مثبت اندیشی سمی چیست؟

مثبت اندیشی سمی نوعی وسواس برای فکر کردن به صورت افراطی است؛ یعنی افراد باید نسبت به هر تجربه ای، حتی تجربه هایی که غم انگیز هستند، دید مثبت داشته و آن را مثبت تفسیر کنند. این نوع نگرش می تواند احساسات منفی، غم و اندوه را سرکوب کند و افراد را تحت فشار قرار می دهد تا حتی زمانی که در حال تقلا با مشکلات هستند، تظاهر به خوشحالی کنند.

در برخی مواقع این فشار مثبت اندیشی، خود خواسته و از سمت افراد بر خودشان و گاهی از طرف جامعه و اطرافیان به فرد تحمیل می شود، مانند زمانی که کسی در حال سوگواری است و دیگران از او می خواهند به زندگی ادامه دهد و نسبت به این فقدان مثبت بیاندیشد.

آیا مثبت اندیشی همیشه خوب است؟ در ادامه شما می توانید یاد بگیرید که گاهی نیز باید حقیقت را دید.

طی چندین دهه، کتاب ها و رسانه های عمومی ارزش بالقوه مثبت فکر کردن را برجسته کردند. در این باره شواهدی هم وجود دارد که نشان می دهد تفکر مثبت سبب بهبود سلامت روان می شود؛ اما نکته ای که باید به آن توجه بیشتر شود این است که مثبت فکر کردن، نوشدارویی برای تمام چالش های زندگی نیست و نمی توان تفکر مثبت را به عنوان تنها راه حل مشکلات به فرد تحمیل کرد.

تحقیقات پیرامون مثبت اندیشی بطورکلی بر مزایای مثبت اندیشی در هنگام بروز مشکلات متمرکز است؛ در حالی که مثبت اندیشی سمی، بدون توجه به چالش هایی که فرد با آنها روبرو است، از او نگرش صرفاً مثبت می طلبد، از فرد می خواهد که از تفکر منفی یا ابراز احساسات منفی خودداری کند و به نوعی آنها را نادیده بگیرد، بطور بالقوه احساسات خود را سرکوب کرده و عاملی بازدارنده برای درخواست کمک های اجتماعی محسوب می شود.

برخی از نمونه های مثبت اندیشی سمی عبارتند از:

  • به والدینی که فرزندشان را از دست داده اند بگویید خوشحال باشید، چرا که هنوز هم می توانید بچه دار شوید.
  • بعد از یک فاجعه ادعا کنید که همه چیز به دلیلی اتفاق می افتد یا می توانست بدتر از این اتفاق هم رخ دهد.
  • به کسی بگویید که غم یا رنج خود را پشت سر بگذارد و روی چیزهای خوب زندگی اش تمرکز کند.
  • به افرادی که همیشه مثبت به نظر می رسند یا احساسات خود را به اشتراک نمی گذارند، برچسب قوی تر یا دوست داشتنی تر بودن بزنید.

آیا اشکالی دارد گاهی منفی باشیم؟

انسان ها طیف وسیعی از احساسات را تجربه می کنند که هر کدام نقش مهمی در زندگی دارند. برای مثال اضطراب ممکن است فرد را نسبت به موقعیت خطرناک یا یک نگرانی اخلاقی آگاه کند؛ در حالی که خشم پاسخی عادی به بی عدالتی یا بدرفتاری و غم و اندوه نشان دهنده شدت فقدان است؛ عدم پذیرش این احساسات به معنای نادیده گرفتن آن چیزی است که می تواند الهام بخش باشد.

به علاوه صحبت نکردن در مورد احساسات منفی باعث نمی شود از بین بروند و برعکس، به اشتراک گذاشتن احساسات، به مغز کمک می کند تا آنها را بهتر پردازش کند.

چگونه از مثبت اندیشی سمی جلوگیری کنیم؟

برخی از راهکارها برای جلوگیری از مثبت اندیشی سمی خود خواسته عبارتند از:

  • احساسات منفی را طبیعی و به عنوان بخش مهمی از تجربه انسانی در نظر بگیریم.
  • به جای تلاش برای اجتناب از احساسات، آنها را شناسایی کرده و بپذیریم.
  • در مورد احساسات خود، حتی احساسات منفی، با افرادی که قابل اعتماد هستند صحبت کنیم.
  • از مشاور یا دوستانی که ما را قضاوت نمی کنند کمک بگیریم.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «مثبت اندیشی سمی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت Medical News Today ترجمه مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا