گله و شکایت را کنار بگذارید و مسئولیت زندگی را بر عهده بگیرید

حقیقت این است که اگر می خواهید در زندگی موفق شوید و موفق باشید باید مسئولیت کامل هر اتفاقی که در زندگی تان با آن مواجه می شوید، بر عهده بگیرید و بدانید که فقط یک نفر مسئول کیفیت زندگی شما است و آن شخص، خودتان هستید. داشتن یک زندگی موفق یا ناموفق بر عهده خود شما است؛ هر چند که اکثر افراد عادت کرده اند علت وقایع ناخوشایندی را که در زندگی آنها رخ می دهد، به چیزی غیر از خودشان نسبت دهند. آنها والدین، دوستان، همکاران، وضع اقتصادی جامعه، بی پولی، آب و هوا و بطورکلی هر کس یا هر چیزی را مقصر می دانند؛ غیر از خودشان!

خب؛ اگر شما هم تا به حال کسی یا چیزی را بابت وجود مشکلی در زندگی تان مقصر دانسته اید و یا در مورد وضعیتی گله و شکایت کرده اید، بهتر است بدانید که شما نیز مسئولیت کامل زندگی خود را بر عهده نگرفته اید. پذیرفتن مسئولیت کامل زندگی، یعنی مطلع بودن از اینکه هر اتفاقی که می افتد شما خود خالق آن هستید. بنابراین یک گام ساده برای موفق شدن این است که گله و شکایت از دیگران و مقصر شمردن آنها را کنار بگذارید و مسئولیت کامل زندگی را بر عهده بگیرید. این پیش نیاز خلق زندگی شاد و موفق است.

برای خلق یک زندگی موفق باید همه بهانه ها، همه دلایل واهی که مانع رسیدن شما به اهداف تان بوده و همه عادت هایی که دیگران را مقصر می شمردید، برای همیشه کنار بگذارید. اگر گاهی اوضاع طبق برنامه ای که در نظر داشتید پیش نرفته باید از خود بپرسید: «چرا اینطور شد؟ تفکر من چه بود؟ باورهای من چه بود؟ چطور باید رفتار می کردم؟ چه کاری را باید انجام می دادم یا نمی دادم؟ و مواردی از این دست.» نباید تقصیر را به عهده، شرایط، رویدادها و افراد دیگر انداخت و عذر و بهانه آورد. باید طرز فکر، تصاویر ذهنی، تصورات خود از زندگی، خودتان و رفتار خود را تغییر دهید. اینها مواردی است که همیشه روی آن کنترل دارید. لازم است آنچه فکر می کنید، می گویید، و انجام می دهید را به صورت ارادی تحت کنترل خود در آورید و با اهداف و ارزش های خود هماهنگ نمایید.

داشتن افکار مثبت می تواند باعث رسیدن به موفقیت شود و بالعکس افکار منفی می تواند شکست و عدم موفقیت را در پی داشته باشد. پس بدانید هر آنچه در زندگی تجربه می کنید حاصل انتخاب شما در گذشته و واکنش شما به رویدادهای قبلی است. شما در زندگی فقط بر سه مورد کنترل دارید: افکاری که به ذهن تان خطور می کند، تصوراتی که تجسم می کنید و اعمالی که انجام می دهید. اگر آنچه که در زندگی تجربه می کنید دوست ندارید، باید واکنش خود را تغییر دهید. افکار منفی تان را به مثبت تغییر دهید، رویاهای روزانه تان را تغییر دهید، عادت های خود را تغییر دهید، حتی نحوه صحبت کردن خود را تغییر دهید. در واقع انسان با داشتن افکاری یکسان، حفظ باورهای یکسان، تکرار کلماتی یکسان و انجام کارهایی یکسان همیشه و همیشه تجربیاتی یکسان را خلق می کند.

این یک نکته ی بسیار مهم است که اگر کاری را که همیشه انجام می دادید، ادامه دهید همان نتایجی به دست می آید که همیشه به دست می آوردید. تکرار دائم یک رفتار و انتظار نتیجه ای متفاوت، حماقت و نادانی است. اگر چیزی متفاوت می خواهید باید کاری متفاوت انجام دهید و قدمی متفاوت بر دارید. شاید به همین دلیل است که می گویند: «افراد موفق همیشه یا راهی پیدا می کنند یا راهی نو می سازند و هرگز در بن بست نمی مانند.»

مقصر شمردن دیگران فقط اتلاف وقت است. مقصر شمردن دیگران و سرزنش کردن آنها چیزی را تغییر نخواهد داد. برای رسیدن به موفقیت باید از این واقعیت آگاهی داشته باشید که این شما هستید که اقدام می کنید، افکارتان را خلق می کنید، احساس تان را به وجود می آورید و انتخاب می کنید. باید از گله و شکایت دست بر داشت.

گله و شکایت از دیگران را کنار گذاشته و برای رسیدن به نتایج دلخواه خود اقدام نمایید. این کاری است که افراد موفق انجام می دهند. اگر در موقعیتی هستید که خوشایند شما نیست، باید کاری کنید که آن وضعیت بهتر شود یا آن وضعیت را ترک کنید. برای بهتر شدن روابط تلاش کنید یا آن رابطه را قطع کنید.

هر اتفاقی که برای شما رخ می دهد یا خودتان آن را به وجود آورده اید یا خودتان اجازه داده اید که آن اتفاق رخ دهد. در واقع در مورد هر اتفاقی، مستقیماً با اقدام یا عدم اقدام خود مسئول آن هستید مثلاً فرصت نداشته اید به خوبی به اتومبیل تان رسیدگی کنید، حالا با اتومبیل خراب در کنار جاده نشسته اید. افراد موفق به درستی با حقایق زندگی روبرو می شوند.

یادتان باشد که این شما هستید که زندگی خود را خلق می کنید. زندگی فعلی تان حاصل همه افکار و اعمال گذشته شما است. شما مسئول افکار و احساسات فعلی خود هستید. شما مسئول مطالب و موضوعاتی هستید که به ذهن تان می رسد. شما مسئول گفتار و کردار خود هستید. همه اعمال تحت کنترل شما است.

در نهایت؛ برای رسیدن به آنچه می خواهید، روی آن متمرکز شوید. این امر آسان به نظر می رسد اما اجرای آن خیلی آسان نیست. نیاز به آگاهی متمرکز، نظم خاص، تمایل به آزمایش و خطر کردن دارد. به بازخورد افکار، رفتار و گفتار خود توجه کنید. اگر احساس خوبی ندارید، اگر از بچه های خود راضی نیستید، اگر در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه عالی مشغول به تحصیل نیستید، اگر شغل پر درآمدی ندارید، اگر در امتحانات موفق نیستید اینها همه بازخورد علامتی است که به شما می گوید چیزی اشتباه است. باید به آنچه رخ می دهد بیشتر توجه کنید. هر کاری که نتیجه بخش است بیشتر انجام دهید و هر کاری که نتیجه ای در بر ندارد را ترک کنید. راه های جدید را امتحان کنید تا نتایج بهتری را ببینید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «گله و شکایت را کنار بگذارید و مسئولیت زندگی را بر عهده بگیرید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب م مثل موفقیت، نوشته ی سید مصطفی حسینی ذیجود از انتشارات نظری، منتشر شده در بهمن 1392 با شابک 7-103-289-600-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا