چرا آب اقیانوس اطلس سبز رنگ است؟

حدود سه چهارم از سطح زمین پوشیده از آب است. کره زمین سه اقیانوس اصلی دارد که عبارتند از:

  1. اقیانوس اطلس
  2. اقیانوس آرام
  3. اقیانوس هند

اقیانوس منجمد شمالی قسمتی از اقیانوس اطلس محسوب می‌شود. همچنین اقیانوس منجمد جنوبی از به هم پیوستن حاشیه جنوبی سایر اقیانوس‌ها به وجود آمده است.

اقیانوس اطلس توده عظیمی از آب است که آفریقا و اروپا را از قاره آمریکا جدا می‌کند. با وجود اینکه وسعت این اقیانوس کمتر از نصف وسعت اقیانوس آرام است، اما دارای انشعابات ثانویه بسیاری مثل دریای مدیترانه و اقیانوس منجمد شمالی است.

دریای مدیترانه بین اروپای جنوبی، آفریقا و آسیای جنوب غربی قرار دارد. این دریا از غرب توسط تنگه‌ای باریک به نام جبل الطارق به اقیانوس اطلس مربوط و از شمال شرقی توسط دریای مرمره با دریای سیاه در ارتباط است.

یکی از نکات جالب توجه راجع به اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه این است که آب دریای مدیترانه آبی رنگ است، ولی رنگ آب اقیانوس اطلس سبز رنگ است. آیا می‌دانید چرا؟

وقتی نور بر جسمی می‌تابد، جسم قسمتی از آن را جذب و قسمتی را منعکس می‌کند. نور خورشید طول موج‌های مختلفی دارد. ما هر طول موج را به یک رنگ خاص می‌بینیم. وقتی نور خورشید بر سطح آب می‌تابد، آب طول موج‌های نزدیک به طول موج قرمز را بیشتر جذب می‌کند. طول موج آبی کمتر از سایر طول موج‌ها جذب می‌شود.

به این ترتیب نور آبی بیشتر بازتابیده می‌شود و آب، آبی دیده می‌شود. به همین دلیل آب دریای مدیترانه مانند آب اکثر دریاها و اقیانوس‌ها آبی رنگ است. علت سبز رنگ بودن آب اقیانوس اطلس، تجزیه و فساد گیاهانی است که در بستر آن رشد می‌کنند. این گیاهان پس از پوسیدگی، رنگدانه‌های زردی آزاد می‌کنند که در آب حل می‌شوند.

بنابراین آب این اقیانوس، علاوه بر طول موج آبی، طول موج زرد را نیز باز می‌تاباند. انعکاس دو طول موج زرد و آبی باعث می‌شود که آب اقیانوس اطلس سبز به نظر آید.

منابع

  1. کتاب چرا، چطور، چگونه؟ نوشته دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال. ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز. موسسه نشر و تحقیقات ذکر. تیر 1393.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا