تاثیر جینکو بیلوبا در بهبود کیفیت و عملکرد حافظه

جینکو بیلوبا (Ginkgo biloba) یکی از مکمل های غذایی است که از گیاهان دارویی بدست می آید. به عبارتی از برگ ها و دانه های این گیاه عصاره ای بدست می آید که برای ارگان های اساسی بدن مثل قلب، شش ها و مغز بسیار مفید است. این عصاره در فصل پاییز که رنگ برگ ها تغییر می کند دارای کیفیت مطلوب تری می باشد. در نظر داشته باشید که محصول تولیدی در نهایت،‌ تنها شامل 2 درصد از این عصاره خواهد بود.

در این مقاله شما می توانید با تاثیر جینکو بیلوبا در بهبود کیفیت و عملکرد حافظه تان آشنا شوید.

نتایج آزمایشات بالینی

در دهه اخیر،‌ تحقیقات علمی و پزشکی زیادی روی جینکو بیلوبا صورت گرفته است. یکی از مطالعات تحقیقاتی توسط مرکز علمی «برونف من» صورت پذیرفته که در مجله پزشکی تخصصی نیو اینگلند ژورنال (New England Journal of Medicine) آمده است. این تحقیق روی 98 مرد و 132 زن، با تقسیم آنها به دو گروه 115 نفری صورت گرفته است. یکی از گروه ها به مدت 6 هفته، 40 میلیگرم جینکو بیلوبا به صورت روزانه سه دفعه دریافت می کردند و گروه دیگر به همان روش از داروی کاذب و بی اثر استفاده می کردند. تغذیه این افراد تحت نظر پزشک به مدت 6 هفته صورت گرفت. نتایج این تحقیق گویای این بود که جینکو بیلوبا هیچ تاثیری روی عملکرد یادگیری، حافظه، قدرت توجه، تمرکز و یا بهبود گفتاری و کلامی افراد مسن ندارد.

تحقیق دیگر توسط مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک و بخش حافظه آمریکا صورت گرفت. این تحقیق روی بیمارانی که اختلال حواس داشتند و همچنین بیماران دمانس که دچار زوال شَدید مغزی هستند، انجام گرفت. گینکو (جینکو) روی افراد گروه اول تاثیر مثبت زیادی داشت و گروه دوم با مصرف این دارو بیماریشان تعدیل می یافت.

از لحاظ بالینی هیچ تاثیر منفی از این داروی گیاهی گزارش نشده است. با این وجود، به علت اینکه عامل ضد انعقادی خون در این دارو دیده می شود، بهتر است افرادی که از داروهای انعقادی استفاده می کنند، در مصرف این داروی گیاهی هوشیار باشند. با اینکه اعلام عوارض جانبی گیاهان دارویی و طبی کاملاً جنبه علمی ندارد ولی گزارشاتی از عوارض جانبی این گیاه بدست آمده از جمله سرگیجه، تهوع، سردرد و اسهال.

گینکو ممکن است سرعت پیشرفت بیماری های مربوط به مغز مثل جنون و دیوانگی را کاهش دهد. تحقیقات نشان می دهد که این گیاه می تواند عملکرد تشخیصی بیمارانی که بطور خفیف از آلزایمر رنج می برند را بهبود بخشد. همچنین می تواند لغزش و خطاهای حافظه در افراد سالم را کاهش دهد.

بطورکلی این داروی گیاهی (جینکو بیلوبا) باعث تقویت حافظه یا افزایش قدرت تشخیصی مغز نمی شود و مطمئناً نمی تواند در بهبود عملکرد مغز معجزه کرده و باعث افزایش IQ شود. این گیاه در پیشگیری از آسیب های مغزی به بدن کمک می کند ولی در درمان بیماری های مغزی نمی تواند شاهکار کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تاثیر جینکو بیلوبا در بهبود کیفیت و عملکرد حافظه»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب دکتر حافظه، تالیف داگلاس جی. میسون و اسپنسر خاویر اسمیت ترجمه فرزانه اختیار وکالتی از نشر یاران، منتشر شده در 1391 با شابک 3-58-8862-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا