توصیه های بهداشتی کرونا می تواند منجر به وسواس شود

پروفسور کریج جکسون (Professor Craig Jackson) استاد روانشناسی بهداشت شغلی دانشگاه بیرمنگام نگران است که افزایش توصیه های بهداشتی و اخبار مرتبط با شیوع ویروس کرونا رفتارهای وسواس گونه را در بیماران OCD افزایش خواهد داد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، مقامات دولتی و بهداشتی بطور مداوم به شهروندان توصیه می کنند که دستان شان را بیشتر از حد معمول برای مدت 20 ثانیه با صابون و آب گرم بشویند و از مواد ضدعفونی برای تمیز کردن دستان شان استفاده کنند. اما پروفسور جکسون معتقد است این توصیه های پزشکی می تواند شرایط افراد مبتلا به انواع بیماری وسواس و رفتارهای وسواس گونه (OCD) را به طرز تهدید آمیزی سخت تر و بیماری شان را تشدید کند.

برای افراد وسواسی و در گونه هایی چون افراد مبتلا به وسواس پاکیزگی، مرتب کردن افراطی، ترس از آلودگی و جرم و شیوع کوید 19 ممکن است رفتارهای تکراری آنها را تقویت کند و البته امکان ابتلا به این ویروس را در آنها بسیار کاهش دهد و در نتیجه آنها را در مقابل شیوع بیماری ایمن نگه دارد، اما در عوض در آینده این افراد با تشدید بیماری شان در شرایط سخت تر و حتی بحرانی قرار خواهند گرفت.

دکتر جکسون در مقایسه افراد نرمال با افراد مبتلا به وسواس چنین توضیح می دهد: «همه ما این قدرت را داریم که منطقی باشیم و فکر کنیم چه می خواهیم و می خواهیم چگونه رفتار کنیم. چه چیزی باعث ناراحتی ما می شود و چه کاری می توانیم انجام دهیم تا در زمان ناراحتی به سرعت احساس بهتری پیدا کنیم. اما زمانی که وحشت زده می شویم (همان حسی که افراد وسواسی در مقابله با آلودگی ها به آن دچار می شوند) توانایی کنترل را از دست می دهیم. پس بهتر است شک و نبود اطمینان ناشی از نگرانی را با دانش و حقایق جایگزین کنیم.»

دکتر جکسون مهم ترین توصیه برای افراد مبتلا به وسواس را دور ماندن از اخبار و پیگیری نکردن مدام آن از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی می داند. او معتقد است بهتر است ساعات پیگیری خبرهای مرتبط با ویروس کرونا را محدود کرد و تنها از یک یا چند منبع موثق چون سازمان بهداشت جهانی و سازمان بهداشت محلی (محل اقامت خود) اطلاعات را به صورت محدود دریافت کرد و به هیچ وجه به حاشیه ها و شایعات توجه نکرد.

منابع

خبر علمی «توصیه های بهداشتی کرونا می تواند منجر به وسواس شود» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Evening Express و روزنامه جام جم، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا