تحلیل DNA معمای مرگ زندانی شماره 7 را حل کرد

تحلیل DNA یک معمای هفتاد ساله را حل کرد. این تحلیل نشان داد زندانی شماره 7 که 40 سال در زندان اسپاندائو برلین (Spandau prison in Berlin) بود، در حقیقت رودلف هس (Rudolf Hess) افسر ارشد نازی (معاون هیتلر) بوده است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، پژوهشگران مرکز Walter Reed Army Medical Center با همکاری دانشگاه سالزبورگ نمونه خون به جا مانده از هس را بررسی و دی ان ای یکی از افراد خانواده او را تحلیل و مقایسه کردند. آنها پس از انجام این آزمایش ها به نتیجه 99.99 درصد مثبت دست یافتند.

یکی از عجیب ترین داستان های جنگ جهانی دوم در 10 می 1941 میلادی آغاز می شود. رودلف هس یکی از افسران ارتش نازی سواربر یک هواپیمای جنگی Messerschmitt Bf-110 از مقر هوایی Augsburg-Haunstetten در آلمان به سمت دریای شمال و اسکاتلند پرواز کرد، سپس با چتر نجات روی زمین فرود آمد.

مشخص شد دلیل این اقدام عجیب یکی از قدرتمندترین افسران ارتش نازی هم بسیار عجیب است. طبق مدارک، هس بیم از آن داشت که آلمان بین دو جبهه انگلیس و فرانسه گیر بیفتد و به همین دلیل تصمیم گرفته بود با یک پرواز بدون اجازه از خطوط دشمن عبور کند و مذاکراتی برای صلح انجام دهد.

نتیجه این اقدام برخلاف انتظارهای هس بود. هیتلر پس از آنکه متوجه شد هس این اقدام را انجام داده، ماموریت را رد کرد و دستور قتل او را صادر کرد. هس را نیز ارتش انگلیس دستگیر کرد و در برج لندن زندانی شد.

پس از آنکه آلمان در سال 1945 میلادی تسلیم شد و دادگاه نورمبرگ نیز برگزار شد، او در برابر اتهام های جنگی بی گناه شناخته شد؛ اما به دلیل جرم های زمان صلح گناهکار شناخته و به حبس ابد در زندان اسپاندائو محکوم شد. هس تا زمان خودکشی در سن 93 سالگی (1987 میلادی) در این زندان ساکن بود. در حقیقت او تنها زندانی آنجا بود، اما پس از مرگ او شایعاتی به وجود آمد که طبق آنها فردی که در زندان درگذشته هس نبوده است.

به هر حال در سال 1982 میلادی در یک پروژه تحقیقاتی DNA، پژوهشگری که به عنوان پزشک در اسپاندائو فعالیت می کرد، خون زندانی شماره 7 (هس) را به عنوان یک آزمایش روتین جمع آوری و نگهداری کرد. این نمونه بطور انحصاری مهر و موم شد و هنوز هم وجود دارد. در این تحقیق پژوهشگران نمونه خون هس را با DNA مربوط به یکی از بستگان مذکر او مقایسه کردند. نتیجه آزمایش های آنها نشان دهنده تطابق کامل نمونه ها بود. به این ترتیب می توان شایعات مربوط به فرار هس را برای همیشه فراموش کرد.

منابع

خبر علمی «تحلیل DNA معمای مرگ زندانی شماره 7 را حل کرد» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به NewScientist و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا