چگونه در سفرهای طولانی، فرزند خردسال خود را سرگرم نگه دارید؟

آیا از سفر طولانی با فرزند خردسال خود وحشت دارید؟ این مشکل اکثر والدین در سراسر جهان است. هیچ پدر و مادری دوست ندارد به خاطر جیغ ها و فریاد فرزند خردسالش شرمنده سایر مسافران (وسائل نقلیه عمومی) شود یا به خاطر سردردی که کودکش برای سایر مسافرین پدید آورده، مجبور به عذرخواهی شود.

در این مقاله شما می توانید با چند تکنیک ساده برای سرگرم نگه داشتن فرزند خردسال خود آشنا شوید.

1) آنها را در جریان امور قرار دهید.

اگر فرزند خردسال خود را در طول سفر در جریان امور قرار دهید، احتمال شنیدن مکرر عبارت «پس کی می رسیم؟» از زبان او را به حداقل می رسانید. برای مثال، اگر سفری طولانی در پیش دارید، کاری کنید که درباره فیلمی که قرار است در مسیر تماشا کند، هیجان زده شود. یا اگر در مسیر شما رستورانی فوق العاده وجود دارد، طوری برنامه ریزی کنید که در آنجا توقفی داشته باشید و بدین ترتیب به او بهانه ای می دهید که چشم انتظار باقی بماند. مهم تر از همه، دقیقاً توضیح دهید که در طول سفر چه رفتاری را از او انتظار دارید؛ با این کار همه چیز را از قبل مشخص می کنید.

2) جعبه هدیه کوچکی برای پاداش رفتار خوب همراه داشته باشید.

تشویق مثبت و سازنده بهتر از گول زدن است! درست مانند روش های پاداش دادن که در منزل اجرا می کنید، فهرستی از جوایز مختلف آماده کنید، چرا که می تواند کودک شما را در حال خوبی نگه دارد. وجود این مسئله در ذهن آنها موجب می شود که به این وسائل فکر کنند و در ضمن سرگرم شوند. این فکر باعث جلوگیری از رفتارهای منفی می شود که اکثر کودکان در طول سفر نشان می دهند. این جعبه هدیه می تواند شامل انواع خوردنی ها یا اسباب بازی های کوچک متنوع باشد.

3) سفر خود را نزدیک به ساعات خواب کودک برنامه ریزی کنید.

حتی اگر مجبور شوید هزینه بیشتری بابت یک شب هتل یا پیدا کردن پروازی همزمان و منطبق با زمان خواب کودک خود بپردازید، ارزشش را خواهد داشت! این هزینه با توجه به نتیجه آن، یعنی رفتار فرشته گونه فرزند خردسال تان در طول سفر، به هدر نمی رود. برای اجتناب از اینکه فرزندتان شما را دیوانه و عصبی کند، اطمینان حاصل کنید که به قدر کافی استراحت کرده است. برخاستن از خواب در ساعت چهار صبح به قصد رفتن به مسافرت، حتی برای افراد بزرگسال هم دشوار است، چه برسد به یک خردسال. این مسئله یادتان باشد و در نتیجه از سفرهای شبانه استفاده کنید و بدین ترتیب شرایط استراحت کامل کودک خود را فراهم کنید.

4) جستجوی مکان های مهم در طول سفر

سفر خود را بخشی از فعالیت مفرح خود کنید. اگر با اتومبیل یا قطار سفر می کنید، سعی کنید با خلق بازی هایی برای کودکان خود، آنها را در طول سفر تا رسیدن به مقصد نهایی سرگرم کنید.

قبل از حرکت، نقشه مکان های مهم در طول سفر را که کودکان می توانند از پنجره ببینند، تهیه کنید. بدین ترتیب شما یک بازی با مفهوم شبیه به «من جاسوس هستم» دارید. با این شیوه، کودکان بدون آنکه تا مقصد خسته شوند، از خود سفر لذت خواهند برد.

5) اسباب بازی های مهم را همراه بیاورید.

واقعاً باید همه تلاش خود را بکنید که همه وسائل، عروسک ها و بهترین کتاب ها را همراه بیاورید. هرچه بیشتر اسباب بازی های مورد علاقه فرزند خردسال تان را همراه بیاورید، کمتر مجبور می شوید که او را آرام نگه دارید یا از دیگر مسافران و مردم به خاطر فریاد و شیون های او عذرخواهی کنید.

تجربه سفرهای طولانی با کودکان، یا به یک کابوس تبدیل می شود یا فرصت بزرگی را برای پیوند بزرگ خانوادگی فراهم می کند. اما مهم ترین نکته آموزنده این مقاله این است که برنامه ریزی، کلید موفقیت است. آماده کردن کودکان و تهیه همه مواد خوراکی سبک، اسباب بازی های ضروری و بازی های موقتی قطعاً از نگرانی شما در مورد فریاد و شیون های احتمالی آنها در سفر خواهد کاست.

یک اقدام دو دقیقه ای برای والدین

برنامه ریزی برای سفری بی دردسر فقط چند دقیقه زمان می برد. پیش از سفر این پرسش ها را از خود بپرسید تا مطمئن شوید آماده سفر هستید:

  • آیا می توانم همزمان با ساعت خواب کودکم، سفر کنم؟
  • چه بازی هایی می توانم انجام دهم که او را سرگرم نگه دارم؟
  • آیا در طول راه مناظر یا توقف های مفرحی وجود دارد که بتوانیم از آنها استفاده کنیم؟
  • بهترین اسباب بازی هایی که او را سرگرم می کنند، کدام هستند؟

بتدریج بهترین شیوه مراقبت از فرزند خردسال تان را در طول سفر خواهید آموخت. البته چندین اقدام وجود دارد که شما با انجام آنها می توانید از استرس سفر بکاهید و سفر خود را به تجربه ای کاملاً مفرح برای خانواده تبدیل کنید. سعی کنید بطور مرتب با کودکان خود سفرهای روزانه داشته باشید. این کار، شما و آنها را برای سفرهای طولانی آماده خواهد کرد. به کودکان خود در سفرهای کوتاه تر هم بیاموزید که درست رفتار کنند. در یک سفر ساده 10 دقیقه ای با اتومبیل، می توان به کودکان اجازه داد که کمی شیطنت کنند؛ اما وقتی در سفرهای کوتاه آنها را به خوش رفتاری تشویق کنید، این مسئله به رفتار بهتر آنها در سفرهای طولانی تر خواهد انجامید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه در سفرهای طولانی، فرزند خردسال خود را سرگرم نگه دارید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله جوئل اسمیت ترجمه محمد علیان از مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا