چگونه از بیمار مبتلا به کرونا در خانه مراقبت کنیم؟

ویروس کرونا (Coronavirus یا 2019-nCoV) که عامل یک بیماری تنفسی است، بر اثر قطرات عطسه یا سرفه فرد آلوده به دیگران منتقل شده و افراد ممکن است بر اثر تماس دست ها با سطوح آلوده به ویروس و سپس تماس دست آلوده با چشم ها، بینی و دهان ویروس کرونا را به خود منتقل کنند.

پزشکان توصیه می کنند شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون موثرترین راه برای رها شدن از این ویروس است. به گفته دانشمندان، افرادی که مبتلا به ویروس هستند حتی اگر علائم ظاهری هم نداشته باشند، باز هم ناقل محسوب می شوند. در واقع، دوره خاموشی بیماری تا زمانی که علائم آن بروز کند ممکن است در افراد مختلف بین یک تا 14 روز متفاوت باشد؛ بنابراین سعی کنید تا حد امکان از تماس مستقیم شامل دست دادن، در آغوش گرفتن و بوسیدن دیگران اجتناب کنید.

با وجود اینکه هر فردی می تواند در معرض تماس با ویروس کرونا قرار گیرد، اما باید بدانید که بیش از هر چیز، این ویروس در کمین سالمندان و افراد بالای 60 سال، خانم های باردار و افرادی است که به نوعی دچار نقص سیستم ایمنی هستند. بیماران مبتلا به بیماری های قلبی، ریوی، کلیوی و دیابت از جمله افرادی هستند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و باید بیشتر مراقب سلامت خود باشند. پزشکان معتقدند این افراد بیشتر باید مراقب باشند. اما در حالت کلی، خطر مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا از بیماری آنفلونزا هم کمتر است.

بیماری کرونا علائم بسیار مشابهی با بیماری آنفلونزا دارد و ممکن است در تشخیص با هم اشتباه گرفته شوند. اما اگر با فردی از نزدیکان تان مواجه هستید که با علائمی چون تب، سرفه، تنگی نفس، لرز در بدن، سردرد، اسهال، گلودرد، تهوع و استفراغ و آبریزش بینی دارد، پیش از هر اقدامی، آنها را به مراکز درمانی منتقل کنید تا ابتدا نسبت به ابتلا به کروناویروس تست شوند تا در صورت مثبت بودن نتیجه، اقدامات درمانی و قرنطینه کردن بیمار در اولین فرصت آغاز شود.

در این مقاله شما می توانید با نگهداری بیمار مبتلا به کرونا در خانه آشنا شوید.

از فرد مبتلا به کرونا در خانه دور شوید.

در بیمارستان هایی که به نگهداری از بیماران مبتلا به کرونا اختصاص می یابد، اتاق هایی مخصوص قرنطینه بیماران مبتلا به کروناویروس تعبیه کرده اند که بیمار را در آن ایزوله کرده و تماس با فرد را به حداقل می رسانند تا مراحل درمانی را پشت سر بگذارد و بهبود یابد. اگر از بیمار مبتلا به کرونا در خانه نگهداری می کنید، مراقب باشید که تنها یک نفر داخل خانه و در کنار بیمار بماند و بقیه اعضای خانواده در صورت امکان باید خانه را ترک کنند یا در فاصله ای دورتر یا در اتاق دیگری از خانه ساکن شوند.

لباس ها را ضدعفونی کنید.

اگر از فرد مبتلا به کرونا در خانه مراقبت می کنید، سعی کنید لباس های او و حتی ماشین لباسشویی را بعد از شستشو ضدعفونی کنید؛ بویژه در ضدعفونی کردن لباس هایی که خون و ترشحات بدن یا خون روی آنها ریخته حساسیت بیشتری به خرج دهید تا ویروس به کلی از روی آن حذف شود.

بهداشت محیط را رعایت کنید.

  • تا حد امکان برای غذا دادن به بیمار از ظروف یکبار مصرف استفاده کنید تا بعد از هر بار استفاده بتوانید آنها را دور بیندازید تا از انتشار بیشتر ویروس خودداری کنید.
  • سعی کنید تا زمانی که بیمار در خانه حضور دارد، هوای خانه را به شکلی تهویه کنید. اگر پنجره در خانه دارید حتماً آن را کمی باز بگذارید تا هوای خانه عوض شود. این کار احتمال سرایت ویروس را کاهش می دهد.
  • در مدت زمانی که از بیمار مبتلا به کرونا در خانه مراقبت می کنید، سعی کنید در طول روز تمام سطوح را به خوبی تمیز و ضدعفونی کنید. سطوحی مانند میز کار، تبلت، گوشی، تلفن و حتی حمام و توالت را شسته و ضدعفونی کنید.
  • یکی از موثرترین راه ها این است که اگر از فرد مبتلا به کرونا در خانه نگهداری می کنید، حتماً هر 20 دقیقه یکبار و هر بار به مدت 20 ثانیه دست هایتان را با آب و صابون بشویید.
  • هرگاه مجبورید به بیمار دست بزنید و کارهای او را انجام دهید، از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید تا از تماس مستقیم با مایعات و خون آلوده بیمار جلوگیری کنید.

از بیمار عیادت نکنید.

اگر بیمار مبتلا به کرونا در منزل دارید، از تماس افراد بویژه سالمندان و افراد مستعد و نزدیک شدن آنها به بیمار خودداری کنید. دیدارها و عیادت از بیمار را به حداقل برسانید و در حد امکان پرهیز کنید تا خودتان را در معرض خطر قرار ندهید. اگر شما جزو افراد پُر خطر هستید، مبتلا به بیماری قلبی، ریوی و کلیوی هستید یا دیابت دارید، از تماس با این بیماران خودداری کنید.

فعلاً از خانه خارج نشوید.

بیماران مبتلا به کرونا تا زمانی که بهبود پیدا نکرده اند نباید از خانه خارج شوند تا بیماری بطور کامل بهبود یابد. اما در صورتی که هنوز هم شیوع ویروس در جامعه وجود داشته باشد تا حد امکان باید در خانه بمانند و در تماس با دیگران قرار نگیرند. حضور آنها در میان افراد دیگر، علاوه بر اینکه شانس ابتلای دوباره را در آنها افزایش می دهد، خطر ابتلای دیگران را نیز بالا می برد.

بدن شان را تقویت کنید.

پزشکان مدام توصیه می کنند برای قوی تر کردن سیستم ایمنی از مواد غذایی مقوی استفاده کنید. این اقدام موثر در بیماران مبتلا هم صدق می کند و بهتر است غذاهای مقوی مصرف کنند. کمبود ویتامین هایی مانند A – C – D در رژیم غذایی و کمبود پروتئین ها و کاهش مایعات بدن می تواند احتمال ابتلا به کرونا را افزایش دهد، بنابراین تا می توانید مایعات و غذاهای گرم به بیماران مبتلا به کرونا بخورانید.

سلامتی شما و خانواده تان آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از بیمار مبتلا به کرونا در خانه مراقبت کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله ندا اظهری در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا