چرا آب چشمه های معدنی داغ است؟

چشمه های آب معدنی با فوران و فشار، یکی از جالب ترین شگفتی های طبیعت به حساب می آیند. آب معدنی در واقع یک چشمه داغ می باشد و یک چشمه آب گرم به تنهایی باعث شگفتی است! فکر کنید گودالی روی زمین که با آب داغ پر شده! خب این آب داغ از کجا آمده و چرا داغ می باشد؟ چرا به بالا فوران می کند؟

در چشمه های آب معدنی، مجرایی وجود دارد که به عنوان لوله ای رابط بین سطح زمین و مخازن زیر زمینی عمل کرده و مانند حوزه آب گیر بزرگی برای آب است. قسمت اعظم آب ها، از باران و برف می باشند. در اعماق زمین سنگ ها بسیار داغ بوده و این سنگ ها احتمالاً از گدازه های آتشفشانی هستند که ماگما نامیده می شوند. گازهای این سنگ ها بیشتر به شکل بخار است که از میان شکاف های سنگ ها سرچشمه می گیرد و به مخازن زیر زمینی می رسد و آب ها را تا دمای نقطه جوش و حتی بیشتر داغ می کند. این چگونگی به وجود آمدن یک چشمه آب گرم است.

حالا چگونه به یک چشمه آب معدنی تبدیل می شود؟ رابط عبور یا راه عبور آب تا پایین سنگ های داغ به شکل صاف و مستقیم نبوده و به شکل مارپیچ و یا نامنظم است. این آب ها با بخاری که به طرف بالا صعود می کند برخورد می نمایند. اگر بخار و آب بتوانند بطور آزادانه از پایین صعود کنند، بطور پیوسته چشمه ای داغ و جوشان خواهیم داشت.

چشمه آب گرم فوران می کند، زیرا آب در مخازن آب زیر زمینی جمع شده و تا نقطه جوش داغ و بطور ناگهانی به بخار تبدیل می شود. بخار به فضای بیشتری نسبت به آب احتیاج داشته، بنابراین به ستون آب بالای خود فشار می آورد و فشار پایین خود را کم می کند و بیشتر آب ها به بخار تبدیل می شوند. بخار به جای جاری شدن روی سطح زمین، در اثر انفجار به سمت بالا فوران می کند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا آب چشمه های معدنی داغ است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا