معرفی و خلاصه کتاب ذهن ثروت ساز

کتاب ذهن ثروت ساز (You are a Badass at Making Money: Master the Mindset of Wealth) نوشته جن سینسرو (Jen Sincero) در سال 2017 منتشر شده است و اشاره می کند که فراوانی مالی یک کار درونی است و با ذهنیت شما شروع می شود. کتاب ذهن ثروت ساز یک راهنمای تغییر زندگی از ترس و موانع موفقیت مالی به فراتر از آن چیزهایی است که در خواب و رویا آرزو دارید.

آرزوهای مبهم به نتایج مبهم منجر می شود؛ اهداف دقیق شما را به موفقیت های بزرگ می رساند. در ادامه شما می توانید خلاصه کتاب ذهن ثروت ساز را مطالعه نمایید.

تمرکز کنید، ایمان داشته باشید و اقدام کنید. تصمیم بگیرید چرا می خواهید ثروتمند شوید. هرچه دقیق تر، بهتر. چرا؟ چون ممکن است خیلی هیجان انگیز به نظر برسد، اما ایده داشتن یک چمدان پُر از پول به احتمال زیاد در شما انگیره ای ایجاد نکرده و الهام بخش نخواهد بود.

در قدم اول، به ندای قلبت گوش کن. آرزوی داشتن چه چیزی را داری که فقط با پول می توانی به آن برسی؟ برای پیدا کردن جواب آن، به این چهار سوال پاسخ دقیق بدهید:

  1. چرا پول می خواهم؟
  2. پول را صرف چه چیزی خواهم کرد؟
  3. برای بدست آوردن پول چه کاری خواهم کرد؟
  4. تا چه زمانی به پول مورد نظر خواهم رسید؟

برای رسیدن به آنچه که می خواهید باید مسئولیت کامل را بپذیرید و نباید دیگران را مسئول بدانید یا سرزنش کنید. تنها عواملی که می توانید کنترل کنید افکار و اقدامات خودتان است. وقتی سفارشی را به جهان و به کائنات می دهید تنها چیزهایی که برای رسیدن به خواسته تان نیاز دارید افکار و عملکرد خودتان است. حالا باید افکار و اقدامات خود را هوشمندانه و عاقلانه انتخاب کنید. با تلاش متمرکز سعی کنید شادتر باشید. اطراف خود را با افراد مثبت و پُر انرژی پُر کنید، افرادی که از شما حمایت کرده و تشویق تان می کنند. اجازه ندهید هیچ مانعی شما را متوقف کند یا باعث شود ایمان تان را به توانایی خود از دست بدهید.

نویسنده کتاب یادآوری می کند که نگرانی یعنی دعا کردن برای جذب آنچه که نمی خواهید. قصد کنید تمرکز خود را روی خواسته تان افزایش دهید، چون سریع ترین راه برای شکست خوردن این است که خودتان را متقاعد کنید که شکست خواهید خورد. تمام تلاش تان را بکنید تا انرژی مثبت را به زندگی خود جذب کنید و هر کاری که می کنید از خواسته قلبی تان دور نشوید، تا زمانی که هدف واضح داشته باشید، خیال تان راحت باشد و با آرامش و در چهارچوب زمانی مناسب به سوی اهداف تان حرکت کنید، به این ترتیب ثروت راهش را به سمت شما پیدا می کند.

تمام پیش فرض های قبلی را درباره پول رها کنید.

پول را در آغوش بکشید و در مسیر جریان پول قرار بگیرید، به این ترتیب پذیرای ثروت فراوانی باشید که تلاش می کند در این لحظه به سمت شما جاری شود.

  • آیا فکر می کنید ثروتمند شدن مانع دوستی ها و روابط تان می شود؟
  • آیا فکر می کنید ثروت فقط برای کسانی است که می خواهند خانه های بزرگ داشته باشند؟
  • آیا فکر می کنید پول می تواند شادی بخرد و به همین دلیل است که الان شاد نیستید؟

اعتقاد شما درباره پول در زمان کودکی تان شکل گرفته است، زمانی که مشاهده می کردید پول چه اثری روی زندگی اطرافیان تان دارد. اعتقاد شما درباره پول در طول زندگی تان شکل گرفته است و حالا، بدون اینکه خودتان از آن مطلع باشید، در ذهن ناخودآگاه تان با قدرت تمام شکل گرفته و نشسته است. حالا که یک فرد بالغ هستید، نگاه تان به پول تاثیر یک عادت است، یک عادت احتمالاً ناسالم. سینسرو ثروت را این گونه تعریف می کند: «توانایی داشتن تمام امکانات و تجاربی که برای رسیدن به زندگی اصیل و تمام و کمال نیاز داریم.»

ممکن است برای داشتن اصیل ترین زندگی یک عمارت بزرگ و یک هواپیمای شخصی لازم داشته باشید، یا بخواهید پیش پرداخت خانه پدر و مادرتان را بدهید و پول زیادی هم به خیریه کمک کنید. یا اینکه ممکن است برای داشتن اصیل ترین زندگی لازم باشد وام دانشجویی تان را تسویه کنید و آنقدر پول داشته باشید که بتوانید غذای گرم بخورید. آرزوها، خواسته ها، تمایلات و نیازهایتان منحصر به فرد هستند. اینطور نیست که همه به دنبال یک عمارت آنچنانی باشند. تعریف شما از ثروت تعیین می کند که دنبال چه چیزی هستید. موضوع این است که اگر به نظرتان ثروتمند بودن جذابیتی نداشته باشد، هرگز ثروتمند نخواهید شد. اگر از پول بترسید، پول مانند طاعون از شما فرار می کند. پس پیش فرض هایی را که درباره پول داشته اید کنار بگذارید و زندگی ای را تصور کنید که پُر از ثروت است. به این ترتیب پولی که می خواهید راهش را به سمت شما پیدا خواهد کرد.

گام بزرگ خود را مشخص کن، به ترست غلبه کن و انجامش بده. هرچه از دهانت بیرون بیاید وارد زندگی ات می شود.

وقتی متوجه شُدید چه اعتقادات محدود کننده ای درباره پول دارید، سپس باید تشخیص دهید این اعتقادات از کجا وارد ذهن شما شده است. اول به زبان و کلماتی که استفاده می کنید دقت کنید، و ببینید در زندگی روزمره تان چطور درباره پول صحبت می کنید. احتمالاً با عبارت هایی مثل نمی توانم و کاش و می خواهم کمی بیش از حد آشنایی دارید! چه مزخرفاتی درباره پول وارد ذهن تان شده و اینها از کجا آمده است؟

باید تست حقیقت یابی انجام دهید. جلوی آئینه بایستید و از خودتان بپرسید هر بار که آخر ماه حساب بانکی تان را چک می کنید چه احساسی دارید؟ کلماتی را که قبلاً استفاده می کردید با عبارت های می توانم و دارم و سپاسگزارم جایگزین کنید. حالا آماده باشید تا با ترس هایتان مواجه شوید. همین حالا چه کاری می توانید انجام دهید که شما را یک قدم در مسیر رسیدن به بزرگترین رویاهایتان به جلو برده و از منطقه امن درماندگی خارج کند؟ وسوسه نشوید که بگویید هیچ کاری از دستم بر نمی آید. فقط باید انجام دهید. باید اقدام کنید. چه احساسی دارید؟

سینسرو می گوید: «خودت را به داخل آتش بینداز. با تمام قدرت و سرعت به سمت بزرگترین ترس هایت حرکت کن. در جهت رسیدن به رویاهایت قدم های بزرگ و متهورانه بردار. حتی اگر از ترس به خودت می لرزی، اجازه نده این ترس مانع حرکتت شود.» وقتی یک قدم ترسناک به سمت ثروت بر می دارید، نه تنها بالاخره افکارتان را به اقدام عملی تبدیل می کنید، بلکه به خودتان این فرصت را می دهید که آنچه را که مدام از آن اجتناب می کردید تجربه کنید. به افکارتان توجه کنید، به احساس تان، و اینکه با برداشتن اقدامات عملی و در نتیجه حرکت کردن به سمت اهداف تان چه اتفاقاتی برایتان می افتد. به همه اینها توجه کنید. آن را بپذیرید. به آن توجه کنید. سپس به آینده چشم بدوزید و به موانع سر راه خود غلبه کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا