در دانشگاه Rutgers در نیوبرانزویک نیوجرسی، اظهار می دارد که پیوند عدم وجود باکتری ها به افسردگی «از لحاظ فیزیولوژیکی معقول است.» با این حال، هیچکس نمی داند که چگونه ترکیبات میکروبی ساخته شده در روده ممکن است بر مغز تاثیر بگذارد. یکی از کانال های احتمالی عصب مغزی واگوس است که روده و مغز را پیوند می دهد.

Raes اشاره می کند که حل ارتباط میکروبیوم مغز «ممکن است منجر به درمان های جدید شود.» در واقع، بعضی از پزشکان و شرکت ها در حال حاضر از پروبیوتیک های معمولی و مکمل های باکتریایی خوراکی برای افسردگی استفاده می کنند، گرچه معمولاً این میکروب های غلیظ روده ای را که در تحقیق جدید شناسایی شده اند، شامل نمی شود. André Schmidt دانشمند عصب بالینی دانشگاه بازل، یک آزمایش بالینی را آغاز کرده است که در آن تیم او سلامت روان و میکروبیوتا 40 فرد افسرده را که قبل و بعد از یک پیوند مدفوعی تکی دریافت می کنند، ارزیابی کرده است.

او و دیگر طرفداران این را قبول کردند که برای یکپارچه شدن هر گونه ارتباط افسردگی و میکروبیومی مطالعات بیشتری را انجام خواهند داد. با این حال Sven Pettersson یک متخصص آزمایشی در موسسه کارولینسکا در استکهلم که یکی از اولین کسانی بود که به چنین ارتباطی اشاره کرد، یافته های جدید یک سیگنال عظیم برای جامعه بالینی به منظور بررسی پروفایل میکروبیوم در بیماران دچار مشکلاتی در سلامت روانی را فرا می خواند.

منابع

خبر علمی «باکتری های روده می توانند بر خلق و خو تاثیر بگذارند و از افسردگی جلوگیری کنند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceMag و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا