خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / پزشکی / چرا پیر می شویم؟
آموزش مکالمه خیلی ضروری زبان انگلیسی در ۴۵ روز

چرا پیر می شویم؟

بیشتر افراد دوست دارند که عمر طولانی داشته باشند و هیچ کسی نمی خواهد پیر شود؛ اما پیر شدن از زمان تولد شروع شده و تا آخر عمر ادامه خواهد داشت.

همه می دانیم که با گذشت زمان و افزایش سن، چه تغییراتی روی می دهد و اینکه تمامی فعالیت ها و واکنش های بدن، کند می شوند. برخی از قوای شخص از بین رفته و حواس تحلیل می روند. قامت و وزن همواره کاهش یافته و همراه با آن، قوای بینایی و شنوایی کم می شود، موها سفید شده و انعطاف پذیری پوست کاهش می یابد.

همه مردم به یک اندازه پیر نمی شوند، ولی تغییرات ثابتی که با افزایش سن فرا می رسند، اجتناب ناپذیر هستند و دلیل آن، تغییراتی است که در بافت بدن و همه اندام ها بروز می کند. برای مثال، سلول بافت های کلیه، کبد، لوزالمعده و طحال شروع به از بین رفتن می کنند. چون رگ های خونی مانند سابق نمی توانند خون و غذای مورد نیاز را به آنها برسانند. تیروئید و سایر غدد نیز رو به زوال می روند.

چشم ها، گوش ها، استخوان ها، مفاصل، خون، پوست، مو، ناخن و دندان ها نیز رو به زوال می روند.

در دستگاه گوارش، ترشحات گوارش کاهش یافته، هماهنگی و تنظیم کار معده و روده ها از بین رفته و سیستم گردش خون آن مختل می شود. به همین دلیل، افراد مسن باید رژیم غذایی خود را تغییر دهند. این تغییرات، بیولوژیکی و غیر قابل پیشگیری است، چون بافت ها می میرند و دیگر از لحاظ کارآیی کیفیت اولیه را ندارند.

البته این تغییرات یکنواخت نیستند، چنانکه یک فرد ۶۰ ساله ممکن است دارای بافت ها و ارگان هایی شبیه به یک مرد ۸۰ ساله بوده، در حالی که سایر بخش های بدن او در شرایط خوب و مانند مردان ۴۰، ۳۰ و یا حتی ۲۰ ساله باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
کارگاه آموزشی الفبای بورس

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*

x

پیشنهاد یو سی برای مطالعه

با ماسک های جادویی خانگی، جوان و شاداب بمانید

با ماسک های جادویی خانگی، جوان و شاداب بمانید

داشتن پوستی سالم و شاداب یکی از دغدغه های فکری اغلب افراد، ...