چرا کاخ سفید، سفید است؟

آیا می دانید «کاخ سفید» از روز اول سفید نبوده و یا به عبارت دیگری همیشه «کاخ سفید» نامیده نمی شد؟

این کاخ قدیمی ترین ساختمان متعلق به حکومت فدرال آمریکا می باشد که سنگ بنایش در روز 13 اکتبر 1792 میلادی گذاشته شد.

طراح این کاخ یک معمار ایرلندی تبار به نام «جیمز هوبان» بود که در مسابقه ی معماری برای انتخاب طرح خانه ی رئیس جمهور برنده شد. کاخ سفید در ابتدا «خانه ی رئیس جمهور»، «بنای رئیس جمهور» و حتی «قصر رئیس جمهور» نامیده می شد.

حالا ممکن است بپرسید: پس چطور شد که ناگهان نام «کاخ سفید» را روی این بنا گذاشتند؟

این کاخ در ابتدا از یک سنگ سیاه متمایل به خاکستری ساخته شده بود. در جریان جنگ سال 1812 میلادی، سربازان بریتانیایی به واشینگتن حمله کردند و این کاخ را در روز 24 آوریل 1812 میلادی به آتش کشیدند و از این کاخ فقط دیوارهای آن باقی ماند.

با نظارت جیمز هوبان، کاخ بازسازی و نوسازی آن تا در سال 1817 میلادی به پایان رسید. برای اینکه سیاهی های ناشی از آتش سوزی سال 1812 میلادی پوشانده شود، کاخ را با رنگ سفید نقاشی کردند. از آن روز به بعد، این بنا را «کاخ سفید» نامیده اند. تنها در سال 1902 میلادی بود که تئودور روزولت اسم این کاخ را نام رسمی مقر رئیس جمهور آمریکا قرار داد.

نکته ی جالب این است که بسیاری از اتاق های کاخ سفید را با اسم رنگشان می شناسند. به عنوان مثال، «اتاق آبی» (که بیضی شکل است) اتاق پذیرایی رئیس جمهور و خانواده اش محسوب می شود. «اتاق سرخ» اتاقی است که درون آن را با اشیایی از دوران استعمار انگلستان آراسته اند. «اتاق سبز» با اشیایی از دوران ریاست جمهوری جان آدامز و توماس جفرسون تزئین شده است. اتاقی هم در طبقه ی بالای کاخ سفید است که آن را «مهمانخانه ی گل سرخ» می نامند و سکونتگاه رئیس جمهور و خانواده اش به شمار می رود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «چرا کاخ سفید، سفید است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا