چند روش برای تشخیص دلار تقلبی

تعدادی از روش های شناسایی دلار تقلبی از اصل عبارتند از:

  1. جنس اسکناس: راحت ترین راه برای تشخیص اصل بودن اسکناس دلار، لمس آن است، چون از نوعی کتان ویژه ساخته شده که در بازار به صورت تجاری فروخته نمی شود. به همین دلیل اگر مدتی با این اسکناس ها سر و کار داشته باشید در عمل به راحتی با لمس کردن آن متوجه کاغذی بودن اسکناس جعلی و کتانی بودن اسکناس اصل خواهید شد.
  2. وضوح بالا: گوشه های اعداد و شکل ها دارای نوک تیزی است که در اسکناس تقلبی این تیزی ها به شکل گرد چاپ می شوند و به عبارتی شکل ها دارای وضوح و دقت کافی نیستند. دلیل آن هم پایین بودن کیفیت پرینترها یا دیگر روش های معمولی چاپ اسکناس تقلبی است که قابلیت چاپ این تیزی ها را با وضوح و جزئیات بالا ندارند.
  3. تکراری نبودن شماره سریال ها: این روش به ویژه برای کنترل اسکناس با تعداد بالا خیلی سریع عمل می کند، چون با بُر زدن سریع اسکناس ها می شود شماره سریال ها را کنترل کرد که همه از یک نوع نباشند. چون چاپ اسکناس های تقلبی با شماره های سریال های مختلف کار سختی است و به همین دلیل معمولاً آنها را بین اسکناس های دیگر پخش می کنند. اگر دسته اسکناس کاملاً نو باشد، شماره سریال ها از 0 تا 99 خواهند بود و اگر هم خیلی نو نباشند که به صورت تصادفی خواهند بود.
  4. براق بودن یکی از عددها: در هر چهار گوشه اسکناس دلار، عدد اسکناس نوشته شده که یکی از آنها حالت طلاکوب و براق دارد و در مقابل نور برق می زند.
  5. برجسته بودن برخی نوشته ها: برخی از نوشته های اسکناس های 100 دلاری برجسته هستند. برای نمونه اگر در اسکناس 100 دلاری با دست روی عبارت THE UNITED STATES OF AMERICA بکشید، می بینید که برجسته است.
  6. تصویر نامرئی: در قسمت سفید رنگ اسکناس تصویر رئیس جمهوری مورد نظر وجود دارد که با گرفتن در نور دیده می شود.
  7. نوار امنیتی: اگر اسکناس دلار را مقابل نور بگیرید، یک نوار امنیتی درون اسکناس مشاهده می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چند روش برای تشخیص دلار تقلبی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا