خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / پزشکی / چرا رشد قامت انسان متوقف می شود؟
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

چرا رشد قامت انسان متوقف می شود؟

قامت انسان، زمانی که متولد می شود، به صورت عادی و معمولی در حدود نیم متر است و در بیست سالگی قد انسان به صد و شصت سانتی متر (یعنی تقریباً سه برابر قدش در هنگام تولد) می رسد.

چرا انسان نمی تواند به صورت دائمی رشد کند؟
چه چیزی جلوی رشد او را می گیرد؟
چرا بدن انسان بیش از این اندازه ی معمولی که دارد، بزرگتر نمی شود؟

شما می توانید در ادامه پاسخ همه ی این سوال ها مطالعه کنید.

در بدن ما غده هایی وجود دارند که «غده های مترشحه ی داخلی» نامیده می شوند و رشد بدن ما را نظم و ترتیب می بخشند. این غده ها عبارتند از:

  • غده ی تیروئید در گردن
  • غده ی هیپوفیز که به مغز پیوسته است
  • غده ی تیموس که در قفسه ی سینه قرار دارد
  • غده های جنسی

هیپوفیز نام یکی از غده های درون بدن است که در گردن قرار دارد و باعث رشد استخوان ها می گردد. اگر زیاد کار کند، بازوها، پاها و دست ها بزرگ و کشیده خواهند شد و بر عکس، در صورتی که غده هیپوفیز به خوبی و به طرز مناسب فعالیت نداشته باشد، قامت انسان بلند نخواهد شد و انسان کوتاه قد می شود.

هر نوزادی که متولد می شود، یک غده ی بزرگ در قفسه سینه به نام غده ی تیموس دارد. غده ی تیموس عامل رشد قامت انسان است و در دوره ای که انسان دوران خردسالی را طی می کند، غده ی تیموس پیوسته بزرگ می شود. اما همین که انسان به سن سیزده یا چهارده سالگی می رسد، غده ی تیموس جمع می شود و فعالیت آن به تدریج متوقف می شود.

غده ی تیموس و غده های جنسی در جهتی مخالف همدیگر فعالیت می نمایند. به عبارت دیگر، زمانی که غده ی تیموس در حال کاهش فعالیت است، غده های جنسی به تدریج رو به رشد کردن می گذارند. بنابراین، چون انسان در حدود سن بیست و دو سالگی از لحاظ جنسی بلوغ کامل می یابد، رشد اندامش رو به توقف می گذارد.

گاهی اوقات، غده های جنسی خیلی زود رشد می کنند و در نتیجه باعث می شوند که رشد غده ی تیموس متوقف گردد. در چنین وضعیتی، قامت انسان در یک اندازه ی متوسط باقی خواهد ماند و بیش از آن رشد نخواهد کرد. بعضی مواقع نیز پیش می آید که غده های جنسی تنبل می شوند و رشدشان خیلی دیر شروع می گردد. در چنین حالتی، غده ی تیموس به کار خود ادامه می دهد و قامت انسان را به اندازه ای بلندتر از حد معمول می رساند.

چون پاها دیرتر ولی بیشتر از سایر اعضای بدن رشد می کنند، از این رو، کند بودن نا به هنگام تیموس باعث کوتاه شدن پاها نیز خواهد شد. ناپلئون بناپارت امپراطور فرانسه در اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹، یکی از افرادی بود که به همین علت به کوتاه بودن پا دچار شده بود.

پس از بیست و پنج سالگی هنوز هم رشد بدن انسان به صورت آرام و خیلی آهسته ادامه می یابد. اما در حدود سی و پنج تا چهل سالگی به اندازه ی نهایی خود خواهد رسید و بیش از آن رشد نخواهد کرد. از آن به بعد، قامت انسان نه تنها بزرگتر و یا بلندتر نخواهد شد بلکه یک سیر معکوس را در پیش خواهد گرفت. به عبارت دیگر، در هر ده سال، در حدود دو سانتی متر از طول بدن انسان کاسته خواهد شد. البته، این وضعیت به این سبب پیش می آید که غضروف های مفصل ها و ستون فقرات انسان به تدریج خشک و سفت می شوند و قابلیت انعطاف خود را از دست می دهند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا رشد قامت انسان متوقف می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page
پذیرش آگهی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*