CLA چربی سوزی سریع ولی پُر خطر

اسید لینولئیک کونژوگه (CLA)، یک ایزومر از اسید لینولئیک است. اسید لینولئیک یک اسید چرب امگا 6 می باشد. در واقع یکی از دو اسید چرب ضروری است که نمی تواند در بدن ساخته شود و باید حتماً از طریق رژیم غذایی به بدن برسد. فرمول شیمیایی CLA مشابه اسید لینولئیک است، با این حال ساختار شیمیایی آن متفاوت می باشد. منابع اصلی CLA در رژیم غذایی شامل غذاهای حیوانی مثل فرآورده های گاو، گوسفند، بز (محصولات لبنی یا گوشت آنها) است که هرچه این حیوانات گیاهان سبز بیشتری مصرف کنند این اسید چرب در بدن آنها بیشتر تجمع می یابد.

تصور می شود CLA بوسیله کاهش توده چربی و افزایش توده بدون چربی، ترکیب بدنی را بهبود می دهد. انواعی از مکانیسم ها برای این امر پیشنهاد شده که به عنوان مثال کاهش فعالیت آنزیمی یکی از آنها است. همچنین عقیده بر این است که CLA، بر فاکتورهای رونویسی تنظیم کننده تولید سلول های چربی جدید تاثیر می گذارد.

در این مقاله شما می توانید با مکمل CLA آشنا شوید.

فواید مکمل سی ال ای

  • افزایش میزان متابولیسم: موثر در کاهش وزن
  • افزایش رشد عضلات: مکمل های CLA عضلات خشک را بسته به میزان چربی در بدن افزایش می دهند و چربی بویژه در ناحیه شکم کاهش می یابد. همچنین موجب افزایش رشد عضلات می شود. CLA با کاهش چربی و افزایش حساسیت انسولین باعث گذر اسیدهای چرب و گلوکز از سلول های ماهیچه و دور شدن از بافت های چربی می شود. همین عمل باعث افزایش عضلات نسبت به چربی ها می شود. شواهد نشان می دهد که CLA عملکرد متابولیک را افزایش و چربی بدن را کاهش می دهد.
  • کاهش کلسترول و تری گلیسرید: از آنجایی که بسیاری از افراد کلسترول و تری گلیسرید بالایی دارند، CLA می تواند روی هر فردی با کلسترول بالا تاثیر مثبت داشته باشد.
  • کاهش استحکام انسولین
  • کاهش حساسیت های غذایی
  • ارتقاء سیستم ایمنی بدن: CLA با ارتقا سیستم ایمنی بدن در برابر باکتری های گوناگون، ویژگی مهمی از خود را به نمایش می گذارد.

یافته ها

ترکیب CLA در تمرینات کاهش وزن بسیار موثر است. در یک تحقیق کوچک انجام شده روی 24 بدنساز، مصرف 7.2 گرم CLA هر روز برای مدت 6 هفته به همراه تمرینات بدنسازی، نتایج افزایش توده عضلانی و افزایش میزان وزنه پرس پا را به همراه داشته است.

در تحقیقی دیگر که در 28 روز انجام شد، مصرف 6 گرم مکمل های CLA در روز، تاثیر زیادی در ترکیب بدن نداشت اما بر شرایط کاتابولیک و آنابولیک اثر داشته و در کل قدرت بدنی را افزایش داده است.

یک محقق سوئدی با تحقیق روی 25 مرد چاق در محدوده سنی 39 تا 64 سال، دریافت که افرادی که 4.2 گرم CLA در روز مصرف کرده بودند، میانگین 1.4 سانتیمتر سایز دور کمر آنها کاهش یافت.

در یک تحقیق دیگر، افراد دریافت کننده CLA به میزان 600 میلیگرم به مدت 3 بار در روز، برای 12 هفته، به همراه برنامه ورزشی، در مقایسه با گروهی که CLA مصرف نمی کردند، مقایسه شدند. در این مقایسه کاهش چربی زیادی دیده شد اما کاهش وزن چشمگیری مشاهده نشد.

بهترین زمان و میزان مصرف مکمل CLA

بهترین زمان مصرف مکمل سی ال ای قبل و یا همراه با وعده های غذایی اصلی و هر بار 800 تا 1000 میلیگرم می باشد. اگر مصرف قرص CLA به تنهایی بوده یعنی همراه با وعده غذایی نباشد، ممکن است باعث مقاومت انسولینی و هیپرگلایسمی (افزایش قند خون) در فرد شود.

اغلب تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که هر فرد جهت برخورداری از تاثیرات مفید این مکمل به میزان 3.2 تا 6.4 گرم از آن در روز نیاز دارد. در نظر داشته باشید که استفاده بیش از حد عوارضی به همراه دارد. مکمل CLA به صورت کپسول های ژله ای یک تا سه بار در روز، در دوزهای 1000 میلیگرم تا 1300 میلیگرم متغیر بوده و یا در محصولات متنوع به صورت پودر و یا شربت وجود دارد.

نگرانی های مرتبط با سلامتی

مصرف بالای CLA اندازه کبد و طحال را بزرگ می کند و می تواند مقاومت به انسولین ایجاد کند. به علاوه برخی مطالعات نشان داده اند که CLA نشانگرهای التهابی مانند، پروتئین واکنشی – C – را افزایش می دهد.

مطالعات نشان داده اند که دوزهای بالای این مکمل با بالا بردن بیان mRNA و ایجاد تغییرات میتوکندری کبدی و با کاهش چربی زیر پوستی باعث افزایش چربی در کبد می شود که می تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به سندروم متابولیک یا دیابت قرار دهد.

همچنین با اینکه قرص CLA چربی بدنی را کاهش می دهد می تواند باعث ایجاد التهاب و کاهش HDL (کلسترول مفید بدن) شود؛ و عوارض جانبی کم اهمیت تری مثل تهوع، استفراغ، اسهال و درد معده را نیز ممکن است ایجاد کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «CLA چربی سوزی سریع ولی پُر خطر»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله دکتر امید صالحیان در مجله دنیای تغذیه، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا