چرا سیمان سفت می شود؟

تبلیغات

سیمان یکی از سودمندترین مصالح ساختمانی در عصر حاضر است. سیمان در شکل ظاهری اش یک پودر نرم می باشد که وقتی با آب مخلوط شود و چند دقیقه بماند، می تواند دانه های شن یا ماسه را به همدیگر متصل کند و به شکل یک جسم یکپارچه در بیاورد. سیمان بیشتر به عنوان یکی از اجزای ملات و بتون مورد استفاده ی صنعتگران و سایر رشته ها قرار می گیرد.

جالب است بدانید ملات، مخلوطی از سیمان، ماسه و آب است و بتون مخلوطی می باشد از سیمان، ماسه و آب که شن یا دانه های سنگ شکسته را نیز به آن اضافه کرده باشند.

امروزه سیمان را در نتیجه ی حرارت دادن مخلوطی از سنگ آهک و خاک رس یا سنگ جوش در دماهای بسیار بالا تولید می کنند. این مخلوط را آنقدر حرارت می دهند که دانه های درشتی که به شیشه شباهت دارد و به نام «تفاله ی شیشه ای» موسوم است، تشکیل شود. بعد از این مرحله، تفاله های شیشه ای را خرد می کنند و آن وقت به شکل پودر سیمان در می آورند.

در صورتی که به پودر سیمان، آب اضافه کنید، فعل و انفعالات شیمیایی بسیار پیچیده ای شروع می گردد. در نتیجه ی همین فعل و انفعالات پیچیده ی شیمیایی است که یک سنگ بادوام ساخته می شود که در آب محلول نیست.

تبلیغات
انواع پوشاک مردانه و زنانه تا 50 درصد تخفیف و پرداخت درب منزل در های یو شاپ

اما این فعل و انفعالات شیمیایی چیست و چه تغییراتی در سیمان رخ می دهد که باعث می شود سیمان آنقدر سفت و محکم شود؟
سیمان دارای چهار ماده ی مرکب است و شیمیدان ها عقیده دارند که هر یک از این مواد چهارگانه در صورتی که به آنها آب اضافه شود، به «بلور» تبدیل می گردند. بلورهای مورد بحث به همدیگر جوش می خورند و در نتیجه ی این جوش خوردن است که سیمان سفت به وجود می آید. البته شیمیدان ها هنوز بطور قطعی روی این نظریه اطمینان ندارند!

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا سیمان سفت می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا