خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / پزشکی / چرا بدن ویتامین C را ذخیره نمی کند؟
نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام، خدمات و…

چرا بدن ویتامین C را ذخیره نمی کند؟

آیا می دانید که زمانی ملوانان نیروی دریایی بریتانیا را Limey می نامیدند؟ این بدان علت بود که از اوایل سال های ۱۶۰۰، زمانی که کمپانی های هند شرقی، میوه های تازه را برای مسافرت های دریایی تهیه می دیدند، به ملوانان مرکبات داده می شد. دلیل انجام این کار چه بود؟ جلوگیری از یک بیماری خطرناک به نام اسکوربوت.

برای صدها سال، ملوانان از این بیماری هراس داشتند. افرادی دچار این بیماری می شدند که قادر به تهیه میوه ها و سبزیجات تازه نبودند و به مدت طولانی از گوشت ها و غذاهای مانده استفاده می کردند. البته آبلیمو از این بیماری جلوگیری می کرد.

چون در آبلیمو ماده ای وجود داشت که بدن برای عملکرد طبیعی خود به آن نیازمند بود. امروزه می دانیم که این ماده، ویتامین ث (C) یا اسید آسکوربیک است. حال اگر ملوانان به مقدار کافی غذا دریافت می کردند، چرا ویتامین C مورد نیاز آنها تامین نمی شد؟ زیرا این ماده سریعاً بوسیله حرارت، ذخیره سازی یا در مجاورت هوا از بین می رود و هنگامی که اکثر غذاها از قبل تهیه و نگهداری می شد، ویتامین C موجود در آنها از بین می رفت.

مسئله دیگری نیز در ارتباط با ویتامین C وجود دارد. تقریباً تمام پستانداران قادرند ویتامین C را در کبد خود بسازند و به این علت از کمبود آن رنج نخواهند برد. اما انسان، میمون و خوکچه های هندی تنها پستاندارانی هستند که قادر به تهیه ویتامین C در بدن خود نیستند و باید از طریق غذا آن را دریافت کنند. ویتامین C به راحتی در بدن ذخیره نمی شود؛ البته به مقدار ناچیز در بدن ذخیره می شود که برای تامین نیاز ما کافی نیست.

تمامی این موارد ضرورت دریافت دائم ویتامین C را موجب می شوند. بهترین منابع تولید ویتامین C، پرتغال، لیمو، گریپ فروت، طالبی و توت فرنگی می باشند. البته برخی از افراد برای تامین ویتامین لازم برای بدن و تکمیل میزان دریافتی ویتامین از قرص های ویتامین استفاده می کنند. اما بهترین کاری که باید انجام داد، استفاده از یک رژیم غذایی متعادل است، بطوریکه تمام ویتامین های مورد نیاز بدن دریافت شود.

البته مشورت با یک پزشک قبل از مصرف ویتامین اضافی به هر شکل، از ضروریات است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*

x

پیشنهاد یو سی برای مطالعه

چگونه به موهای آسیب دیده کمک کنیم؟

چگونه به موهای آسیب دیده کمک کنیم؟

وقتی ساقه موها در اثر آسیب های محیطی (بخصوص رایج ترین آنها ...