فرزندتان اینشتین می شود اگر…

امروزه همایش های گران قیمت و سی دی های متنوعی باب شده اند که ادعا می کنند به شما راه و رسم با هوش کردن فرزندتان را آموزش می دهند. اما نیازی به شرکت در این همایش ها، خرید سی دی ها و… نیست. پژوهشگران با بررسی های دقیق شان، کار را برای شما آسان کرده اند. آنها می گویند چه بکنید تا هوش فرزند شما زیاد شود و در آینده عملکرد بهتری نسبت به همکلاسی هایش داشته باشد.

شما می توانید با انجام این توصیه ها فرزندتان را با هوش تر کنید.

اگر تناسب اندام داشته باشد
پول دادن بابت سی دی ها را فراموش کنید و به جای آن یک ترازو برای کودک تان بخرید. محققان می گویند اگر مراقب وزن فرزندتان باشید و کاری کنید که همیشه اندامش متناسب بماند، یک پله به با هوش تر شدنش نزدیک تر شده اید. محققان بر این باورند که حفظ تناسب اندام، می تواند به با هوش تر شدن کودکان منجر شود. بر اساس بررسی های آنها، بچه هایی که اندام متناسب دارند ریاضیات را بهتر یاد می گیرند و مهارت های خواندن شان از کودکان دیگر قوی تر است. به گفته محققان، داشتن اندام متناسب باعث می شود که خون در بدن بهتر جریان پیدا کند و با خون رسانی بهتر به مغز، ساختار ماده سفید موجود در آن بهبود می یابد و بچه ها مهارت های بیشتری را کسب می کنند.

اگر صبحانه بخورد
پیش از این پژوهشگران ثابت کرده بودند که صبحانه خورها بهتر می توانند از حافظه شان استفاده کنند. محققان در بررسی های دیگر دریافته اند که صبحانه خوردن تنها اثر موقت بر مغز نمی گذارد بلکه می تواند به بالاتر رفتن هوش بچه ها نیز منجر شود. بچه هایی که صبحانه کاملی از غلاتی مثل جو و گندم را میل می کنند، هم با هوش تر شده و هم توانایی تمرکزشان از دیگر کودکان بیشتر می شود. به گفته پژوهشگران این بچه ها با آمادگی ذهنی بالاتری به مدرسه می روند، کمتر خسته می شوند و کمتر اضطراب به جانشان می افتد. گذشته از این، بررسی ها ثابت کرده که علاوه بر توانایی های ذهنی، مهارت های فیزیکی و شناختی این بچه ها هم از افرادی که اهل صبحانه خوردن نیستند، بالاتر است. در حالی که پیش از این گفتیم داشتن اندام متناسب هم به با هوش تر شده بچه ها کمک می کند، باید تاکید کنیم بر اساس پژوهش ها، افرادی که اهل خوردن صبحانه نیستند چهار برابر بیشتر از آنهایی که صبحانه کامل می خورند با خطر افزایش وزن و چاق شدن روبرو می شوند.

اگر شیر مادر بخورد
حتماً شنیده اید که شیر مادر یک واکسن طبیعی است که می تواند فرزند شما را از بیمار شدن مصون کند اما حفظ سلامت جسم تنها کاری نیست که از شیر مادر ساخته است. پژوهشگران می گویند کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده اند، از شیر خشک خورها با هوش ترند. محققان ثابت کرده اند که شیر مادرخورها نه تنها در تست های سنجش هوش نمره بیشتری می گیرند بلکه در مدرسه هم نمرات شان بالاتر است و بسیاری از مهارت ها را زودتر از کودکان دیگر یاد می گیرند. پس اگر می خواهید فرزندتان در سال های بعد، کارنامه درخشانی را برای تان به خانه بیاورد، از همین دوران نوزادی او را با شیر مادر تغذیه کنید.

اگر این پنج خوراکی را بخورد
محققانی که تاثیر تغذیه بر هوش کودکان را بررسی می کنند، می گویند با مصرف پنج ماده غذایی می توان به با هوش تر شدن بچه ها کمک کرد. از نظر محققان، کودکانی که از ماهی های آزاد تغذیه می کنند، سیب زمینی می خورند، تخم مرغ را در برنامه غذایی شان جا می دهند، با حبوبات میانه خوبی دارند و اهل خوردن توت های سرشار از آنتی اکسیدان مثل توت فرنگی هستند، هر روز با هوش تر از قبل می شوند. پژوهشگران در این بررسی ها ادعای قدیمی ای که می گفت کودک را نمی توان با کمک هیچ راهی با هوش تر کرد را رد می کنند و قاطعانه می گویند بچه هایی که تغذیه خوبی دارند و از این برنامه پیروی می کنند، هوش بالاتری هم خواهند داشت.

اگر مادرش بد ویار باشد
اگر تهوع صبحگاهی بارداری، شیرینی مادر شدن را برای تان کمتر کرده، نگران نباشید. محققان می گویند شانس داشتن یک بارداری پُر تهوع درِ خانه هر زنی را نمی زند. آنها معتقدند زنانی که آنقدر خوش شانس هستند که در ماه های بارداری هر صبح بالا بیاورند، در آینده صاحب بچه ای با هوش می شوند. جنینی که در شکم چنین مادری پرورش می یابد، با هوش تر می شود و پس از تولد، در سه تا هفت سالگی در آزمون های هوشی عملکرد بهتری از خود نشان می دهد. پس سختی تهوع های صبحگاهی را به خاطر کودک تان تحمل کنید و از اینکه قرار است فرزندی با هوش را به دنیا بیاورید، به خود ببالید.

اگر ارثش را داشته باشد
بسیاری از کارهایی که برای فرزندتان انجام می دهید، می تواند او را با هوش تر کند و بسیاری از اشتباهات شما هم می تواند به ضریب هوشی فرزندتان آسیب بزند. اما محققان می گویند همیشه شما نیستید که می توانید میزان هوش فرزندتان را تعیین کنید. از نظر آنها گاهی اجداد شما از خودتان هم تاثیرگذارترند و می توانند در با هوش شدن یا پایین بودن ضریب هوشی کودک نقش بازی کنند. مطالعه ای نشان می دهد 40 درصد هوش کودکان از والدین شان به آنها به ارث می رسد. بر اساس این مطالعه، با هوش بودن یا پایین بودن بهره هوشی تا اندازه زیادی ارثی است و بچه هایی که والدین تیزهوشی دارند، با احتمال زیاد خودشان هم در نمرات تعیین IQ امتیاز بهتری می گیرند. پس اگر شما و همسرتان از والدین خود چنین ارثی را نبرده اید، از فرزندتان هم بیش از اندازه انتظار نداشته باشید!

اگر سر ساعت بخوابد
شما از والدینی هستید که روی ساعت خواب فرزندشان حساس هستند و معتقدند فرزندشان حتی در مهمانی هم باید راس ساعت معینی به خواب برود؟ اگر چنین سختگیری هایی را در مورد کودک تان دارید به شما تبریک می گوییم. محققان معتقدند بچه هایی که سر ساعت می خوابند از آنهایی که خواب نامنظمی دارند، با هوش ترند. پژوهشگران با بررسی کودکان سه و نیم و هفت ساله دریافته اند که بی نظمی ساعات خواب به پایین آمدن نمرات کودکان در آزمون می انجامد. آنها بر این باورند که مهارت های فکری و تامل مغز بچه هایی که خواب شان منظم است، بالاتر است. پژوهشگران می گویند سه سالگی دوره حساسی برای تکامل مغز و مهارت های فکری است و بی نظمی خواب در این سن می تواند به این توانایی ها آسیب بزند و کودکان را کم هوش کند.

اگر زیاد گریه نکند
برخی از متخصصان کودک می گویند بچه ها حق دارند دو ساعت در شبانه روز گریه کنند؛ و پژوهشگران می گویند زیاد شدن میزان گریه بچه ها بعد از سه ماهگی، می تواند بر هوش آنها تاثیر منفی بگذارد. از نظر پژوهشگران، بچه هایی که در ماه های بعد از تولد مهار نشدنی گریه می کنند، در آینده نه تنها دچار مشکلات رفتاری می شوند بلکه ضریب هوشی شان هم در حدود پنج سالگی پایین تر از بچه هایی است که این شرایط را تجربه نکرده اند. ضعف در توانایی های حرکتی یا مشکلات انضباطی از دیگر مشکلاتی است که این بچه ها تجربه می کنند. بر اساس نتایج بررسی ها، این بچه ها 14 برابر دیگر کودکان به بیش فعالی دچار می شوند و در هشت سالگی عملکرد تحصیلی نامطلوب تری را از خود نشان می دهند.

اگر به زور شیر نخورد
برای مراقبت از سلامت فرزندتان و فربه کردن او مدام به کودک تان شیر می دهید و حتی اگر میل به خوردن نداشته باشد، به زور به او شیر می خورانید؟ این کار شما می تواند به کاهش بهره هوشی فرزندتان منجر شود. پژوهشگران انگلیسی می گویند وادار کردن شیرخوارها به شیر خوردن، در صورتی که احساس گرسنگی نکنند، می تواند به کاهش هوش آنها بینجامد. روانشناسان کودک نیز معتقدند به زور شیر دادن به کودک حتی می تواند به اندازه گرسنه نگه داشتن او در ایجاد مشکلات روانی تاثیر داشته باشد، پژوهشگران هم به این باور رسیده اند که به زور شیر دادن به کودکان، می تواند تاثیرهای منفی بر رشد مغزی شان بگذارد و آنها را کم هوش کند.

شما با چند لبخند شیرین در روز نیز می توانید بهره هوشی فرزندتان را بالا ببرید. چرا که از نظر محققان دیدن چهره های خندان و آدم هایی که به کودک لبخند می زنند، می تواند بهره هوشی او را بالا ببرد. بچه هایی که آدم های راضی و خندانی را در اطراف شان می بینند، حالات و رفتارهای اطرافیان شان را به خاطر می سپارند و از هیجان های مثبت آنها تاثیر می پذیرند. به خاطر سپردن لبخندها در ماه های اول تولد و حتی در زمانی که کودک قادر به صحبت کردن نیست، می تواند بر رشد مغز و توانایی های مغزی او تاثیر مثبت بگذارد و در آینده او را با هوش تر جلوه دهد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «فرزندتان اینشتین می شود اگر…»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله ترجمه شده توسط مجله سیب سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا