جاه طلب باشید

با وجود اینکه اگر به هر کسی واژه جاه طلب را اطلاق کنیم قطعاً با واکنش منفی مواجه می شویم اما جاه طلبی واژه ای زیرکانه است.

جاه طلبی مدت ها درباره مردمی که دیگران را برای قدرت لگدمال می کنند و مطابق با پول و موقعیت پیش می روند بکار رفته است. اما معنای حقیقی و محض جاه طلبی خیلی ساده میل به دستیابی است. باید پرسید دستیابی یعنی چه؟ اینجا است که مسائل پیچیده می شود. جاه طلبی ما را به سوی آفریدن یک زندگی بهتر هدایت می کند و البته موفقیت، همیشه و همه جا به یک شکل نیست. پس از «میل به دستیابی»، به عهده خود ما است که جمله را کامل کنیم. چه چیزی شما را به مثابه یک فرد، حقیقتاً راضی و خوشحال می کند؟

5 متخصص حوزه های مختلف از ارتباطات تا کارآفرینی و خلاقیت در کتاب ها، مقالات و سخنرانی هایشان در زمینه جاه طلبی واقعی مطالب مفیدی را مطرح کرده اند. همه آنها تاکید دارند که جاه طلبی یکی از زمینه های موفقیت و پیشرفت است به این شرط که جنبه مثبت آن را مد نظر قرار دهید. اگر بخواهیم این واژه را به شکل مثبت تعبیر کنیم، باید از تعبیر میل به دستیابی برای آن استفاده نماییم.

در این مقاله شما می توانید با جاه طلبی از نگاه صاحب نظران حوزه های مختلف آشنا شوید.

جاه طلبی شما واقعاً خوشحال تان می کند؟
کله بیکر (مربی ذهن، بدن، حرکت دانشگاه جرج تاون)

هدف بیکر متولد و بزرگ شده شهر نیویورک، هنرپیشه برادوی (منهتن) شدن بود. بیکر پس از آموزش سریعاً جایی مشغول به کار شد. با این حال به جای آنکه خوشحال باشد احساس بدبختی و گیجی می کرد. برای جلوگیری از فروپاشی عصبی باید از او مراقبت می شد.

در دو سالی که بیکر مشغول احیای وضعیتش بود، خودش را در درمان های مکمل، فلسفه و طب چینی غوطه ور کرد و یکسالی را با یک استاد در استرالیا گذراند. «با گوش دادن به ندای قلبم یافتن خود حقیقی ام را آغاز کردم، حتی اگر به قیمت رها کردن رویاهای بازیگری که در گذشته داشتم تمام می شد.» او می گوید: «اگر دنبال کردن جاه طلبی ام باعث می شود غمگین باشم چرا باید آن را دنبال کنم؟»

وقتی بیکر به نیویورک بازگشت، وقتی رئیسش به او پیشنهاد کار تمام وقت داد، ترجیح داد برای بهتر شدن کارش به لندن بازگردد و تکنیک الکساندر را آموزش ببیند. «هر بار از خود حقیقی ام غافل می شدم هم زمانی هایی رخ می داد و زندگی ام آشکار می شد.» بیکر فرصت ها را از روی شانس مرور می کرد.

نقطه چرخش اخیر بیکر پس از تصادف رانندگی بود، یعنی زمانی که مجبور شد ورزش را کنار بگذارد. او بطور شانسی اسم چی کونگ را شنیده بود. چی کونگ عشق او به تدریس، حرکت و جستجوی «چی»، نیروی زندگی در فلسفه و طب چینی را ادغام کرد. «می دانستم کار بعدی که باید انجام بدهم همین است. پس از آن همه چیز روی روال بود.»

بیکر اقرار می کند که هنوز خودش را در برادوی می بیند اما «من غبطه زندگی ای که نکرده ام را نمی خورم. مربی ذهن، بدن، حرکت بودن در حال حاضر خود حقیقی من است، به این خاطر که احساس می کنم از توانایی ها و بینش های منحصر به فردم برای کمک به دیگران استفاده می کنم.»

نتیجه: پشتکار داشتن را با گیر کردن در یک وضعیت اشتباه نگیرید. اگر رابطه یا شغل شما، ناراحت تان می کند، واقعاً مشکلی نیست هدفتان را تغییر دهید.

جاه طلبی تان شما را در یک عادت گیر می اندازد؟
کریس بارز براون (نویسنده چهار کتاب در حوزه خلاقیت و کسب و کار)

شنیدن اینکه ستون نویس مجله روانشناسی و بنیانگذار مشاوره شغلی آپینگ یور الویس هم اشتباهاتی داشته و دست گل هایی به آب داده، به آنچه انجام داده تردید کرده و بارها و بارها تصمیمش را عوض کرده اطمینان بخش است. او این مسئله را عادی تلقی می کند و باور دارد «مردم جاه طلب در انجام یک کار برای مدت طولانی چندان مناسب نیستند. این کسالتی منفی نیست بلکه ولعی برای تازگی، انرژی و شادی است.»

بارز براون در 16 سالگی به ارتش آمریکا پیوست و دانش مدیریت خواند و یک فارغ التحصیل کارآموز شد. «وقتی جوان تر بودم موفقیت در پول و ارشد بودن تعریف می شد، شهرتی که به فرد اجازه می دهد در هر جای دیگری مشغول کار شود.»

بارز براون هرچه موفق تر شد، تعریف اش از موفقیت را دقیق تر کرد. «من همیشه عمیقاً آگاه بودم که نمی خواهم زندگی ام را تلف کنم.» با بزرگتر و بهتر شدن شغلش، جاه طلبی در نگاه او به چیزی در فرآیند تبدیل شد. «من به هر سال نگاه می کنم و اگر چیزی به پیش رانده شده باشد آن را سال خوبی تلقی می کنم. وقتی احساس می کنم در چیزی مشارکت داشته ام و کار جدیدی انجام داده ام آن سال را مفید می دانم.»

اما او احساس رو به رشدی از انفصال نسبت به زندگی داشت. «از خودم پرسیدم: میراث من عرق ریختن در دفتر است؟» حالا جاه طلبی او این است که هر روز در هر لحظه خوب زندگی کند و این بدین معنا است که کار روزانه اش را تا اوایل عصر به اتمام برساند. بعد به باشگاه برود و باقی روزش را با فرزندانش بگذراند. «ما چیز بیشتری نمی خواهیم. ما فقط به اکنون نیاز داریم.»

نتیجه: کار بخش مهمی از موفقیت است اما همه چیز نیست. یافتن شیوه ای برای هماهنگی شغل با بقیه زندگی تان و در نتیجه آن داشتن حس خوب درونی یک جاه طلبی متعادل و سالم است.

ممکن است اشتیاق شما به جاه طلبی دیگری هدایت تان کند؟
دنی لو کار (مشاور ارتباطات، متخصص خلاقه و خلاقیت، مدرس در دانشگاه بوستون)

دنی لو کار می توانست به سادگی اشتیاقش را وقتی از زندگی اش به عنوان هنرپیشه ناامید شد کنار بگذارد. «به عنوان یک زن جوان در صنعت سینما، احساس می کردم مرا به خاطر فیزیکم پس زده اند، تو به اندازه کافی بلند نیستی، به اندازه کافی زیبا نیستی.»

به جای ترک تجارت نمایش، شروع به آموزش کرد. «ندایی از درون مرا از رفتن باز می داشت.» عشق او به بازیگری از نو شعله ور شد، اما به شیوه ای متفاوت.

او آموزش دادن تکنینک بازیگری مایزنر را آموخت و کشف کرد که نه فقط از تربیت هنرپیشه که از نوشتن و کارگردانی هم لذت می برد. کار صادقانه می گوید که ابتدا مسائل اقتصادی او را به مشاور – مربی شدن سوق داده است. «به پول بیشتری نیاز داشتم، بنابراین بر این که چطور می توانم از مهارت هایم استفاده کنم و آنها را بهبود بدهم تامل کردم. در خودم به کنکاش پرداختم و پرسیدم: دیگر از انجام چه کاری لذت می برم؟ نسبت به مربی گری و مشاوره علاقمند شدم و از انجام آنچه دوست داشتم دست نکشیدم. چیز دیگری پیدا کردم که می توانستم در کنار چیزای دیگر انجامش دهم.»

نتیجه: اگر فرم یا شیوه جاه طلبی تان مفید نیست لازم نیست حتماً به آن بچسبید. به اشتیاق اصلی تان بازگردید و در نظر بگیرید که چطور و کجا می توانید با آن مرتبط شوید. تلاش کنید ذهن بازی داشته باشید.

سلامت درونی و آرامش می تواند یک جاه طلبی باشد؟
جان پرکیس (کارگزین، مربی و نویسنده کتاب کارآفرین)

به عنوان یکی از بنیانگذاران شرکت استخدام مدیران ارشد و هیئت مدیره از پرکیس انتظار می رفت به ویژگی های کلاسیک جاه طلبی و موفقیت مانند کار بسیار سخت، هدفمندی بالا توام با اعتماد به نفس باور داشته باشد. با این همه پرکیس سفر شخصی قابل توجهی داشت که طی آن توانست با دوره های افسردگی و تمایل به خودکشی مبارزه کند. در نتیجه او مانیفستی کاملاً متفاوت برای جاه طلبی و موفقیت به وجود آورد، مانیفستی بر اساس آرامش درونی، در دسترس بودن و با عنایت به دیگران. «احساس کردم گرفتار شده ام. تا دیر وقت نمی توانستم بخوابم دست و پاهایم سنگین بود و به خودکشی فکر می کردم. پزشکان دارو و درمان تجویز کردند اما مشکل اصلی حل نشد. بنابراین خودم باید مشکل را حل می کردم.» برای پرکیس روشن شد که مشکل بیش از اندازه فکر کردن است. او شهودش را تقویت کرد، مراقبه کردن را آموخت و آگاهانه زندگی متعادل تری را زیست. در نتیجه اوضاع بهتر شد، او یک تجارت راه اندازی کرد و کتابی نوشت. «حالا با حاضر بودن و ادامه دادن در حال رسیدن به جاه طلبی ام بودم.»

نتیجه: از افسردگی و مشکلات سلامت روانی ناشی از سخت کار کردن، استرس و کوشش برای موفقیت یا تعادل نامتوازن زندگی – کار خجالت نکشید. درمان یکی از سالم ترین جاه طلبی هایی است که می توانید داشته باشید.

آیا شخصیت شما بر جاه طلبی تان اثرگذار است؟
لیزا فورتلس وود (روان درمانگر و پروفسور روانشناسی)

فورتلس وود از دانشگاه نیوجرسی سنین جوانی می دانسته که می خواهد چه کاری انجام دهد و برای آن برنامه ریزی داشت. اما دریافت که از فرآیند فهم «چرایی» لذت می برد، چرا که این بخشی از شخصیت او است. او می گوید: «من از افرادی هستم که چیزها را بدون دستورالعمل سر هم می کنم، استریوها، اسپیکرها، کامپیوترها و هرچه فکرش را بکنید. از دیدن اینکه چگونه در کنار هم کار می کنند لذت می برم.» همچنین «وقتی آشپزی می کنم دوست دارم دستورهای آشپزی درست کنم، وقتی آشپزی می کنم فقط یک ایده کلی از کتاب آشپزی می گیرم که غذاها چگونه با هم جور در می آیند، به دنبال اصول کلی هستم نه یک راهنمای گام به گام.»

ما به فراموش کردن اینکه چگونه زندگی روزمره بخشی از کسی که ما هستیم است تمایل داریم. برگرداندن چیزهایی مانند آشپزی، اینکه ما چطور و از چه چیزی درباره خودمان لذت می بریم، راهی است برای مشاهده فرآیندهایی که شخصیت هایمان نیاز دارند تا شکوفا شوند. برای وود به جای نتایج، فرآیند کشف مهم است و او از این کشف کردن لذت می برد. وود می گوید: «بنابراین جاه طلبی من واقعاً داشتن تجربه های شیفته کننده است.»

نتیجه: از خودتان بپرسید چگونه آشپزی، سفر و استراحت می کنید یا حتی چطور مهمانی می گیرید. تم تکرار شونده در نگرش تان را بیابید و بعد آن را به فرآیندی برای چیزهای بزرگی که می خواهید به دست آورید تعمیم دهید.

موفقیت جدا از ابعاد شخصی و درونی به عوامل بیرونی و آدم های اطراف مان هم بستگی دارد. ارتباط برقرار کردن با مردمی که بیش از هر کس دیگری ملاقات می کنیم می تواند در این زمینه برای ما الهام بخش باشد، از آن جهت که می توانیم به یافتن انگیزه ها و احساس تغییر جهت واقعی در نظرمان برسیم.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «جاه طلب باشید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا