چرا تماشای تلویزیون در تاریکی ضرر دارد؟

برخی از مردم فکر می کنند تماشای تلویزیون مثل رفتن به سینما است. آنها با کشیدن پرده و خاموش کردن چراغ ها، اتاق تماشای تلویزیون را تاریک می کنند. آنها متوجه نیستند که تماشای تلویزیون در تاریکی برای چشم ضرر دارد.

چشم انسان با نور سفید، بهترین وضعیت دید را دارد و به وضوح می تواند جزئیات را تشخیص دهد. به همین دلیل، وجود نوری ضعیف هنگام تماشای تلویزیون ضروری است. البته این نور نباید مستقیم بر تلویزیون بتابد زیرا تا حدی از صفحه ی تلویزیون منعکس شده و چشم را آزار می دهد.

تماشای تلویزیون در اتاق تاریک دو ضرر دارد:

  1. اول اینکه روشنایی صفحه ی تلویزیون در چنین اتاقی، چشم را خیره کرده و نورش درون چشم منعکس می شود و این بر شبکیه اثر نامطلوب دارد.
  2. دوم، لرزش تصاویر تلویزیون در تاریکی بیشتر به چشم می آید و این باعث خستگی چشم می شود.

بنابراین بهترین محل برای تماشای تلویزیون اتاقی است که روشن باشد؛ و البته این موضوع را می توان به موبایل ها نیز بسط داد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا تماشای تلویزیون در تاریکی ضرر دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند 1384 با شابک 3-72-6229-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

  1. در مورد دلیل اول که در مورد تاثیر بر شبکیه چشم است چیزی نمیدانم و فکر هم نمیکنم آسیب خاصی رو بهمراه داشته باشد. ولی کلن تماشای تلویزیون در تاریکی لذت زیادی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا