کمبود روی چه عوارضی برای بدن خواهد داشت؟

روی (Zinc) یک ماده معدنی است که بدن شما برای مبارزه با عفونت ها و تولید سلول های جدید از آن استفاده می کند. این ماده برای درمان زخم ها و تشکیل DNA نیز مورد نیاز است. اگر در رژیم غذایی شما روی به اندازه کافی موجود نباشد، ممکن است عوارضی مانند ریزش مو، کاهش هوشیاری، کاهش حس بویایی و چشایی ایجاد شود.

روی یک ماده معدنی ضروری برای سلامت انسان است که برای بهبود عملکرد بیش از 300 آنزیم و هضم بهتر غذا، بهبود سیستم ایمنی و رشد و بازسازی بافت های بدن مورد نیاز می باشد.

بدن شما روی را در خود ذخیره نمی کند بنابراین لازم است هر روز به اندازه کافی از این ماده معدنی استفاده کنید. پیشنهاد می شود روزانه 11 میلیگرم روی مصرف کنید؛ در نظر داشته باشید که روی مورد نیاز بدن زنان 8 میلیگرم در روز است، اما زنان باردار باید روزانه 11 میلیگرم و زنان شیرده 12 میلیگرم از این ماده معدنی استفاده کنند. یک رژیم غذایی سالم که حاوی میزان کافی روی باشد، نیاز بدن به این ماده معدنی را تامین می کند.

در این مقاله شما می توانید با علائم کمبود روی و اثرات آن در بدن آشنا شوید.

علائم کمبود روی

روی به منظور تولید سلول های جدید و بهبود فعالیت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود و در رشد فرد و سیستم تولید مثل و بازسازی سلول های بدن نقش مهمی ایفا می کند. در صورت کمبود روی، بدن شما قادر به تولید سلول های تازه و سالم نخواهد بود. در نتیجه ممکن است علائم زیر بروز کند:

 • کاهش بی دلیل وزن
 • بروز زخم هایی که بهبود پیدا نمی کنند.
 • کاهش سطح هوشیاری
 • کاهش حس بویایی یا چشایی
 • اسهال
 • از دست دادن اشتهاء
 • جراحات باز روی پوست

علل کمبود روی

اگر باردار هستید و به کمبود روی دچار شُدید، به احتمال زیاد مواد غذایی مورد نیاز بدن کودک تان تامین نخواهد شد. در صورتی که شما و همسرتان تصمیم دارید بچه دار شوید، باید توجه داشته باشید که کمبود روی خصوصاً در مردان، منجر به ناباروری خواهد شد.

نوزادان شیرخوار و سالخوردگان، بیش از سایر افراد احتمال دارد که به کمبود روی دچار شوند. زنان باردار نیز لازم است برای رشد کودک، بیش از افراد عادی روی مصرف کنند.

تشخیص کمبود روی

اگر پزشک مشکوک به کمبود روی در بدن شما است برای تشخیص دقیق تر کمبود روی، پلاسمای خون تان را آزمایش می کند. آزمایشات دیگری مانند آزمایش ادرار نیز در ارزیابی میزان روی بدن قابل انجام هستند.

ابتلا به برخی بیماری ها باعث می شود جذب روی در بدن با مشکل مواجه شود. کمبود روی می تواند به کمبود مس در بدن نیز منجر شود.

درمان کمبود روی

لازمه درمان کمبود روی، تغییر رژیم غذایی است. پس بهتر است برای تامین روی مورد نیاز بدن، از غذاها و خوراکی های زیر بیشتر استفاده کنید:

 • گوشت قرمز
 • مرغ
 • غلات
 • سبوس گندم
 • برنج
 • صدف

غذاهای سرشار از روی عبارتند از:

 1. گوشت
 2. غذاهای دریایی
 3. حبوبات
 4. آجیل
 5. لبنیات
 6. تخم مرغ
 7. غلات کامل

تاثیر روی در درمان آکنه و زخم های پوستی

روی ماده ای است که با از بین بردن سلول های آسیب زا، از سیستم ایمنی بدن محافظت می کند و در پیشگیری از ابتلا به بیماری ها موثر است.

از سوی دیگر مشاهده شده که مصرف روی در درمان آکنه موثر می باشد اما لازم است تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود تا تاثیرات روی و مکمل های مختلف در درمان آکنه بطور دقیق تر مشخص گردد.

فرم محصولات حاوی روی که برای درمان آکنه مصرف می شود به عوامل مختلفی بستگی دارد. در حال حاضر در خصوص اینکه بهترین شکل دارویی روی برای درمان آکنه چه فرم است، تحقیقات بیشتری در حال انجام است. استفاده از روی به شکل پماد موضعی، عوارض کمتری دارد اما به اندازه مصرف روی خوراکی، موثر نیست. علاوه بر اینکه این محصولات اثرات ضد التهابی دارند، مصرف روی به صورت پماد موضعی، در از بین بردن باکتری هایی که عامل ایجاد آکنه پوستی هستند، موثر خواهد بود.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کمبود روی چه عوارضی برای بدن خواهد داشت؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت Health Line ترجمه مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا