تاریخمجله چرا و چگونه؟

چرا کاخ سفید، سفید است؟

تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

آیا می دانید «کاخ سفید» از روز اول سفید نبوده و یا به عبارت دیگری همیشه «کاخ سفید» نامیده نمی شد؟

این کاخ قدیمی ترین ساختمان متعلق به حکومت فدرال آمریکا می باشد که سنگ بنایش در روز ۱۳ اکتبر ۱۷۹۲ میلادی گذاشته شد.

طراح این کاخ یک معمار ایرلندی تبار به نام «جیمز هوبان» بود که در مسابقه ی معماری برای انتخاب طرح خانه ی رئیس جمهور برنده شد. کاخ سفید در ابتدا «خانه ی رئیس جمهور»، «بنای رئیس جمهور» و حتی «قصر رئیس جمهور» نامیده می شد.

حالا ممکن است بپرسید: پس چطور شد که ناگهان نام «کاخ سفید» را روی این بنا گذاشتند؟

این کاخ در ابتدا از یک سنگ سیاه متمایل به خاکستری ساخته شده بود. در جریان جنگ سال ۱۸۱۲ میلادی، سربازان بریتانیایی به واشینگتن حمله کردند و این کاخ را در روز ۲۴ آوریل ۱۸۱۲ میلادی به آتش کشیدند و از این کاخ فقط دیوارهای آن باقی ماند.

با نظارت جیمز هوبان، کاخ بازسازی و نوسازی آن تا در سال ۱۸۱۷ میلادی به پایان رسید. برای اینکه سیاهی های ناشی از آتش سوزی سال ۱۸۱۲ میلادی پوشانده شود، کاخ را با رنگ سفید نقاشی کردند. از آن روز به بعد، این بنا را «کاخ سفید» نامیده اند. تنها در سال ۱۹۰۲ میلادی بود که تئودور روزولت اسم این کاخ را نام رسمی مقر رئیس جمهور آمریکا قرار داد.

نکته ی جالب این است که بسیاری از اتاق های کاخ سفید را با اسم رنگشان می شناسند. به عنوان مثال، «اتاق آبی» (که بیضی شکل است) اتاق پذیرایی رئیس جمهور و خانواده اش محسوب می شود. «اتاق سرخ» اتاقی است که درون آن را با اشیایی از دوران استعمار انگلستان آراسته اند. «اتاق سبز» با اشیایی از دوران ریاست جمهوری جان آدامز و توماس جفرسون تزئین شده است. اتاقی هم در طبقه ی بالای کاخ سفید است که آن را «مهمانخانه ی گل سرخ» می نامند و سکونتگاه رئیس جمهور و خانواده اش به شمار می رود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله آموزشی «چرا کاخ سفید، سفید است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط