خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / پزشکی / چرا پیر می شویم؟

چرا پیر می شویم؟

بیشتر افراد دوست دارند که عمر طولانی داشته باشند و هیچ کسی نمی خواهد پیر شود؛ اما پیر شدن از زمان تولد شروع شده و تا آخر عمر ادامه خواهد داشت.

همه می دانیم که با گذشت زمان و افزایش سن، چه تغییراتی روی می دهد و اینکه تمامی فعالیت ها و واکنش های بدن، کند می شوند. برخی از قوای شخص از بین رفته و حواس تحلیل می روند. قامت و وزن همواره کاهش یافته و همراه با آن، قوای بینایی و شنوایی کم می شود، موها سفید شده و انعطاف پذیری پوست کاهش می یابد.

همه مردم به یک اندازه پیر نمی شوند، ولی تغییرات ثابتی که با افزایش سن فرا می رسند، اجتناب ناپذیر هستند و دلیل آن، تغییراتی است که در بافت بدن و همه اندام ها بروز می کند. برای مثال، سلول بافت های کلیه، کبد، لوزالمعده و طحال شروع به از بین رفتن می کنند. چون رگ های خونی مانند سابق نمی توانند خون و غذای مورد نیاز را به آنها برسانند. تیروئید و سایر غدد نیز رو به زوال می روند.

چشم ها، گوش ها، استخوان ها، مفاصل، خون، پوست، مو، ناخن و دندان ها نیز رو به زوال می روند.

در دستگاه گوارش، ترشحات گوارش کاهش یافته، هماهنگی و تنظیم کار معده و روده ها از بین رفته و سیستم گردش خون آن مختل می شود. به همین دلیل، افراد مسن باید رژیم غذایی خود را تغییر دهند. این تغییرات، بیولوژیکی و غیر قابل پیشگیری است، چون بافت ها می میرند و دیگر از لحاظ کارآیی کیفیت اولیه را ندارند.

البته این تغییرات یکنواخت نیستند، چنانکه یک فرد ۶۰ ساله ممکن است دارای بافت ها و ارگان هایی شبیه به یک مرد ۸۰ ساله بوده، در حالی که سایر بخش های بدن او در شرایط خوب و مانند مردان ۴۰، ۳۰ و یا حتی ۲۰ ساله باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
از ریزش برج پلاسکو، چه درس تجاری باید آموخت؟

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*

x

پیشنهاد یو سی برای مطالعه

همه ی آنچه که از ناباروری باید بدانید

همه ی آنچه که از ناباروری باید بدانید

از قدیم گفته اند فرزند ثمره عشق و ازدواج است. اما گاهی ...