تکنولوژیمجله چرا و چگونه؟

چرا چراغ های معابر و بزرگراه ها به رنگ زرد می باشند؟

تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

تا به حال از خود پرسیده اید تفاوت نور لامپ های بیرون خانه در چیست و چرا بیشتر چراغ های معابر و بزرگراه ها به رنگ زرد و از نوع بخار سدیمی هستند؟ آیا این رنگ زرد می تواند در روحیه انسان در برابر رنگ سفید اثرات متفاوتی بگذارد؟

طبق نتایج تحقیقات پژوهشگران، نور زرد معابر به دلیل ساختار چشم انسان از کیفیت بالایی برخوردار است. به این معنی که چشم انسان در زیر نورهای قرمز و زرد جزئیات بیشتری را به ثبت می رساند و حتی تصویر تشکیل شده در شبکیه و پیام عصبی مخابره شده ناشی از این تصویر به لوب بینایی مغز، موجب می شود تصویر نهایی را با عمق میدان بیشتری ببینیم. تجلی این مفهوم در سطح خیابان ها به این معنا است که زیر تابش نوری زرد، اجسام از زمینه بهتر قابل تفکیک می شوند و در نتیجه دقت راننده افزایش و خطر تصادفات کاهش می یابد.

از دیگر مزایای این رنگ نور برای محیط های شبانه، حس آرامش و گرمی آن است. برای مثال شاید دیده باشید که در برخی رستوران ها از لامپ تنگستن شمعی استفاده می کنند یا در لابی هتل ها نیز داستان به همین منوال است.

اما از جنبه دیگر، طیف نور زرد آسیب کمتری به زیست شبانه جانداران وارد می کند. امروزه در علم شهرسازی توجه به تامین روشنایی شبانه و حفظ زیستگاه حیوانات و گیاهان موضوع جدید، مهم و قابل تاملی است. گونه های مختلفی از حیوانات بخصوص شب زیست ها و گیاهان برای بقا و تامین منبع انرژی زیستی خود به تاریکی شب احتیاج دارند و در این تاریکی است که می توانند به شکار و جفت یابی بپردازند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا چراغ های معابر و بزرگراه ها به رنگ زرد می باشند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله سید حامد میرزا خلیل – کارشناس ارشد محیط زیست – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
  طراحی و پشتیبانی وب سایت

یک دیدگاه

  1. به نظرم نور چراغ های خیابان بیشتر به نارنجی میزنه تا به زرد، احتمالن یک از پرده های رنگ نارنجی است. در هر صورت نباید گفت زرد، چون واقعن نارنجی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط