قندیل های داخل غارها چگونه به وجود می آیند؟

به قندیل هایی که در اکثر غارها وجود دارند، استالاکتیت (Stalactite) و استالاگمیت (Stalagmite) می گویند. استالاکتیت ها رسوباتی آهکی هستند که از سقف غارها آویزان می شوند. استالاگمیت ها نیز رسوباتی آهکی هستند که به صورت ستون هایی مخروطی شکل در کف غارها به وجود می آیند.

آیا می دانید این ستون های آهکی چگونه به وجود می آیند؟

اکثر غارها در صخره های آهکی و گچی تشکیل می شوند. این نوع صخره ها عمدتاً از کربنات کلسیم به وجود آمده اند و اسید ضعیف می تواند آنها را به راحتی در خود حل کند. قطرات باران به هنگام بارش، دی اکسید کربن موجود در هوا را جذب می کنند. دی اکسید کربن باعث می شود که آب باران به اسید کربنیک تبدیل شود. به این ترتیب آب باران به صورت اسیدی در می آید که می تواند سنگ های آهکی را در خود حل کند.

آب آهک داری که قطره قطره از سقف این غارها چکه می کند، بخار می شود و رسوبات آهکی آن باقی می ماند. به مرور زمان، مقدار رسوبات آهکی افزایش می یابد و به تدریج این رسوبات به صورت قندیل، از سقف غار آویزان می شوند و استالاکتیت ها را به وجود می آورند.

استالاگمیت ها نیز به همین شکل تشکیل می شوند؛ با این تفاوت که آنها از به جا ماندن رسوبات آهکی آبی که بر کف غارها چکه می کنند، به وجود می آیند.

گاهی اوقات ممکن است استالاگمیت ها آنقدر بلند شوند که به استالاکتیت ها بپیوندند و ستونی را به وجود آورند. در برخی از غارها استالاگمیت ها به اندازه ای بزرگ می شوند که دهانه غار را سد می کنند.

میزان رشد استالاگمیت ها و استالاکتیت ها به رطوبت غار، دمای داخل غار و ضخامت لایه سنگ آهک بالای غار بستگی دارد. برخی از استالاکتیت ها ممکن است 2.5 سانتیمتر در سال بلند شوند؛ در حالی که برخی دیگر یکصد سال و یا بیشتر طول می کشد تا چند سانتیمتر بلند شوند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «قندیل های داخل غارها چگونه به وجود می آیند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا