چرا نباید هر روز دوش بگیریم؟

دوش گرفتن یا حمام رفتن روزانه، واقعاً به پوست و سلامت عمومی‌مان آسیب می‌رساند. بسیاری از افراد از کودکی یاد گرفته‌اند که باید تقریباً هر روز دوش بگیرند یا به حمام بروند. ولی آیا واقعاً شستشوی بدن‌مان به این میزان لازم است؟ یا اینکه دوش گرفتن می‌تواند بعد از یک روز طولانی، احساس آرامش یا شادابی به ما بدهد و بعد از یک جلسه تمرین شَدید ورزشی باعث پاکیزگی‌تان شود؟

در اصل بیشتر از هفته‌ای یک یا 2 بار، نیازی به دوش گرفتن ندارید، و شستشوی سریع روزانه در دستشویی برای شادابی کافی است. شگفت زده شده‌اید؟

طبق گفته‌های دکتر رانلا هرش – متخصص پوست – دوش گرفتن روزانه تاثیر خوب و مطلوبی روی بدن ندارد. حمام گرم باکتری‌های مفید را از روی پوست پاک می‌کند. پوست، ناخن و موها را خشک می‌کند و دستگاه ایمنی بدن‌تان را نیز ضعیف می‌کند. دکتر هرش می‌گوید ما معمولاً بیش از حد حمام می‌رویم. اگر هر روز ورزش نمی‌کنید یا کار بدنی ندارید که مجبور شوید ساعت‌های زیاد عرق بریزید، پس قطعاً به دوش گرفتن یا حمام رفتن روزانه نیاز ندارید.

شستشوی روزانه پوست دقیقاً باعث می‌شود باکتری‌های مفیدی که برای سلامتی‌مان ضروری هستند، از روی پوست پاک شوند. به علاوه، حمام گرفتن مکرر باعث ایجاد ترک‌های بسیار کوچکی روی پوست می‌شود و بدن‌تان را در معرض عفونت‌ها قرار می‌دهد. همچنین دوش گرفتن هر روز موها و پوست‌تان را خشک می‌کند. آب داغ ناخن‌ها را منبسط می‌کند و باعث ورقه ورقه شدن و ترک خوردن‌شان می‌شود. به عبارتی ناخن‌ها با شستشوی زیاد، رطوبت و چربی‌شان را از دست می‌دهند و خشک و پوسته پوسته می‌شوند.

منابع

  1. دکتر محمدعلی نیلفروش زاده (متخصص پوست و مو). مجله خانواده سبز.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا