خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / نجوم / چرا زمین به دور خورشید می چرخد؟
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

چرا زمین به دور خورشید می چرخد؟

چه عاملی کره ی زمین و تمام سیاره های دیگر منظومه شمسی را به حرکت در می آورد؟

بنا به نظریه ای که درباره ی منشاء منظومه ی شمسی ارائه شده است، در حدود پنج میلیارد سال قبل، غبار ابر مانند عظیمی تشکیل شد و به چرخش در آمد. غبار مورد بحث سپس پهن شد و به صورت یک بشقاب یا صفحه ی عظیم در آمد و نقطه ی داغ مرکزی آن هم به خورشید مبدل گردید. قسمت های بیرونی غبار مزبور توانستند به صورت جسم های چرخنده ای از یکدیگر جدا شوند و بعد از فشرده شدن، به شکل سیاره ها در آمدند. از اینجاست که سیاره های کنونی از جمله کره ی زمین خودمان، همچنان و دائماً در حال حرکت هستند.

اما چرا کره ی زمین و بقیه ی سیاره های منظومه ی شمسی به اعماق کائنات بیکران نگریختند؟ جواب این است: وجود جاذبه یا نیروی کشش عظیم و سرسام آور خورشید بود که مانع از این کار شد. بنا بر قانون حرکت نیوتن، هر جسم متحرکی به حرکت خود در خط مستقیم ادامه خواهد داد مگر اینکه نیرویی خارجی مانع از حرکتش شود. به این ترتیب، یک سیاره ی متحرک به گریختن از مدار خورشید در یک خط مستقیم کشیده می شود.

چرخش سیاره ها به دور خورشید

چرخش سیاره ها به دور خورشید

آن نیروی خارجی که جلوی گریختن سیاره را می گیرد و آن را در مدار خود نگه می دارد، «جاذبه ی خورشید» است. سیاره در مدار خود با سرعتی حرکت می کند که به فاصله اش از خورشید بستگی دارد. در صورتی که سیاره به خورشید نزدیک تر باشد، سریع تر حرکت می کند و چنانچه دورتر باشد حرکتش آهسته تر خواهد بود.

کره زمین با سرعتی معادل ۳۰ کیلومتر در ثانیه (زمانی که در مدارش به خورشید نزدیک تر است) و با سرعتی معادل ۲۹ کیلومتر در ثانیه (زمانی که فاصله ی مدارش از خورشید به بیشترین حد می رسد) به دور خورشید می چرخد.

سیاره در مدار خود (زمانی که از همیشه به خورشید نزدیک تر باشد) با نیرویی به سوی خورشید کشیده می شود که از نیروی وارده بر سیاره ای که در فاصله ی دورتری از خورشید حرکت می کند، به مراتب بیشتر است.

سیاره ی مریخ با سرعت متوسط ۴۸ کیلومتر در ثانیه، و سیاره ی پلوتو با سرعت متوسط ۴.۵ کیلومتر در ثانیه به دور خورشید می چرخند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا زمین به دور خورشید می چرخد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

یک دیدگاه

  1. شما گویا در زمان نیوتن زندگی میکنید و هنوز مثل نبوان جاذبه یا گرانش را یک نیرو میدانید . عزیز من طبق نسبیت انشتین هر جسم سنگین فضای اطراف خودش را خم میکنه و علت اینکه زمین و سیارات دیگر دور خورشید میگردند نیروی کششی خورشید نیست بلکه گودالی که خورشید در اطراف خودش ایجاد کرده سیارات درون این گودال مجبور به گردش به دور خورشیدند . هر چه جسم به خورشید نزدیکتر باشه شیب گودالش بیشتره و جسم سریعتر میچرخه و هر چه دورتر باشه شیب گودال کمتره و جسم آهسته تر میچرخه. ویدیوهایی وجود داره که جسم سنگینی را وسط یک پارچه که از چهار طرف کشیده شده قرار دادند و این جسم ایجاد گودال در وسط پارچه ایجاد کرده . سپس تیله هایی به طرف گودال رها میکنند و خیلی قشنگ این تیله ها به صورت بیضوی دور جسم سنگین میچرخند

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*

x

پیشنهاد یو سی برای مطالعه

چگونه قاچ های ساعتی تعیین شدند؟

چگونه قاچ های ساعتی تعیین شدند؟

قبل از تعیین قاچ های ساعتی، آشفتگی های بسیار زیادی در کارهای ...