چرا زمین به دور خورشید می چرخد؟

چه عاملی کره ی زمین و تمام سیاره های دیگر منظومه شمسی را به حرکت در می آورد؟

بنا به نظریه ای که درباره ی منشاء منظومه ی شمسی ارائه شده است، در حدود پنج میلیارد سال قبل، غبار ابر مانند عظیمی تشکیل شد و به چرخش در آمد. غبار مورد بحث سپس پهن شد و به صورت یک بشقاب یا صفحه ی عظیم در آمد و نقطه ی داغ مرکزی آن هم به خورشید مبدل گردید. قسمت های بیرونی غبار مزبور توانستند به صورت جسم های چرخنده ای از یکدیگر جدا شوند و بعد از فشرده شدن، به شکل سیاره ها در آمدند. از اینجاست که سیاره های کنونی از جمله کره ی زمین خودمان، همچنان و دائماً در حال حرکت هستند.

اما چرا کره ی زمین و بقیه ی سیاره های منظومه ی شمسی به اعماق کائنات بیکران نگریختند؟ جواب این است: وجود جاذبه یا نیروی کشش عظیم و سرسام آور خورشید بود که مانع از این کار شد. بنا بر قانون حرکت نیوتن، هر جسم متحرکی به حرکت خود در خط مستقیم ادامه خواهد داد مگر اینکه نیرویی خارجی مانع از حرکتش شود. به این ترتیب، یک سیاره ی متحرک به گریختن از مدار خورشید در یک خط مستقیم کشیده می شود.

آن نیروی خارجی که جلوی گریختن سیاره را می گیرد و آن را در مدار خود نگه می دارد، «جاذبه ی خورشید» است. سیاره در مدار خود با سرعتی حرکت می کند که به فاصله اش از خورشید بستگی دارد. در صورتی که سیاره به خورشید نزدیک تر باشد، سریع تر حرکت می کند و چنانچه دورتر باشد حرکتش آهسته تر خواهد بود.

کره زمین با سرعتی معادل 30 کیلومتر در ثانیه (زمانی که در مدارش به خورشید نزدیک تر است) و با سرعتی معادل 29 کیلومتر در ثانیه (زمانی که فاصله ی مدارش از خورشید به بیشترین حد می رسد) به دور خورشید می چرخد.

سیاره در مدار خود (زمانی که از همیشه به خورشید نزدیک تر باشد) با نیرویی به سوی خورشید کشیده می شود که از نیروی وارده بر سیاره ای که در فاصله ی دورتری از خورشید حرکت می کند، به مراتب بیشتر است.

سیاره ی مریخ با سرعت متوسط 48 کیلومتر در ثانیه، و سیاره ی پلوتو با سرعت متوسط 4.5 کیلومتر در ثانیه به دور خورشید می چرخند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا زمین به دور خورشید می چرخد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

‫15 دیدگاه

 1. سلام یه نظریه جالب دارم که میتونه خیلیها رو متقاعد کنه چرا سیارات به دور خورشید میچرخند و این نیرو دائمی هست. لطفا راهنمایی کنید کجا باید این نظریه رو ثبت کرد که دانشمندان بتونن در موردش نظر بدن و حتی تحقیقات جدیدی رو شروع کنن و کلا نظریه های قبلی از بین میره. ممنون

 2. یه سوال مهم
  اگر جاذبه خورشید اینقدر قوی هست که توانسته سیارات غول پیکری مانند مشتری و زحل رو نگه داره پس چطور فضانوردان در خارج از
  جو زمین میتوانندمعلق باشند خب باید که در این صورت همه تحت تاثیر خورشید قرا بگیرند
  و حتی ماه هم سمت خورشید جذب شود
  و حتی نباید فضانوردان ادعا کنند که خلاف جاذبه خورشید به سمت مریخ حرکت میکنند

 3. اگه جاذبه خورشید باعث شده همه سیاره ها دورش جمع شن، اون موقع باید کل سیاره ها بچسبن به خورشید که.
  چرا یه سیاره رو زیاد جذب کرده یکیو کم؟؟

 4. برای من مورد قبول نیست چون هنوز دلیل اسباب چرخ زمین را نفهمیدم و هنوز به گرد بودن زمین اعتقاد ندارم.

  1. آقای صادق صالحی سلام برای اینکه گرد بودن زمین را ببینی و درک کنی برو کنار دریا کشتی هایی که حرکت می کنند و دور می شوند دقیق نگاه کن اگر خوب دقت کنی می بینی که کشتی ها که دارند دور می شوند کم کم انگار دارند در آب (دریا) فرو می روند این نشان می دهد که زمین قوس دارد. ما که شمال هستیم این مسئله برای ما عادی است
   یعنی ابعاد کشتی علاوه بر اینکه کوچکتر می شوند کم کم فرو هم می روند اگر سطح زمین مسطح بود فقط باید ابعاد کشتی کوچک و کوچک تر می شود و نهایت یک نقطه می شد ولی اینطوری نیست.

   1. محو شدن کشتی ها در افق نه به خاطر انحنا بلکه به دلیل پدیده پرستکتیو یا شکست نور یا سراب نوریه که به چشم بیننده ساحل اینطور به نظر میاد در حالی که درست همان زمان محو شدن کشتی ها با دوربین های سوپر زوم ، زوم شود کشتی ها دوباره مشاهده خواهد شد کما اینکه مشاهده شده است

 5. (قسمت های بیرونی غبار مزبور توانستند به صورت جسم های چرخنده ای از یکدیگر جدا شوند و بعد از فشرده شدن، به شکل سیاره ها در آمدند. از اینجاست که سیاره های کنونی از جمله کره ی زمین خودمان، همچنان و دائماً در حال حرکت هستند.)
  دليل حركت زمين چيه؟
  چرا توانستند به صورت جسم هاي چرخنده اي خارج بشن؟
  چه نيرويي باعث اين امر شد؟
  اين نيرو چرا از بين نميره؟
  و در كل چه نيروي به جز جاذبه ي خورشيد عامل حركت زمينه؟

  1. همکلاسی و همراه خوب یو سی؛ علی عزیز
   با سلام و احترام
   در صورتی که سایر مقالات یو سی را نیز مطالعه نمایید، پاسخ تمام سوالات شما موجود می باشد.

  2. ببین نیرویی که به یک جسم وارد میشه باید توسط یک نیروی دیگه خنثا بشه ، خود به خود که از بین نمیره

 6. شما گویا در زمان نیوتن زندگی میکنید و هنوز مثل نبوان جاذبه یا گرانش را یک نیرو میدانید . عزیز من طبق نسبیت انشتین هر جسم سنگین فضای اطراف خودش را خم میکنه و علت اینکه زمین و سیارات دیگر دور خورشید میگردند نیروی کششی خورشید نیست بلکه گودالی که خورشید در اطراف خودش ایجاد کرده سیارات درون این گودال مجبور به گردش به دور خورشیدند . هر چه جسم به خورشید نزدیکتر باشه شیب گودالش بیشتره و جسم سریعتر میچرخه و هر چه دورتر باشه شیب گودال کمتره و جسم آهسته تر میچرخه. ویدیوهایی وجود داره که جسم سنگینی را وسط یک پارچه که از چهار طرف کشیده شده قرار دادند و این جسم ایجاد گودال در وسط پارچه ایجاد کرده . سپس تیله هایی به طرف گودال رها میکنند و خیلی قشنگ این تیله ها به صورت بیضوی دور جسم سنگین میچرخند

  1. سلام دوست عزیز چقد قشنگ توضیح دادید استفاده کردم…. ای کاش میشد کتابی در این موارد بهم معرفی کنید

  2. برادر شما بعضی چیزها رو درست گفتی ولی بعضی چیزها رو نمیشه با قانون نسبیت انیشتین ثابت کرد مثلا این تیله ها که دور چاله میگردن بالاخره باید بیفت توچاله اما نمیوفتن پس این نظریه میتونه نقض شه و امروزه دانشمندان دارند به این پی میبرن که دلیل اصلی این جاذبه گردش خورشید به دور خودش هست از این رو که دانشمندان با تلسکوپ به ستاره های مرکزی کهکشان نگاه کردن و فهمیدن که سرعت چرخش این ستاره ها به دور خودشون سریع تر از چرخش ستاره های حاشیه کهکشان هست برای همین کهکشان به نسبت مرکز خودش دوران داره اگه قانون نسبیت رو دقیق خونده باشین میفهمین این قانون فقط داره این نیرو رو برسی میکنه ولی منشا اون رو نمیگه.

  3. خب اینطور باشه آخر سر باید به این گودی نزدیک شیم تا بیفتیم توش اگه داخل گود باشیم اگه هم نباشیم ک باید ی دلیل دیگ برا چرخش دور خورشید باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا