آیا اثر انگشت دو نفر می توانند شبیه به هم باشند؟

اگر به نوک انگشتان تان توجه کنید، متوجه خطوط و دوایری روی پوست آن خواهید شد که به آن اثر انگشت می گویند. دو نفر را نمی توان در جهان پیدا کرد که اثر انگشت شان مانند یکدیگر باشد. به این ترتیب اثر انگشت هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. رشد یا تغییر وزن یک فرد، اثر انگشت را تغییر نمی دهد. در واقع اثر انگشت هر فرد از لحظه تولد تا هنگام مرگ بدون تغییر باقی می ماند.

چینی ها حدود دو هزار سال پیش از این مسئله آگاه بودند. به همین جهت امپراطوران چینی برای امضای اسناد مهم از اثر انگشت شان استفاده می کردند. در سال 1892 میلادی یک دانشمند انگلیسی به نام «سر فرانسیس گالتن» (Sir Francis Galton) برای اولین بار این مسئله را ثابت کرد. سپس «سر ادوارد هنری» (Sir Edward Richard Henry) روشی را پایه گذاری کرد که به کمک آن از اثر انگشت برای شناسایی مجرمین استفاده می شود. از آن زمان به بعد، پلیس در سراسر جهان برای شناسایی و دستگیری مجرمین از این روش استفاده می کند.

در اغلب کشورها، نمونه ای از آثار انگشتان مجرمین با سابقه ثبت و نگهداری می شود. اگر اثر انگشت به جا مانده در صحنه جرم با یکی از این آثار انگشت یکسان باشد، با اطمینان می توان گفت که اثر به جا مانده، اثر انگشت همان فرد است. به این ترتیب می توان مجرمین را سریعاً شناسایی و دستگیر کرد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا اثر انگشت دو نفر می توانند شبیه به هم باشند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا