پستانداران چگونه شیر تولید می کنند؟

انسان، گاو، گوسفند، بز، سگ، گربه و… همگی جزو پستانداران طبقه بندی می شوند. پستانداران برای تغذیه نوزادان خود شیر تولید می کنند. آنها خونگرم هستند و مغزشان تکامل یافته تر از سایر جانوران است. اغلب پستانداران بچه زا می باشند. جنین آنها در رحم مادر پرورش پیدا می کند و از طریق رگ های خونی مادر، غذا و اکسیژن را دریافت می کند. نوزاد پس از تولد از شیر مادر تغذیه می کند.

آیا می دانید شیر چگونه در بدن پستانداران تولید می شود؟

شیر در غدد شیری یا غدد پستانی پستانداران ماده تولید می شود. هورمون هایی که قبل از تولد نوزاد در بدن مادر ترشح می شوند، موجب رشد و نمو غدد شیری می شوند و آنها را آماده ترشح می کنند. هورمون لاکتوژن بلافاصله پس از زایمان شروع به ترشح می کند. این هورمون موجب تولید شیر در غدد شیری می شود. شیر تولید شده، در کیسه های غدد شیری جمع می شود. زمانی که نوزاد، پستان مادر را می مکد، سلول های ماهیچه ای که در جدار لوله های شیری قرار دارند، منقبض می شوند؛ در نتیجه شیر موجود در کیسه ها و لوله ها به بیرون فوران می کند.

اگر تحریک مکانیکی سرِ پستان توسط دهان نوزاد، دست و یا شیر دوش صورت نگیرد، شیر در پستان ها متراکم می شود و ایجاد درد و ناراحتی می کند. علاوه بر این، اگر تحریک مکانیکی بطور مداوم انجام نگیرد، تولید شیر متوقف و شیر مادر خشک می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «پستانداران چگونه شیر تولید می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا