خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / طبیعت / چرا در تابستان هوا گرم است؟
نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام، خدمات و…

چرا در تابستان هوا گرم است؟

در زمستان، نیمکره ی شمالی تقریباً ۵ میلیون کیلومتر نسبت به فصل تابستان به خورشید نزدیک تر است. اما اختلاف دما به علت دوری زمین از خورشید نیست بلکه به خاطر «مایل بودن» محور زمین در حین گردش به دور خورشید است.

دانشمندان متوجه شده اند که خط استوا ۲۳ درجه و ۱۵ دقیقه نسبت به مسیر حرکت زمین به دور خورشید، مایل است. محور گردش زمین به دور خورشید همیشه در جهت ستاره ی قطبی است. به همین دلیل در قسمتی از سال، قطب شمال به خورشید نزدیک تر و در قسمت دیگری از سال، از خورشید دورتر می شود. وقتی قطب شمال به طرف خورشید است، در نیمکره ی شمالی فصل تابستان، و در نیمکره ی جنوبی زمستان است. ولی وقتی قطب شمال از خورشید دور می شود، در نیمکره ی شمالی فصل زمستان، و در نیمکره ی جنوبی فصل تابستان خواهد بود.

اختلاف درجه ی حرارت هوا با فصل ها صورت می گیرد زیرا اشعه ی خورشید در فصل زمستان انحراف بیشتری دارد و در تابستان، این انحراف کمتر است. این شعاع های منحرف، به دو علت گرمای کمتری تولید می کنند. اول اینکه، گرمای خود را در منطقه ی گسترده تری از زمین منتشر می سازند. دوم، شعاع های نور هنگامی که از اتمسفر زمین عبور می کنند، گرمای بیشتری را از دست می دهند. عوامل دیگری هم هستند که در تنظیم آب و هوا کمک می کنند مانند آب، خاک و ارتفاع.

«آب» اثر تثبیت کننده ای دارد و باعث می گردد که آب و هوا چندان دچار اختلاف درجه ی زیاد نشوند. «خاک» حرارت را ذخیره نمی سازد و به این ترتیب، تغییرات زیاد درجه ی حرارت، در مناطق گسترده ای از زمین به وجود می آید. هوا در «ارتفاعات» بالا رقیق است و نمی تواند مقدار زیادی حرارت جذب کند. بنابراین، در ارتفاعات بالاتر، درجه ی حرارت کمتر است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*

x

پیشنهاد یو سی برای مطالعه

چرا هر روز صبح آب و لیموترش بخوریم؟

چرا هر روز صبح آب و لیموترش بخوریم؟

در رژیم های غذایی کاهش وزن و رژیم های مخصوص افراد دیابتی، ...