خطر لخته شدن خون در مسافران

لخته شدگی خون از آنجا که به صورت معمول در عروق عمیق بدن شکل می گیرد از روی پوست قابل مشاهده نیستند. این نوع از لختگی ها را ترمبوز سیاهرگی می نامند. اگرچه لخته های خونی در هر رگی از بدن می توانند به وجود بیایند ولی عمدتاً در پاها شکل می گیرند.

حال سوال این است که چه چیزی باعث خطرناک شدن این لخته های خونی می شود؟ در این مقاله شما می توانید با خطر لخته شدن خون در پای مسافران آشنا شوید.

زمانی که به هر دلیل لخته ای در رگ ها به وجود می آید، آن لخته می تواند از جای خود بیرون بیاید، به سمت قلب حرکت کند و در ریه ها یا خود قلب فرد انباشته شود که خود این موضوع می تواند با خطر مرگ همراه شود.

سالانه بیش از 300 میلیون نفر در سراسر دنیا به سفرهای هوایی طولانی که غالباً بیشتر از 4 ساعت طول می کشد، می روند. لخته های خونی می توانند خطری بسیار جدی برای این افراد به حساب بیایند. البته هر فرد که با خودروی شخصی، هواپیما، اتوبوس یا قطار برای مدت بیش از 4 ساعت سفر می کند، ممکن است در خطر باشد.

از آنجا که در طول مدت سفر شما برای زمانی طولانی در فضایی محدود نشسته اید در این صورت لخته های خونی خواهند توانست در رگ های عمیق پاهایتان به وجود بیایند. هر قدر زمان بی تحرکی شما طولانی تر باشد خطر بروز لخته های خونی بیشتر خواهد بود.

لخته ها چه زمانی خطرناک هستند؟
در بیشتر موارد لخته های خونی به خودی خود برطرف می شوند. اما اگر قسمتی از لخته خون از جای خود جدا شود و به سمت ریه حرکت کند، باعث انسداد عروق می شود. به این پدیده انسداد ریوی گفته می شود که ممکن است خطر مرگ را هم به دنبال داشته باشد.

تشکیل لخته های خون در طول سفر تنها وابسته به زمان سفر نیست. عوامل دیگری هم وجود دارند که احتمال بروز این خطر را بیشتر می کنند. افراد بالای 40 سال، افرادی که به اضافه وزن مبتلا هستند و BMI بدن شان بالاتر از 30 است، بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

داشتن سابقه جراحی یا تصادف در صورتی که کمتر از 3 ماه از آن گذشته باشد. استفاده از قرص های ضد بارداری، هورمون درمانی که در خصوص کاهش تاثیرات یائسگی از آن استفاده می شود، بارداری یا به تعویق افتادن دوره قاعدگی تا 6 هفته بعد از زایمان، داشتن سابقه لختگی خون در یکی از اعضای خانواده یا خود فرد، ابتلا به بیماری سرطان یا تحت درمان آن بودن، بی تحرکی، قرار دادن لوله های فلزی یا پلاستیکی در رگ ها برای تسریع جریان خون و ابتلا به واریس از جمله مواردی است که احتمال ابتلا به لخته های خونی را بیشتر می کند.

چه علائمی دارد؟
تقریباً نیمی از افراد مبتلا به ترمبوز سیاهرگ ها بطورکلی هیچ گونه علائمی ندارند. اما برخی نشانه ها از قبیل تورم دست یا پا، درد و ضخامت وصف ناشدنی، داغی و قرمزی پوست می توانند از جمله علائمی باشند که نباید ساده از کنار آنها گذشت. اگر شما به یکی از این علائم مبتلا هستید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید و قبل از سفر با او در این زمینه مشورت کنید.

یکی دیگر از عوارضی که می توانید در طول سفر تجربه کنید، انسداد ریوی است که ناشی از به وجود آمدن ترمبوز سیاهرگی و حرکت آن به سمت ریه است. انسداد ریوی می تواند شامل دشواری در تنفس، تندی یا نامرتب بودن ضربان قلب، درد قفسه سینه که معمولاً با نفس عمیق کشیدن یا سرفه کردن همراه است، بروز پیدا کند. اگر دچار هر یک از این عوارض هستید، خیلی سریع به مراکز پزشکی مراجعه کنید.

چگونه پیشگیری کنیم؟
زمانی که در یک شرایط ثابت و برای مدت طولانی در سفر هستید، پاهایتان را به صورت متناوب تکان دهید و ماهیچه های پشت ساق پاها را ورزش دهید. اگر برای زمانی طولانی نشسته اید به خود استراحت داده و پاهایتان را کشش دهید.

برخی خطوط هوایی به مسافران شان پیشنهاد می کنند که زانوهایشان را به مدت 15 ثانیه تا قفسه سینه بالا آورده به گونه ای که دست شان به دور ساق پا گره شده باشد و این کار را 10 مرتبه تکرار کنند، این نوع فعالیت ها باعث تقویت گردش خون در پاها می شوند.

برخی افراد ممکن است با استفاده از جوراب های واریس ساق بلند سود ببرند و با کمک این جوراب ها بخشی از خطر را پشت سر بگذارند. سلامتی شما آرزوی ما است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «خطر لخته شدن خون در مسافران»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت TMZ ترجمه شده توسط ملیحه زمردی از مجله سیب سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا